Windows 10X działa już na Lumii, Apple M1 i Surface Go

Jeden z deweloperów pokazał, jak Windows 10X działa na kilku urządzeniach mobilnych. Inny z kolei zademonstrował pracę systemu na Surface Go.

Na początku stycznia Windows 10X wyciekł do sieci, pozwalając wszystkim chętnym na sprawdzenie, jak prezentuje się system w praktyce. Zwracały uwagę zwłaszcza nowe menu Start oraz Centrum Akcji. Wielu deweloperów wykorzystało ten build do sprawdzenia, jak Windows 10X zadziała na urządzeniach mobilnych - smartfonach oraz laptopach. Jeden z nich, podpisujący się na Twitterze jako Ben, wykorzystał wirtualizację QEMU do uruchomienia systemu na maszynie z Apple MacBook z Apple M1. I jak donosi - sprawuje się on na niej świetnie, choć nie był przeznaczony dla takiego sprzętu. Microsoft projektując system planował jego wykorzystanie na urządzeniach z procesorami marki Intel. Ponadto wykorzystał port, umożliwiający odpalenie systemu na telefonie Lumia 950 XL, na którym oryginalnie znajdował się mobilny Windows.

Windows 10X działa już na Lumii, Apple M1 i Surface Go

Inny użytkownik Twittera był w stanie zainstalować Windows 10X na Surface Go - tu jednak pojawiły się pewne ograniczenia i problemy ze sterownikami, obsługą dotykiem oraz wykorzystaniem Wi-fi. W przypadkach obu deweloperów proces instalacji systemu był niezwykle skomplikowany i wymagał wprowadzania ustawień zarówno we wierszu poleceń, jak i w PowerShell. Wiemy dzięki nim, że jak na razie w tej wczesnej wersji systemu używana jest technologia VAIL, która pozwala na uruchamianie aplikacji Win32.

Zobacz również:

  • Windows 11 - dlaczego nie warto na niego przechodzić?
  • Windows 11: sprawdzamy, co się zmieni w systemie? / nagrywanie ekranu

Przypomnę, że Microsoft po raz pierwszy pokazał Windows 10X na swoim urządzeniu Surface Neo, które według pierwotnych planów miało zadebiutować w grudniu ubiegłego roku. Aktualnie termin premiery został przesunięty na rok 2022, a Windows 10X zmieniło status z systemu na urządzenia z dwoma wyświetlaczami na system dla system dla wszystkich.

Źródło: WindowsLatest