Windows 10 stracił na popularności

Windows 10 stracił na popularności. Windows 7 zanotował większy udział w rynku.

Najnowsze dane Net Applications dotyczące popularności poszczególnych desktopowych systemów operacyjnych przedstawiają się następująco:

Popularność systemów operacyjnych

Popularność systemów operacyjnych

Szczególną uwagę należy zwrócić na wynik uzyskany przez Windows 10, czyli 22,53%. Dlaczego? Dlatego, że po raz pierwszy od jego premiery mamy do czynienia ze spadkiem popularności: w notowaniu sierpniowym do Windows 10 należało 22,99% rynku.

Windows 7 trzyma się dzielnie

Słabszy wynik uzyskany przez Windows 10 jest ściśle powiązany z zakończeniem oferty darmowej aktualizacji dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.1. Microsoftowi przestało przybywać nowych użytkowników "dziesiątki" pozyskiwanych przez rok w ten sposób a co więcej część z osób, które skorzystały z aktualizacji postanowiła powrócić do poprzedniej wersji Windows.

Podsumowując, Windows 10 nie tylko nie zbliżył się do Windows 7, lecz przepaść między nimi jeszcze się powiększyła: popularność Windows 7 wzrosła o nieco ponad jeden punkt procentowy. Osiągnąć założony cel - miliard urządzeń z Windows 10 do 2019-2020 roku (wcześniejsze założenia mówiły o 2018 roku) - będzie Microsoftowi bardzo ciężko, tym bardziej, że jego platforma mobilna radzi sobie wręcz tragicznie.