Windows 10 - większość użytkowników odkłada aktualizację

Według najnowszego raportu, ponad 61% komputerów z Windows 10 nie ma najnowszej wersji systemu - czyli 1903. Jaka zatem wersja cieszy się największą popularnością użytkowników?

W tym miesiącu ukazała się aktualizacja Windows 10 - Maj 2019. Zalicza się do tych dużych, które dodają nowe funkcjonalności do systemu oraz zmieniają (teoretycznie - na lepsze) działanie już istniejących opcji. Niestety, Microsoft zawiódł - po jej instalacji użytkownicy narzekają na wiele błędów, zaczynając od niedziałających urządzeń peryferyjnych, kończąc na zawieszaniu się systemu w trakcie jego uruchamiania. Ba, już dzień po wprowadzeniu powszechnej aktualizacji pojawiła się pełna lista znanych problemów, które można napotkać po jej wprowadzeniu. Litewski AdDuplex sporządził raport na bazie ponad 5 tysięcy aplikacji z Windows Store, które używają AdDuplex SDK v.2, aby sprawdzić, która wersja systemu jest stosowana najczęściej. Raport powstał 28 maja, czyli tydzień po wprowadzeniu zmiany.

Windows 10 - większość użytkowników odkłada aktualizację

Windows 10 w wersjach. Źródło: AdDuplex

Większość maszyn działa pod kontrolą Windows 10 1803, czyli wersji wprowadzonej przez aktualizację "Kwiecień 2018". To aż 61,1% wszystkich wersji! Na drugim miejscu znajdują się użytkownicy Windows 10 1809, czyli po aktualizacji "Październik 2018" - 31,3%. Łącznie 92,4% maszyn z Windows 10 działa na starszych wersjach. Najnowsza jest z kolei zainstalowana na zaledwie 1,4%. Pamiętajmy jednak, że nie jest to badanie globalne, a dotyczy tylko komputerów, na które pobrane zostały odpowiednie aplikacje z Windows Store. Mimo wszystko ta próbka pokazuje, że po wpadkach z Października 2018 roku użytkownicy stali się ostrożni i nie śpieszą z wprowadzaniem nowych wersji systemu.

Zobacz również:

  • Microsoft wprowadza logowanie bez haseł. Jak z niego skorzystać?
  • Windows 10: aktualizacja Wrzesień 2021 już jest
  • Microsoft ostatecznie likwiduje technologię Flash w Windowsie

A jak zmieniał się wraz z nimi Windows 10? Zobacz nasz przewodnik po aktualizacjach.