Windows 10 wraca na tron - i to z przytupem

W lutym Windows 10 stracił użytkowników, a Windows 7 zyskał. W marcu Windows 10 zaliczył największy od sierpnia 2015 ich wzrost, a Windows 7 zalicza spadek.

Windows 10 wystrzelił do przodu i zagarnął największa liczbę użytkowników, od czasu, kiedy był po raz pierwszy dostępny (a został udostępniony oficjalnie 31 lipca 2015). To całkowicie odmienna sytuacja od marca, gdy stracił, a starszy Windows 7 zyskał.

Windows 10 wraca na tron - i to z przytupem

Jak podaje Net Applications, użytkowników Windows 10 było w marcu więcej (w stosunku do lutego) o 3,3%. Aktualnie jest on używany na 43,6% wszystkich komputerów PC i niemal połowie (49,9%) korzystających z Windows. Te 3,3% oznaczają najszybszy miesięczny wzrost od sierpnia 2015 roku, kiedy to wynosił on 4,9% - warto jednak przypomnieć, że była wówczas możliwość darmowego przejścia na 10 z wcześniejszych wersji "okienek". Z kolei Windows 7 spadł o 1,9%, co oznacza, że działa na 36,5% wszystkich PC i 41,7% maszyn z Windows. Wycofany oficjalnie z obiegu pięć lat temu Windows XP ma udział w rynku w wysokości 1,1% i jest używany na 2,3% PC-tów z Windows.

Nowe statystyki stawiają na głowie poprzednie i umieszczają mocno na czele najnowszy system, zarazem coraz dalej odpychając od niego starsze. To zgodne zresztą z tym, co pisałem miesiąc temu: "(...)spodziewamy się, że w listopadzie Windows 10 przekroczy 50%, a im bliżej stycznia 2020, kiedy to skończy się oficjalne wsparcie dla Windows 7, jego udział będzie spadać coraz szybciej." A prognozy są Microsoftu pomyślne - ponieważ Windows 10 ma już 43,6%, być może przekroczy 50% szybciej, niż zakładamy. Jeśli tempo migracji użytkowników utrzyma się, w kwietniu powinno być to już 51%! Windows 7 wrócił do tego, do czego przyzwyczaiły nas ostatnie cztery lata (poza lutym oczywiście ), czyli powolnego spadku udziału. Ma tu znaczenie fakt, że zostało mniej niż rok do końca wsparcia przez Microsoft. Gdy to nastąpi, spodziewamy się, że będzie stanowił ok. 30% wszystkich maszyn Windowsowych. I tu może być problem podobny jak z XP, które nadal jest "na chodzie", mimo wygaśnięcia wsparcia pięć lat temu.

A co z innymi systemami? Według statystyk Net Applications, Windows (ogólnie) zajmuje pozycję lidera i ma 87,5% wszystkich maszyn. Drugie miejsce to macOS z wynikiem 9,9% (wzrost o 0,2%), Linux na trzecim - 2,1% (bez zmiany!), a czwarte miejsce go Chrome OS ze skromnymi 0,4% udziału na rynku.