Windows 10: użytkownicy wracają do Windows 7

Windows 10 jest coraz popularniejszy, co nie jest zaskoczeniem. Zaskoczeniem może być jednak fakt, że już dwa miesiące z rzędu udział w rynku zwiększa także Windows 7.

Dzięki darmowej polityce aktualizacyjnej Microsofu (czasami niestety bardzo agresywnej) Windows 10 szybko rośnie w siłę. Wg danych Net Applications należy do niego obecnie 19,14% rynku systemów desktopowych. W porównaniu do poprzedniego majowego notowania "dziesiątka" zaliczyła wzrost popularności o 1,71 punktu procentowego.

Ciekawe zachowanie Windows 7

Dane Net Applications pokazują też interesujące zachowanie Windows 7. Okazuje się bowiem, że system ten w ostatnim miesiącu również zanotował wzrost popularności z 48,57% (maj) do 49,05% (czerwiec). Co istotne, jest to drugi wzrost z rzędu, ponieważ w notowaniu kwietniowym do "siódemki" należało 47,82% rynku. To zaś może oznaczać, że część użytkowników Windows 7, którzy dali się skusić darmową aktualizacją, postanowiła przeprowadzić downgrade systemu z Windows 10.

Windows XP wciąż trzyma się mocno

Na koniec warto wspomnieć, że udział systemu Windows XP po raz pierwszy spadł poniżej 10%. Nie zmienia to jednak faktu, że ten 15-letni staruszek trzyma się wciąż bardzo dobrze zajmując trzecie miejsce na podium z wynikiem 9,78%.