Windows 10 ze wsparciem napisów do filmów

Windows 10 ma zadebiutować już tego lata, a Microsoft udostępnia coraz więcej informacji na temat swojego nowego oprogramowania. Według najnowszych wieści system firmy z Redmond doczeka się wsparcia odtwarzania napisów w kilku popularnych formatach bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

W systemie Windows 8.1 i starszych od lat odtwarzanie materiałów wideo z napisami nie stanowi żadnego problemu. Warunkiem jest to, że użytkownik komputera wyposaży się wcześniej w odpowiednie oprogramowanie, takie jak np. odtwarzacz VLC Player od VideoLAN. Po aktualizacji systemu do Windows 10 może już nie być takiej potrzeby.

Obsługa napisów przy filmach nie jest niczym nowym, ale do tej pory systemy Microsoftu były pozbawione tej możliwości. Użytkownicy zmuszeni są instalować dodatkowe oprogramowanie, nawet jeśli pod innymi względami systemowy odtwarzacz wideo w Windows 10 Technical Preview jest dla nich wystarczający.

Zobacz również:

  • A jednak nie koniec - 3 nowe problemy z drukarkami na Windows 11
Windows 10 ze wsparciem napisów do filmów

Windows 10 doczeka się zmian nie tylko w warstwie wizualnej

Microsoft postanowił to zmienić. Już wcześniej wiedzieliśmy, że system Windows 10 doczeka się wsparcia odtwarzania plików MKV, które podobnie jak napisy nie są uruchamiane przez systemowy odtwarzacz i wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania wyposażonego w odpowiednie kodeki.

Jak się okazuje, Windows 10 pójdzie o krok dalej niż wsparcie MKV. Microsoft planuje umożliwić użytkownikom oglądanie filmów z napisami. Nowy system ma bez żadnego dodatkowego oprogramowania rozpoznawać napisy w takich formatach jak SSA, ASS i SRT. Możliwe, że w przyszłości ta lista zostanie uaktualniona o mniej popularne formaty.

źródło: windowscentral.com