Windows 10 ze wsparciem wysokich rozdzielczości. 4K to dopiero początek

System Windows 10 będzie wspierał bardzo wysokie rozdzielczości. Chociaż monitory 4K nadal są niszowymi produktami, to w nadchodzącym systemie operacyjnym Microsoftu będzie wsparcie rozdzielczości 8K.

Rozdzielczość 4K, nazywana też Ultra HD (UHD) pojawiła się niedawno w urządzeniach skierowanych do konsumentów. Jak na razie telewizory i monitory wyświetlające 3840 na 2160 pikseli są jeszcze bardzo drogie, a problemem przy wyświetlaniu tak szczegółowego obrazu jest moc obliczeniowa urządzeń elektronicznych oraz okablowanie.

Nie przeszkadza to Microsoftowi w prowadzeniu prac nad wsparciem jeszcze wyższych rozdzielczości w ich nowym systemie operacyjnym. Bardzo możliwe, że już w debiutującym latem tego roku systemie Windows 10 pojawi się wsparcie dla rozdzielczości 8K, czyli obrazu 7680 na 4320 pikseli.

Autor zdjęcia: Tim Hornyak

Autor zdjęcia: Tim Hornyak

Wsparcie rozdzielczości 8K w Windows 10 będzie dotyczyć ekranów o przekątnej dłuższej niż 27 cali. Mowa więc najprawdopodobniej nie o monitorach do pracy, a telewizorach. Już teraz na targach i pokazach technologii firm zajmującej się rynkiem telewizyjnym można zobaczyć takie ekrany, ale jeszcze dużo czasu minie zanim będą trafią one na dobre do sklepów z elektroniką.

Wsparcie Windows 10 dla rozdzielczości 8K pozwoli w przyszłości podłączać ekrany o takiej liczbie pikseli z wykorzystaniem portów Display Port. Co prawda konsumenci nadal są na etapie wymieniania ekranów 1080p na 4K, ale wprowadzenie wsparcia w systemie pozwoli na wyprodukowanie pierwszych komputerów typu All-in-one z ekranami wyświetlającymi 7680 na 4320 pikseli, które w przyszłości stanieją do akceptowalnego poziomu.

źródło: prezentacja PowerPoint z WinHEC