Windows 10 vs. Windows 10 Pro

Darmowy Windows 10 w trybie aktualizacji z Windows 7 i Windows 8.1 będzie oferowany jeszcze tylko do 29 lipca. Dostępny jest w dwóch wersjach - Home i Pro. Zobacz czym one się różnią, i dla kogo są przeznaczone.

Jeżeli posiadasz system Windows 7/Windows 8.1 i zamierzasz skorzystać z systemu Windows 10 pamiętaj, że darmowy upgrade możesz przeprowadzić do 29 lipca 2016 roku. W zależności od tego z jakiej wersji poprzednich "okienek" korzystasz otrzymasz "dziesiątkę" w wersji Home lub Pro. W tym artykule opisujemy, czym się one różnią.

Windows 10 vs. Windows 10 Pro: dla kogo, jakie zalety?

Windows 10 Home przeznaczony jest dla większości konsumentów, natomiast Windows 10 Pro powinien zainteresować użytkowników bardziej zaawansowanych oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Microsoft zwraca przede wszystkim uwagę na funkcje związane z bezpieczeństwem.

BitLocker

BitLocker to oprogramowanie do szyfrowania, które pozwala użytkownikowi na zabezpieczenie dysków przed nieuprawnionym dostępem. W Windows 10 Pro Microsoft zdecydował się na pewne drobne, aczkolwiek istotne korekty.

"Z BitLocker użytkownik końcowy musi wybierać, czy szyfrować cały dysk, czy nie robić tego w ogóle. Jeżeli chodzi o pliki nie ma więc tutaj żadnej elastyczności. Postanowiliśmy to zmienić" - powiedział Joe Belfiore, wiceprezes działu systemów operacyjnych w Microsoft.

Nowa wersja BitLockera pozwala na szyfrowanie pojedynczych plików i trzymania ich obok plików ogólnie dostępnych (dotyczy to także przenośnej pamięci USB).

Zdalny pulpit

Zarówno w systemie Windows 10 Home jak i Pro możliwe jest rozpoczęcie sesji podłączania pulpitu zdalnego. Różnica jest jednak taka, że tylko komputer korzystający z wersji Pro może być zdalnie kontrolowany.

Aktualizacje Windows dla biznesu

W Windows 10 Pro masz możliwość znacznego odroczenia aktualizacji (nawet na kilka miesięcy), co pomoże zabezpieczyć komputer biznesowy przed ewentualnymi skutkami zainstalowania aktualizacji posiadającej błędy. W przypadku Home musisz się liczyć z automatycznymi aktualizacjami, które możesz tylko w nieznacznym stopniu przesunąć w czasie.

Hyper-V

Wizualizacja to kolejna zaleta Windows 10 Pro, chociaż wykorzystywana ona jest przez niewielką część użytkowników. Funkcję Hyper-V musisz zainstalować ręcznie oraz posiadać wspierający wizualizację procesor. Po spełnieniu tych wymagań będziesz miał możliwość uruchamiania więcej niż jednego systemu operacyjnego jednocześnie na tym samym komputerze osobistym.

Funkcje biznesowe

Zarządzanie zasadami grupy oraz dostęp do sklepu Windows dla firm to kolejne cechy zarezerwowane dla Windows 10 Pro. Microsoft zwraca też uwagę na możliwość podłączenia się do swojej domeny biznesowej (komputer może być dodany do sieci firmowej) albo Azure Active Directory, czyli usługi ułatwiającej zabezpieczenie dostępu do aplikacji lokalnych i aplikacji w chmurze (np. Office 365 oraz wielu aplikacji SaaS innych firm). W przypadku Windows 10 Home zmuszony jesteś do korzystania z konta Microsoftu zamiast lokalnego konta użytkownika.

Uwagę warto tutaj też zwrócić na funkcję Przypisany dostęp, która pozwala na ograniczenie dostępu z poziomu danego tabletu do konkretnej aplikacji. To w przypadku niektórych klientów szalenie przydatne rozwiązanie.