Windows 10: warto skorzystać z darmowej aktualizacji? Pozostało niewiele czasu

Windows 10: wyszukiwanie i Cortana

Zamiast umieszczać okno wyszukiwania w menu Start lub ukrywać je całkowicie jak w Windows 8 w przypadku Windows 10 zapewniono mu miejsce na pasku zadań, co powoduje, że narzędzie to jest cały czas gotowe do użycia. Najważniejszym rozwiązaniem jest tutaj jednak wirtualny inteligentny asystent Cortana (wyszukiwanie stanowi jedynie część jego kompetencji). Niestety rozwiązanie to nie jest jeszcze dostępne w Polskiej wersji i tak naprawdę nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych informacji na ten temat ze strony Microsoftu. Chcąc sprawdzić jak działa Cortana powinieneś zmienić w systemie region oraz preferencje językowe. Przekonasz się, że poza użytecznością asystent cechuje się też dużym poczuciem humoru, czego potwierdzenie znajdziesz w galerii 40 zabawnych odpowiedzi asystenta Cortana.

Cortana to z pewnością jedno z kluczowych rozwiązań nowej platformy Microsoftu. Będzie ono stale rozwijane, dzięki czemu jego użyteczność będzie rosła. W ciągu najbliższych lat prawdopodobnie stanie się elementem, bez którego znaczna część użytkowników Windows 10 i Windows 10 Mobile nie będzie mogła się obejść.

Obecnie Cortana świetnie się sprawdzi w roli pomocnika mającego przypomnieć o czymś ważnym. Co więcej, jest w stanie wiązać nasze wypowiedzi z konkretnymi ludźmi i miejscami. Np. możesz sobie zażyczyć, aby Cortana przypomniał ci gdy przekroczysz próg domu o podlaniu kwiatów. Jeżeli z kolei poprosisz go o to, aby przypomniał ci o "zapytaniu się Franka kiedy odda pieniądze, które jest ci od dawna winien" dopyta się, czy chcesz otrzymać takie powiadomienie w określonym czasie czy miejscu.

Cortana zapewnia też dostęp do newsów, zidentyfikuje muzykę oraz podzieli się wiedzą na tak przydatne tematy jak pogoda. Za jego pośrednictwem ustawisz budzik, napiszesz notatkę, wyślesz e-maila.

Wracając do wyszukiwania i produktywności Windows 10 sprawia, że łatwiej znaleźć ostatnio używane pliki i często odwiedzane foldery. Klikając w menu Start zajrzyj do sekcji Najczęściej używane.

Windows 10: Widok zadań, Wirtualne pulpity, Alt+Tab

Po prawej stronie od ikony wyszukiwania znajduje się nowa ikona. Kliknij w nią a otworzysz Widok zadań. Prezentuje się on bardzo podobnie do widoku jaki można uzyskać w Windows 7 i Windows 8 z kombinacji przycisków Alt+Tab. W Windows 10 w dalszym ciągu możesz używać tej kombinacji lecz do Widoku zadań prowadzi zestaw Win+Tab.

W poprzednich wersjach "okienek" użytkownicy uciekali się do oprogramowania firm trzecich (np. Dexpot), aby tworzyć niezależne od siebie wirtualne pulpity. W Windows 10 czynność tworzenia pulpitów jest banalnie prosta: w Widoku zadań kliknij w znajdującą na dole po prawej stronie ikonę Nowy pulpit, na którym będziesz mógł uruchomić nowy zestaw aplikacji. Pulpitów możesz stworzyć więcej. Będą one widoczne na dolne przed wspomnianą ikoną. Przełączanie się pomiędzy nimi jest łatwe: służą do tego kombinacje klawiszy Ctrl+Win+lewa strzałka i Ctrl+Win+prawa strzałka.

Wirtualne pulpity w Windows 10

Wirtualne pulpity w Windows 10

Na koniec warto jednak dodać, że nie mamy tutaj do czynienia z niezależnymi pulpitami ponieważ zestaw ikon na każdym z nich jest taki sam.

Windows 10: usprawniona funkcja przypinania otwartych okien aplikacji do ekranu

W odróżnieniu od Windows 8 gdzie po przesunięciu otwartego okna aplikacji do bocznej krawędzi zajmowało ono połowę ekranu, Windows 10 pozwala na podzielenie przestrzeni roboczej nie tylko na połowę, ale nawet cztery części. Co więcej, po przypięciu okna aplikacji do połowy/ćwiartki ekranu "dziesiątka" zaproponuje wypełnienie pozostałej przestrzeni którymś z pozostałych otwartych okien.

Windows 10: funkcja przypinania otwartych okien aplikacji została usprawniona

Windows 10: funkcja przypinania otwartych okien aplikacji została usprawniona

Do pozostałych otwartych okien możesz szybko dostać się za pomocą klawiszy Al+Tab.