Windows 10 zapewni pełnię możliwości na procesorach ARM

Na rynku pojawią się smartfony z układami ARM i pełną wersją Windows 10, które pozwalały będą na uruchamianie aplikacji x86 Win32.


Pełny Windows 10 i procesory ARM

Microsoft poinformował, że wraz z udostępnieniem dla Windows 10 aktualizacji o kodowej nazwie Redstone 3 pojawi się możliwość pracy pełnej wersji Windows 10 na urządzeniach z układami AMR i uruchamiania aplikacji Win32.

Czy to ważne?

Informacja ta jest szalenie ważna dla rynku. Oznacza bowiem, że urządzenia zbudowane w oparciu o platformę ARM będą pozwalały nie tak jak to ma obecnie miejsce na uruchamianie tylko uniwersalnych aplikacji (UWP), ale wszystkich aplikacji stworzonych z myślą o Windows.

Pełny Windows 10 i procesory ARM: co z Intelem?

Informacja ta z pewnością nie przypadła do gustu Intelowi. Oznacza bowiem, że na rynku zagoszczą nie tylko smartfony i tablety ale i notebooki z Windows 10 i ARM na pokładzie, które w przypadku podstawowych zastosować z powodzeniem powinny zadowolić konsumentów.

Pełny Windows 10 i procesory ARM: o jakich procesorach ARM mowa?

"Konsumenci powinni zobaczyć pierwsze urządzenia Windows 10 ARM w przyszłym roku. Oczekujemy, że Windows 10 ARM PC będą dostarczane z układami Qualcomm Snapdragon 835" - zapowiada Microsoft.

Czyli obecne high-endowe modele wylądują poza burtą?

Patrząc na deklarację Microsoftu wydaje się, że najnowsze high-endowe modele z Windows 10 - HP Elite X3 i Alcatel IDOL 4S - które korzystają z układu Snapdragon 820 nie pozwolą na uruchamianie desktopowych aplikacji. Sprawa być może nie jest jednak beznadziejna: znajdujący się powyżej film przedstawia płynnie pracujący Windows 10 na Snapdragonie 820.

Pełny Windows 10 i procesory ARM: kiedy?

Aktualizacja Redstone 3 dla Windows 10 powinna zostać udostępniona przez Microsoft pod koniec 2017 roku.