Windows 10 z plikami Linuksa

W Windows 10 Redstone Build 14251 Microsoft umieścił linuksowe pliki lxcore.sys i lxss.sys. Czyżby Project Astoria nie został "uśmiercony"?

Znany "windowsowy" haker, Walking Cat (@h0x0d), zamieścił na Twitterze interesujący wpis dotyczący ostatniej wersji Windows 10 (Redstone Build 14251), która została udostępniona uczestnikom programu Windows Insider. Zauważył w niej pliki o bardzo interesujących nazwach - lxcore.sys i lxss.sys - sugerując jednocześnie, że być może stanowią one część projektu Astoria, którego podsystem Androida nosił podobne oznaczenie: ADss.sys.

Project Astoria

Przy tej okazji należy przypomnieć, że wspomniany projekt Astoria pozwalać miał na uruchamianie w mobilnym środowisku "okienkowym" aplikacji pisanych na Androida. Niestety Microsoft miał ponoć ogromne problemy i ponoć zawiesił nad nim prace.

Czy Walking Cat miał rację?

Nie. Tak przynajmniej twierdzi znana ekspertka od środowiska Windows, Mary Jo Foley, która w rozmowie z hakerem Walking Cat stwierdziła, że mamy tutaj raczej do czynienia z pracami mającym na celu zapewnienie możliwości uruchamiania kontenerów Dockera. To linuksowe rozwiązanie, które pozwala na hostowanie aplikacji wraz jej zależnościami w formie izolowanego procesu w jądrze systemu Linux. Nie potrzebuje, w odróżnieniu od klasycznych maszyn wirtualnych, systemu operacyjnego gościa.