Windows 10 - przejść na niego z Windows 7 lub 8.1? Wady i zalety

Windows 10 pojawił się 29 lipca 2015 i od tamtego czasu trwają nieustanne spory wśród użytkowników - czy przejść na niego z Windows 7/8.1, czy też zaczekać, jak się rozwinie? Aktualnie pracuje pod jego kontrolą ponad 200 milionów urządzeń, ale czy warto kierować się takimi liczbami?


Każdy, kto używa swojego systemu od jakiegoś czasu i nie narzeka, ma swoje przyzwyczajenia, nawyki, zainstalowane często uruchamiane gry oraz niezbędne do korzystania z laptopa czy komputera aplikacje. Wiele osób, którym zostanie zaproponowane przejście na Windows 10, z pewnością automatycznie pomyśli o konieczności "uczenia się" nowego systemu od podstaw, a także żmudnej instalacji wszystkich gier, programów i aplikacji, jakich używa na co dzień. Rzeczywiście - to może być zniechęcające, zwłaszcza w sytuacji, gdy ma się kilkadziesiąt programów zainstalowanych w aktualnie używanym systemie operacyjnym. Z drugiej jednak strony - czy przechodząc na niego, nie było takich samych myśli? Czy ktoś "przesiadający się" z Windows XP na Windows 7 także nie musiał wszystkiego robić praktycznie od podstaw?

Na szczęście zmiana systemu jest operacją, której nie robi się co tydzień, miesiąc czy nawet dorocznie, a raz na dłuższy czas – nawet kilkanaście lat, o czym może świadczyć wciąż utrzymująca się popularność wydanego w 2001 roku Windows XP. Może dobrze zatem poświęcić trochę czasu i przygotować sobie nową, solidną bazę do bezproblemowego używania sprzętu przez kolejne lata? Przyjrzyjmy się, jakie są zalety nowego systemu... i równie dokładnie zapoznajmy z jego wadami.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [24.03.2023]
  • Microsoft oszalał? Windows 7... dostaje nowoczesną funkcję
  • Koniec Windows 8.1. Czy można go dalej używać?

Zaleta - możliwość powrotu na poprzedni system

Jeśli skorzysta się z aktualizacji systemu, można będzie w dowolnej chwili powrócić na poprzednio używany, czyli Windows 7 lub Windows 8.1. W opcjach znalazło się ustawienie pozwalające na "wycofanie się" z Windows 10. Znajduje ono w kategorii Aktualizacja i zabezpeiczenia, w dziale Odzyskiwanie. Jednak trzeba pamiętać o jednej rzeczy - wszystkie ważne pliki z poprzedniego systemu zapisywane są w folderze windows.old folder. Jeśli zostanie on skasowany, powrót może nie być możliwy! Ponadto użytkownikom nie zawsze udaje się powrócić, mimo obecności wymienionego folderu, warto więc jeszcze PRZED przejściem na Windows 10 wykonać kopię zapasową ważnych i prywatnych plików.

Windows 10 - przejść na niego z Windows 7 lub 8.1? Wady i zalety

Zaleta - jeszcze za darmo

Do 29 lipca 2016 roku będzie można zaktualizować system bez żadnych opłat. Po tym czasie trzeba będzie za to zapłacić. Opcja płatna to z kolei jedyna droga użytkowników XP lub Visty do przeskoczenia na Windows 10. Ceny systemu różnią się w zależności od edycji - najtaniej dla użytkownika prywatnego prezentuje się Home, droższe przeznaczone są dla zastosowań biznesowych.

Zaleta - nie tylko dla tabletów

Windows 8 rozczarował niemal wszystkich - system wyglądał jak stworzony pod tablety, jednak większość użytkowników nie okazywała nimi zainteresowania. Microsoft wyciągnął z tego wnioski i "dziesiątka" będzie dobrze sprawdzać się zarówno na komputerze stacjonarnym, jak laptopie czy tablecie. Przełączenie menu do wybranego stylu to prosta czynność, więc użytkownik sam decyduje, jakie bardziej preferuje.

Zaleta - nie potrzebujesz konta Microsoftu

Przy instalacji Windows 8 niezbędne było posiadanie konta Microsoftu, więc chcąc nie chcąc trzeba było je założyć. Przy Windows 10 można stworzyć konto zwykłe, podając dowolny adres e-mail. Jeśli ktoś jednak chce, może użyć istniejącego konta Microsoft lub stworzyć swoje, aby mieć dodatkowe możliwości, jak np. OneDrive. A ponieważ założenie konta jest całkowicie bezpłatne, warto skorzystać z tego rozwiązania.

Windows 10 - przejść na niego z Windows 7 lub 8.1? Wady i zalety

Zaleta - dodatki dla graczy

Wraz w Windows 10 sporo dodatków otrzymali gracze. Streaming gier z konsoli Xbox One na PC, możliwość nagrywania tego, co dzieje się na ekranie czy pełne wsparcie dla DirectX 12 doceni każdy miłośnik wirtualnej rozrywki. Oczywiście w miarę rozwoju systemu pojawiać się będą kolejne "ukłony dla graczy". Jakie? To czas pokaże.

Skoro wymieniliśmy zalety, teraz czas na wady - ponieważ również ich nie brakuje.