Windows 10 ze wsparciem wysokich rozdzielczości. 4K to dopiero początek

System Windows 10 będzie wspierał bardzo wysokie rozdzielczości. Chociaż monitory 4K nadal są niszowymi produktami, to w nadchodzącym systemie operacyjnym Microsoftu będzie wsparcie rozdzielczości 8K.

Rozdzielczość 4K, nazywana też Ultra HD (UHD) pojawiła się niedawno w urządzeniach skierowanych do konsumentów. Jak na razie telewizory i monitory wyświetlające 3840 na 2160 pikseli są jeszcze bardzo drogie, a problemem przy wyświetlaniu tak szczegółowego obrazu jest moc obliczeniowa urządzeń elektronicznych oraz okablowanie.

Nie przeszkadza to Microsoftowi w prowadzeniu prac nad wsparciem jeszcze wyższych rozdzielczości w ich nowym systemie operacyjnym. Bardzo możliwe, że już w debiutującym latem tego roku systemie Windows 10 pojawi się wsparcie dla rozdzielczości 8K, czyli obrazu 7680 na 4320 pikseli.

Windows 10 ze wsparciem wysokich rozdzielczości. 4K to dopiero początek

Autor zdjęcia: Tim Hornyak

Wsparcie rozdzielczości 8K w Windows 10 będzie dotyczyć ekranów o przekątnej dłuższej niż 27 cali. Mowa więc najprawdopodobniej nie o monitorach do pracy, a telewizorach. Już teraz na targach i pokazach technologii firm zajmującej się rynkiem telewizyjnym można zobaczyć takie ekrany, ale jeszcze dużo czasu minie zanim będą trafią one na dobre do sklepów z elektroniką.

Wsparcie Windows 10 dla rozdzielczości 8K pozwoli w przyszłości podłączać ekrany o takiej liczbie pikseli z wykorzystaniem portów Display Port. Co prawda konsumenci nadal są na etapie wymieniania ekranów 1080p na 4K, ale wprowadzenie wsparcia w systemie pozwoli na wyprodukowanie pierwszych komputerów typu All-in-one z ekranami wyświetlającymi 7680 na 4320 pikseli, które w przyszłości stanieją do akceptowalnego poziomu.

źródło: prezentacja PowerPoint z WinHEC