Windows 10 za darmo nawet dla piratów!

Windows 10 pojawi się na rynku za kilka miesięcy. Obecnie wiadomo już też, że konsumenci posiadający pirackie wersje Windows otrzymają możliwość darmowej aktualizacji.


Odbywająca się w chińskim Shenzhen konferencja Windows Hardware Engineering Community (WinHEC) pozytywnie zaskoczyła świat IT, ponieważ doczekaliśmy się kilku szalenie istotnych informacji na temat systemu Windows 10.

Windows 10 – termin premiery

Pierwszą z nich jest data premiery pierwszej stabilnej wersji systemu. Co prawda Terry Myerson z Microsoftu wspomniał jedynie, że będzie ona miała miejsce „latem”, lecz i tak zawęża nam to okres oczekiwania do trzech miesięcy. W najgorszym przypadku na premierę Windows 10 (status RTM) poczekamy więc do drugiej połowy września.

Zobacz również:

  • Windows 11: nowości, które warto poznać
  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [06.06.2023]
  • Najlepszy antywirus dla Windows 10 i Windows 11 w 2023 roku

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że premiera będzie mieć miejsce jednocześnie w 190 krajach, a łącznie ukaże się 111 wersji językowych.

Windows 10 – darmowa aktualizacja

Microsoft potwierdził również jeszcze raz, że użytkownicy Windows 7, 8 oraz 8.1 otrzymają Windows 10 w ramach darmowej aktualizacji. Przez rok.

Windows 10 również dla piratów

Spora część wystąpienia Terry’ego Myersona dotyczyła piractwa, szczególnie na rynku chińskim. Przy tej okazji zebrani usłyszeli chyba najciekawszą deklarację konferencji: osoby korzystające z pirackich wersji Windows również zostaną objęci darmową aktualizacją, z której będą mogli skorzystać na takich samych zasadach, jak użytkownicy w pełni legalnych kopii. Początkowo wydawało się, ze chodzi jedynie o rynek chiński, lecz szybko wyjaśniło się, że Microsoft „celuje” w piratów na całym świecie!

Wracając do rynku chińskiego, który ze względu na ogromną skalę piractwa przynosi stosunkowo niewielkie zyski Microsoftowi, poznaliśmy kilka szczegółów dotyczących strategii mającej na celu zmniejszenie (bo oczywiście nie wyeliminowanie) tego zjawiska. Przede wszystkim polega ona na nawiązaniu współpracy z wieloma chińskimi producentami, wśród których znajdziemy takie firmy jak Lenovo, Tencent, czy Qihu, które oferować mają darmowe usługi związane z aktualizowaniem do najnowszych "okienek".

Kolejnym krokiem jest popularyzacja mobilnej wersji Windows 10. Microsoft zamierza to osiągnąć m.in. poprzez nawiązanie współpracy z ogromnie popularnym producentem smart fonów z Androidem, Xiaomi, który zapowiedziała, że wybrani użytkownicy modelu Mi 4 będą mogli testować nową wersję "okienek".

Windows 10 – wymagania sprzętowe

Przy okazji rozpoczęcia prac nad Windows 10 oczywiście pojawiły się obawy, czy korzystanie z niego nie będzie wymagało inwestycji w aktualizację sprzętu. Z czasem Microsoft zadeklarował, że nowy system będzie miał takie same wymagania jak Windows 8. Dzisiaj znamy już konkretne informacje na ten temat. Co ważne, objęły one również tablety oraz smartfony.

Komputery i tablety

- 32-bitowa/64-bitowa wersja Windows 10: minimum 1 GB/2 GB pamięci RAM i 16 GB/20 GB pamięci wewnętrznej

- karta graficzna obsługująca DirectX 9

- rozdzielczość ekranu minimum 800 x 600 pikseli

- przynajmniej 7-calowy wyświetlacz dla Windows 10 Pro i przynajmniej 8-calowy dla Windows 10

- tablet: dwa przyciski służące do uruchamiania i zmiany głośności

Urządzenia korzystające z mobilnego Windows 10

- od 512 MB do 4 GB pamięci RAM w zależności od rozdzielczości wyświetlacza

- minimum 4 GB pamięci wewnętrznej (w takim przypadku wymagany jest również slot microSD)

- dwa przyciski służące do uruchamiania i zmiany głośności

Pobierz: Windows 10 Build 10041

AKTUALIZACJA

Niestety polityka amnestii dla piratów nie jest taka, jak wynikało z pierwszych deklaracji Microsoftu. Wiązała się bowiem będzie z opłatą, o czym piszemy w artykule Darmowy Windows 10 dla piratów nie będzie pełnowartościowy

Aktualizacja: 20 marca 2015 10:13

Zaktualizowałem tekst informacją o oświadczeniu Microsoftu, którym zdementował pogłoski, jakoby chciał przeprowadzić zbiorową amnestię.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: