Windows 10 za darmo dla każdego? Nie, ale jest uczciwie

Darmowa aktualizacja do systemu Windows 10 stała się po raz kolejny tematem elektryzującym miliony internautów. Za ogromny szum jaki powstał wokół tego zagadnienia odpowiada Microsoft i jego fatalna polityka informacyjna.

AktualizacjaPan Gabriel Aul w odpowiedzi na zamieszanie wokół darmowej aktualizacji do Windows 10 dla uczestników programu Windows Insider zamieścił właśnie wpis na blogu Windows.

Na wstępie Aul przeprasza za zamieszanie do jakiego doszło z jego udziałem zwracając uwagę na złożoność tematu, który w przeciwieństwie do poprzednich doświadczeń w tej materii wymaga „ogarnięcia” następujących elementów:

- wielu wersji systemu Windows

- nowego podejścia do tworzenia i dostaw Windows

- nowego programu poglądowego

Po tym wstępie Aul od razu zaznacza, że Windows 10, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze „zwyczajnie” przeprowadzaną aktualizacją 29 lipca, czy też wersją poglądową „dziesiątki”, przeznaczony jest do instalacji na komputerach pracujących pod kontrolą oryginalnego Windows.

Uczestnicy programu Windows Insider powinni sobie odpowiedzieć na pytanie:

- czy chcą pozostać po 29 lipca w programie otrzymując poglądowe wersje Windows 10?

- czy chcą zrezygnować z uczestnictwa w programie przeprowadzając 29 lipca aktualizację z oryginalnego systemu Windows 7 lub Windows 8.1, który otrzymał build Windows 10 Insider Preview?

Przypadek 1: chcę pozostać w programie Windows Insider

Jeżeli zechcesz pozostać w programie Windows Insider po 29 lipca w zasadzie nic nie musisz robić. W ramach aktualizacji (częstych, lub rzadszych) będziesz otrzymywał wstępną wersję kolejnych kompilacji Windows 10. Jako uczestnik programu 29 lipca otrzymasz do dyspozycji ten sam build co osoby, które mogą przeprowadzić legalny upgrade.

Przypadek 2: chcę zrezygnować z programu Windows Insider

Jeżeli posiadasz oryginalny klucz do Windows 7 lub Windows 8.1, będziesz mógł cieszyć się z aktualizacji do Windows 10. Jeżeli wcześniej korzystałeś np. z Windows XP, czy Windows Vista będziesz musiał do niego powrócić, lub zakupić licencję na Windows 10. Gdy tego nie zrobisz, twój aktualny build wygaśnie.

Podsumowanie

Pewnie niektórzy internauci, którzy liczyli na darmową wersję Windows 10 bez żadnych warunków będą zawiedzeni. Sadzę jednak, że propozycja Microsoftu jest uczciwa:

- jeżeli masz oryginalne Windows 7/8.1 i zechcesz zrezygnować z Windows Insider możesz przejść na Windows 10

- możesz korzystać z nowego systemu (nie ma znaczenia, czy miałeś poprzednio np. Windows XP) w zamian jednak odwdzięczając się Microsoftowi testowaniem wstępnych buildów (jeżeli jesteś fanem testów punkt dla ciebie, jeżeli nie, to trudno, będziesz musiał się z tym pogodzić, lub wrócić do poprzednich „okienek”). Oczywiście musisz pamiętać, że tym samym zgadzasz się na to, że twoja aktywność będzie monitorowana i raportowana Microsoftowi

Ponadto warto dodać, że pozostawienie tej formy współpracy będzie korzystne dla „zwykłych” użytkowników Windows 10. Otrzymają oni bowiem kolejne kompilacje systemu, przy których tworzeniu Microsoft uwzględni sugestie milionów uczestników programu Windows Insider.

________________

29 lipca na rynku zadebiutuje system Windows 10. Z dotychczasowych informacji na jego temat wynikało, że za darmo mogą go otrzymać osoby, które korzystają z systemów Windows 7 lub Windows 8.1 i zdecydują się na aktualizację w ciągu 12 miesięcy. Od kilku dni jesteśmy jednak świadkami sporego zamieszania dotyczącego darmowej aktualizacji, która miałaby objąć uczestników programu Windows Insider (byłaby to piękna forma podziękowania Microsoftu dla testerów) nieposiadających legalnych kopii wspomnianych "okienek". Wystarczyłaby instalacja ISO Windows 10 build 10130 i zalogowanie się do Konta Microsoft.

Taka informacja poszła w świat w związku z rozmową Gabriela Aula z Tomem Warrenem (redaktor The Verge)

Windows 10 - aktualizacja do finalnej wersji

Windows 10 - aktualizacja do finalnej wersji

oraz wpisem na blogu Microsoftu. Wkrótce po szumie jaki wywołał wspomniany wpis dotyczący udostępnienia darmowej wersji Windows 10 dla zarejestrowanych testerów (uczestnicy programu Windows Insider) został zmieniony, co szybko zauważył Tom Warren.

Windows 10 zmian w zapisach dotyczących darmowej aktualizacji

Windows 10 zmian w zapisach dotyczących darmowej aktualizacji

W pierwotnej wersji mogliśmy przeczytać, że testerzy instalujący "dziesiątkę" z ISO otrzymają za darmo finalną wersję nowego systemu, która pozostanie aktywowana. Po zmianie z zapisu zniknęły słowa mówiące o aktywacji oraz dodatkowo pojawiła się informacja powtarzana przez Microsoft od dawna: z darmowej aktualizacji można skorzystać jedynie posiadając licencję na Windows 7 lub Windows 8.1.

Do tego możemy dołożyć jeszcze udzieloną nieco później przez Gabriela Aula odpowiedź na pytanie dziennikarza WinBeta.org:

Windows 10 - darmowa aktualizacja dla uczestników programu Windows Insider

Windows 10 - darmowa aktualizacja dla uczestników programu Windows Insider

Jak to więc właściwie jest?

Przeglądając różne branżowe serwisy okazuje się, że zdania na ten temat są podzielone. Pojawiają się opinie, że Microsoft obiecał darmową aktualizację do Windows 10 dla wszystkich testerów (czyli również tych, którzy nie posiadają legalnej kopii Windows 7, lub 8.1 a np. Windows XP) i niestety bezczelnie się z niej wycofał. Część internautów jest zdania, że to "głupi" blogerzy i dziennikarze źle zinterpretowali wypowiedź Aula i zapisy na blogu Microsoftu wywołując całe to zamieszanie. Często padają też pytania dotyczące wspomnianej aktywacji i tego jak ona ma się do licencji.

Czytałem wiele razy powyższe wypowiedzi i zapisy Microsoftu i przyznam, że nie mogę ich jednoznacznie zinterpretować (pewność mam tylko co do jednego: darmowy Windows 10 otrzymają właściciele legalnych kopii Windows 7/8.1). Pozostaje więc tylko poczekać na oficjalny komentarz Microsoftu w tej sprawie, który mam nadzieję szybko zostanie wydany.

Aktualizacja: 23 czerwca 2015 12:11

Tekst zaktualizowałem.