Windows 10: statystyki dotyczące aktualizacji

Początkowo ogromne tempo adopcji rynku przez Windows 10 mocno wyhamowało. Czy Microsoft ma szanse na zrealizowanie ambitnego celu instalacji systemu na miliardzie urządzeń do 2017 roku?

System Windows 10 jest obecny na rynku od kilku miesięcy. Nieustannie budzi jednak kontrowersje ze względu na różne działania ze strony Microsoftu (mowa m.in. o zbieraniu danych użytkownika), które mają wpływ na szybkość jego adopcji przez rynek. Dzisiaj możemy zapoznać się z interesującymi danymi dotyczącymi tego zagadnienia, które opublikowali analitycy z MKM Partners:

- 31% użytkowników komputerów i tabletów z Windows zainstalowało Windows 10

- 93% z nich zdecydowało się na skorzystanie z oferty darmowej aktualizacji

- 41% osób decydujących się na zakup nowego PC z Windows 10 uważa nowy system za element zapewniający znaczną poprawę w zakresie oferowanych funkcji i użyteczności

- 43% osób, które zamierzają kupić "okienkowy" tablet, nie uważa Windows 10 za najbardziej istotny czynnik (dane te zostały zebrane przed premierą Surface Pro 4)

Microsoft walczy o rynek

Windows 10 po miesiącu od premiery był już zainstalowany na ponad 75 milionach komputerów. Później tempo jego adopcji znacznie zmalało. Po 10 tygodniach zarejestrowanych zostało ponad 120 milionów kopii systemu, natomiast w październiku przypadło mu w udziale 7,94% rynku (wg Net Applications).

Microsoft ma ambitny plan, którego celem jest zainstalowanie "dziesiątki" na miliardzie urządzeń do 2017 roku. Dąży do tego za wszelką cenę sięgając po różne kontrowersyjne działania, takie jak automatyczne pobranie nowego systemu na komputery z Windows 7 i Windows 8.1.