Windows 10 - testujemy build 9926

Na finalną wersję Windows 10 przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale o systemie wiemy coraz więcej. Najnowsza kompilacja 9926 ujawnia kilka nowych funkcji, które mają szansę pojawić się w gotowym produkcie.


Build 9926 to pierwsze wydanie Windows 10 Technical Preview, które zostało udostępnione użytkownikom w języku polskim. Nie wszystkie nowe elementy systemu zostały już przetłumaczone, wciąż jeszcze można spotkać angielskie nazwy opcji i przycisków. To zrozumiałe, wszak mówimy o wstępnej wersji systemu operacyjnego – wydanie finalne ma zadebiutować na przełomie lata i jesieni 2015 roku. Tym razem model rozwoju systemu jest inny niż stosowany dotychczas. Windows 10 ma dojrzewać na oczach użytkowników, a zgłaszane przez nich w ramach programu Windows Insider uwagi będą wpływać na końcowy kształt produktu. I wreszcie wydaje się, że Windows 10 ma szansę spełnić oczekiwania tych, dla których jest projektowany.

Wydanie Technical Preview nie jest wersją beta Windows 10. Beta to zwykle niemal ukończony gotowym system, z którego usuwane są jedynie błędy zauważone w trakcie testów. Tutaj jest inaczej, bowiem każda kolejna kompilacja Windows 10, tzw. build, wprowadza nowe funkcje, które mają szansę pojawić się w gotowym produkcie.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]
Windows 10 - testujemy build 9926

Tak wygląda domyślny pulpit systemu Windows 10. Wraca menu Start, a okno wyszukiwania znalazło swoje miejsce na pasku zadań.

Menu Start w natarciu

Wraz z Windows 10 do łask wraca klasyczne menu Start, choć w mocno zmodyfikowanej formie. Nowe menu łączy w sobie listę najczęściej używanych aplikacji i miejsc z dynamicznymi kaflami, znanymi wcześniej z ekranu startowego Windows 8. W menu znajdziesz więc bieżące wiadomości ze świata, aktualną prognozę pogody oraz informacje o przychodzących e-mailach. Wszystko to w czytelnej, skondensowanej formie, do czego przyzwyczaił nas ekran startowy z „ósemki”.

Na tym etapie można już stwierdzić, że w przypadku Windows 10 mariaż starego z nowym udał się w pełni i nikt nie powinien mieć dłużej powodów do narzekań. Tym bardziej że klasyczny pulpit Windows jest teraz domyślnym biurkiem pracy.

Windows 10 - testujemy build 9926

Wraz z Windows 10 do łask wraca menu Start, które łączy w sobie ceny menu znanego z Windows 7 oraz dynamiczne kafle wprowadzone po raz pierwszy w systemie Windows 8.

O tym, jak wiele uwagi Microsoft przykłada do menu Start, świadczy lista funkcji, które mają szansę pojawić się w wydaniu końcowym Windows 10: przezroczystość, możliwość przeciągania ikon oraz rozszerzania menu, listy szybkiego dostępu, ale także więcej opcji personalizacji. W tym zakresie wydanie 9926 stanowi krok wstecz, bowiem niektóre z tych elementów znane są już z Windows 8.1 oraz pierwszych kompilacji Windows 10.

I tak dla przykładu, menu Start ma stały rozmiar, tzn. nie udaje się go swobodnie rozszerzać w pionie lub poziomie, mimo że wcześniej było to możliwe. W trakcie testów nie udało nam się przeciągnąć ikony skrótu z listy wszystkich aplikacji do widoku kafli. To pokazuje, że mamy do czynienia z mocno wstępną wersją Windows 10, która zdecydowanie nie nadaje się jeszcze do codziennego używania.

Na plus zaliczyć należy natomiast zastosowanie jednolitego, granatowego tła dla menu Start i paska zadań, choć jednocześnie wiele osób będzie zapewne narzekać na brak przezroczystości tychże elementów. Jak już zostało wspomniane, taka opcja zapewne pojawi się w którejś z kolejnych kompilacji Windows 10. Drugą ciekawą opcją, na którą zwróciliśmy uwagę, jest możliwość wyboru jednego z czterech rozmiarów kafla w menu Start: małego, średniego, szerokiego lub dużego.

Nowości Windows 10

Aplikacje stylu Metro, czyli te kupowane w sklepie Windows, domyślnie uruchamiane są w postaci klasycznych okien Windows. Możesz zmienić rozmiar takiego okna, swobodnie rozmieszczać je na ekranie, a w końcu zamknąć za pomocą dobrze znanego krzyżyka. Łatwo zauważysz nowe ikony na belce okna oraz brak klasycznego menu aplikacji, które zastąpiły wyraziste przyciski stylu Metro. Po raz kolejny Microsoft umiejętnie łączy cechy „siódemki” z elementami systemu Windows 8.

Windows 10 wprowadza nowy moduł powiadomień, który zastępuje stosowane dotychczas dymki. Informacje o zdarzeniach prezentowane są w formie listy, analogicznie jak w smartfonach i w tabletach. To kolejny wyraźny krok w kierunku unifikacji Windows na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Nowością kompilacji 9926 jest przycisk, który pozwala rozszerzyć menu Start na cały ekran. Widok ten zastępuje ekran startowy znany z Windows 8 i jednocześnie staje się domyślnym menu po przełączeniu urządzenia w tryb tabletu (o tym szerzej za chwilę). Zmiana ta zyska wielu zwolenników, gdyż w każdym z trybów pracy pasek zadań pozostaje widoczny i ułatwia przełączanie między oknami aplikacji.

Windows 10 - testujemy build 9926

Nowe, rozszerzone menu Start zastąpiło ekran startowy znany z Windows 8. Widok ten wywoływany jest także po przełączeniu urządzenia w tryb tabletu.

W module powiadomień kryje się jeszcze jedna ważna funkcja, która w szczególności znajdzie zastosowanie w smartfonach i tabletach. W ustawieniach modułu możesz zdefiniować cztery szybkie akcje, które zostaną wykonane za pomocą pojedynczego kliknięcia myszą lub, jak wolisz, dotknięcia ekranu palcem. W ten sposób możesz szybko włączyć lub wyłączyć moduł radiowy (Wi-Fi), zablokować obrót ekranu, czy też możliwość pobierania informacji o bieżącej lokalizacji urządzenia. I choć w świecie urządzeń mobilnych to żadna nowość, dla Windows i owszem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: