Windows 10: warto skorzystać z darmowej aktualizacji? Pozostało niewiele czasu

Windows 10: Powiadomienia

W Windows 8 były dostępne wyskakujące powiadomienia, ale w Windows 10 system ten został usprawniony. Mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniem będącym odpowiednikiem Centrum akcji z Windows Phone 8 dostarczanym w komplecie z przyciskami oferującymi dostęp do różnych ustawień.

W przypadku gdy przeoczyłeś wyskakujące okienko powiadomienia w prawym dolnym rogu ekranu znajdziesz je później klikając w znajdującą się po prawej stronie na pasku zadań (obok zegara) ikonę pozwalającą na otworzenie Centrum akcji.

Windows 10: ikona pozwalająca na otworzenie Centrum akcji

Windows 10: ikona pozwalająca na otworzenie Centrum akcji

Jeżeli liczba powiadomień będzie dla ciebie zbyt kłopotliwa skorzystaj z przydatnej funkcji Włącz godziny ciszy, którą znajdziesz klikając prawym przyciskiem myszy na ikonce Centrum akcji.

Windows 10: aplikacje

Windows Media Center - zniknął

Niektórzy mogą opłakiwać zniknięcie Windows Media Center oferującego dostęp do szeroko pojętego zestawu multimediów. Osoby posiadające komputer pracujący jako centrum multimedialne oparte na tej platformie i wykorzystywane do oglądania telewizji oraz nagrywania programów prawdopodobnie nie skorzystają z darmowej aktualizacji do Windows 10. Dotyczy to jednak naprawdę niewielkiej części użytkowników poprzednich "okienek", więc z pewnością pozbycie się WMC nie jest najgorszym elementem "dziesiątki".

Muzyka, Filmy i TV

Jeżeli chodzi o multimedia decydując się na Windows 10 nie zostaniesz jednak pozostawiony całkowicie samemu sobie. Do twojej dyspozycji oddane zostały bowiem dwie aplikacje: Muzyka Groove oraz Filmy i TV. Pierwsza z nich łączy lokalnie składowaną muzykę oraz muzykę znajdującą się w dedykowanym tego typu materiałom folderze usługi OneDrive. Aplikacja dodatkowo integruje streaming muzyki z serwisu Groove (dawniej Xbox Music), do którego płatnej oferty można dotrzeć korzystając z Music Pass.

Windows 10: aplikacja Muzyka Groove

Windows 10: aplikacja Muzyka Groove

Aplikacja Filmy i TV pozwala na wypożyczenie lub kupienie filmu w sklepie Microsoftu. Nie oferuje jednak obecnie konkurencyjnej oferty do serwisu Netflix.

Niestety obie aplikacje cierpią na brak usług Microsoftu w Polsce, co czyni z nich tylko zwykłe odtwarzacze, a nie przydatne platformy multimedialne. Co więcej, aplikacja Filmy i TV nie radzi sobie z odczytywaniem napisów zarówno z kontenera MKV, jak i dołączonego osobno pliku SRT. Skromne możliwości obu pozycji powodują więc, że lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie alternatywnych aplikacji.

Zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia została zaktualizowana, lecz użytkownicy Windows 8 powinni być z nią zaznajomieni. Ciekawym jej dodatkiem jest możliwość prostej edycji zdjęć.

Skype

To dosyć zaskakujące ale Skype, który jest przecież własnością Microsoftu, nie jest preinstalowywany w Windows 10. Zamiast tego w menu startowym pojawia się reklama komunikatora, po kliknięciu w którą zostaniesz przekierowany do sklepu, gdzie będziesz go mógł pobrać za darmo.

Edge

Przeglądarka Edge zastąpiła Internet Explorer. Microsoft podkreśla, że nowa przeglądarka jest bardzo szybka i w porównaniu do konkurencji znacznie mniej obciążająca dla baterii laptopa, co znacząco wpływa na jego czas pracy.

Microsoft twierdzi ponadto, że Edge zapewnia najlepszą jakość wideo.

Niestety w Edge zabrakło dodatku dla wielu internautów wręcz niezbędnego, czyli obsługi rozszerzeń. Na szczęście Microsoft postanowił to zmienić, w efekcie czego uczestnicy programu Windows Insider mogą już korzystać z pierwszych rozszerzeń. Obecnie jest to nieco kłopotliwe, lecz w momencie udostępnienia tej funkcji wszystkim użytkownikom Windows 10 sięganie po rozszerzenia ma być tak łatwe jak u konkurencji.

Poczta i Kalendarz

Windows 10 oddaje do dyspozycji użytkownika aplikacje Poczta i Kalendarz. Pierwsza z nich pozwala na obsługę wielu kont e-mail, w tym Outlook.com, Google, iCloud i Exchange. Niestety użytkownicy słusznie narzekają na brak możliwości wyświetlania na raz kilku skrzynek, co oznacza, że trzeba się między nimi ręcznie przełączać (sygnał o nowej wiadomości co prawda ląduje w Centrum akcji ale to nie załatwia sprawy).

Aplikacja Kalendarz spełnia swoje zadanie, lecz ze względu na małą czytelność przy większej liczbie wpisów funkcjonalna jest w zasadzie tylko w widoku Tydzień.

OneNote

Nowa aplikacja OneNote też jest częścią Windows 10. Jeżeli jeszcze nie korzystałeś z tego rozwiązania z pewnością warto to nadrobić. Będziesz miał tutaj do czynienia z narzędziem w stylu Evernote, które pozwala na tworzenie notatek będących kombinacją różnych elementów (tekstu, grafiki, map...). Ponadto możesz cieszyć się z integracji z OneDrive, co oznacza, że będziesz miał dostęp do treści znajdujących się na innych urządzeniach, choćby były nimi smartfony z Androidem, czy iOS.

Mapy

Mapy również zostały poprawione. Microsoft udostępnił widoki Streetside, czyli ekwiwalent Google Street View. To zaś oznacza, że będziesz mógł pokusić się o udanie się na wirtualne wycieczki.

Windows 10: aplikacja Mapy

Windows 10: aplikacja Mapy

Aplikacja może służyć jako nawigacja GPS. Jeżeli chodzi o wskazówki dojazdu masz do dyspozycji trzy opcje: Pieszo, Samochodem, Transportem publicznym.