Windows 10 zajmie mniej miejsca na dysku niż Windows 8.1

Microsoft udostępnił garść nowych informacji na temat nadchodzącej wersji swojego systemu operacyjnego. Przedstawiciele firmy zapewniają, że Windows 10 będzie wymagał mniej miejsca na dysku, niż poprzednie wersje oprogramowania firmy z Redmond.

Windows 10 Technical Preview mogą testować obecnie wszyscy chętni. Microsoft pracuje teraz nad tym, by dopracować swój system operacyjny przed jesienną premierą i zbiera uwagi i sugestie od wszystkich betatesterów. Z udostępnionych do tej pory kompilacji możemy wywnioskować, że w oprogramowaniu szykują się ogromne zmiany względem Windows 8.1 i to nie tylko w warstwie wizualnej.

Gigant z Redmond zmienił swoje podejście do kafelkowego interfejsu Modern UI. W systemach Windows 8 i Windows 8.1 nowy ekran startowy i kafelkowe aplikacje są interfejsem niezależnym od klasycznego pulpitu. Windows 10 połączy oba interfejsy, a po uruchomieniu systemu operacyjnego na komputerze będzie można skorzystać z nowego menu start i uruchamiać aplikacje ze Sklepu Windows w oknach.

Windows 10 zajmie mniej miejsca na dysku niż Windows 8.1

Windows 10 ma zadebiutować już na jesieni

Spore zmiany zajdą też w kodzie Windows 10 w porównaniu do Windows 8.1. Microsoft obiecuje, że nowa wersja systemu będzie zajmowała mniej miejsca na dysku użytkownika. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które zdecydują się na najtańsze maszyny wyposażone w dyski o małej pojemności.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanej kompresji danych firmie udało się zaoszczędzić 1,5 GB przestrzeni w wersji 32-bitowej i 2,6 GB w Windows 10 obsługującym 64 bity. W przyszłości te same mechanizmy trafią do Windows 10 do smartfonów. Oprócz tego Microsoft przestanie przechowywać lokalnie dane potrzebne do przywrócenia ustawień fabrycznych, co może zwolnić od 4 GB do 12 GB przestrzeni dyskowej.

źródło: blogs.windows.com