Windows 10: warto skorzystać z darmowej aktualizacji? Pozostało niewiele czasu

Windows 10: najgorsze elementy

Ustawienia/Panel Sterowania

Nowa prosta aplikacja Ustawienia jest w porządku, lecz można było mieć nadzieję, że zastąpi ona Panel sterowania. Oba te rozwiązanie są jednak dostępne w Windows 10, co powoduje, że nie zawsze jest oczywiste, po które należy sięgnąć, aby uzyskać dostęp do konkretnej funkcji, czy ustawienia. Byłoby znacznie lepiej, gdyby wszystkie funkcje Panelu sterowania można było przenieś do Ustawień dostępnych od razu po naciśnięciu przycisku Start.

Wymuszone aktualizacje.

Microsoft niestety uznał, że lepiej zadba o użytkowników niż oni sami. Podjął więc decyzję o braku w Windows 10 Home możliwości wyłączenia aktualizacji. To zaś oznacza, że w tej wersji "okienek" (najpopularniejszej), aktualizacje są obowiązkowe. Oczywiście dobrą stroną takiego podejścia jest zapewnienie większego bezpieczeństwa, ponieważ wszystkie komputery z Windows 10 Home będą zabezpieczone aktualnymi paczkami bezpieczeństwa w tym samym czasie. Z drugiej jednak strony mieliśmy przypadki instalacji elementu, który sprawiał ogromne problemy użytkownikom. Mowa tutaj chociażby o wadliwych sterownikach Nvidii, które kilka miesięcy temu dały się we znaki uczestnikom programu Windows Insider.

Prywatność

Windows 10 z domyślnymi ustawieniami zbiera ogromne ilości informacji na nasz temat. Oczywiście Microsoft tłumaczy się, że związane jest to z chęcią poprawy oprogramowania oraz zapewnienia większej personalizacji (celowane reklamy?). Na szczęście można skorzystać z systemowych mechanizmów i zablokować nieustanny przesył informacji na nasz temat na serwery amerykańskiej firmy.

Początkowo dużym problemem było też działanie czujnika Wi-Fi Sense, który nie tylko synchronizował dane ale udostępniał je kontaktom. W maju Microsoft podjął jednak na szczęście decyzję o wyłączeniu tej funkcji tłumacząc, że jest ona mało wykorzystywana a jej utrzymanie jest bardzo kosztowne.

Windows 10: Podsumowanie

Jeżeli nie jesteś ogromnie przyzwyczajony do jakichś funkcji Windows 7 powinieneś rozważyć darmową ofertę aktualizacji do Windows 10. To naprawdę dobry system, który zapewni ci dodatkowe możliwości (ścisła integracja) jeżeli korzystasz z mobilnego sprzętu z Windows 10 Mobile. Oczywiście pozostają kwestie zbytniego naruszania prywatności, lecz można sobie z tym poradzić. Ponadto już 2 sierpnia Microsoft udostępni aktualizację Windows 10 Anniversary Update, która wniesie ze sobą sporo zmian, m.in. usprawnienie asystenta Cortana, rozbudowie funkcji Windows Hello, dodanie powłoki bash, udostępnienie rozszerzeń dla przeglądarki Edge, rozbudowie funkcjonalności rysika przy wykorzystaniu Windows Ink i udostępnienie obsługi SMS-ów przychodzących na smartfon z Windows 10 Mobile z poziomu komputera. Istotne jest również to, że decydując się na darmową aktualizację będziesz miał miesiąc na powrót do poprzednich "okienek". Tyle czasu powinno ci wystarczyć na wyrobienie sobie własnej opinii na temat Windows 10.