Windows 10X może zastąpić Windows 10 S

Windows 10X pojawił się przy okazji prezentacji Surface Neo. I dużo wskazuje na to, że zastąpi Windows 10 S na tanich urządzeniach.

Jak podaje ZDnet, opóźnienia spowodowane przez pandemię koronawirusa wpłyną na przesunięcie daty premiery Surface Neo oraz innych urządzeń z dwoma ekranami. Pierwotnie zakładano, że pojawią się na rynku w okolicach świąt Bożego Narodzenia, jednak prawdopodobnie trzeba będzie na nie czekać do roku 2021. Surface Duo, które zarządzane jest przez system Android, powinno pojawić się bez opóźnień, a premiera Surface Book 3 i Surface Go 2 ulegnie tylko lekkiemu przesunięciu - na koniec kwietnia b.r.. Przez koronawirusa Microsoft nie wyprodukuje wystarczającej liczby urządzeń, aby znalazły się w sklepach. Producent dostępne siły przerzucił do sekcji rozwoju Windows 10X. System ten pojawił się jako emulator w lutym i wywołał bardzo duże zainteresowanie.

Windows 10X może zastąpić Windows 10 S

Dało to Microsoftowi impuls do pójścia w tym kierunku. A ponieważ Windows 10S (zaprezentowany w 2017 roku) cieszy się umiarkowaną popularnością, wersja X byłaby znacznie lepszym rozwiązaniem dla sprzętów dedykowanych zarówno użytkownikom domowym, jak i edukacji i mogłaby stać się realną konkurencją dla ChromeOS. Podobnie jak Windows 10 S, Windows 10X korzysta tylko z zaufanych aplikacji (czyli pochodzących wyłącznie z Microsoft Store), dzięki czemu nie powinien być potrzebny dodatkowy program antywirusowy, a jego największe zalety to błyskawiczne aktualizacje w tle i "lekkość" działania. Do zaufanych aplikacji wracając - każda uruchamiana jest w wyizolowanym środowisku, co skutecznie chroni system oraz dane użytkownika. Użytkownikom spodobała się również "szuflada" na aplikacje, dzięki której interfejs przypomina smartfona.

Zobacz również:

  • Jak będzie wyglądał nowy Windows 10? [Aktualizacja 16.07.2021]
  • Dell Inspiron 3000 - zobacz, co potrafi najnowszy laptop do nauki zdalnej
  • Recenzja: Windows 11 to najlepszy prezent od Microsoftu! [RECENZJA]

Microsoft ma akurat najlepszy czas, aby dopracować porządnie Windows 10X - w tym zapewnić optymalną pracę z różnymi podzespołami. Jednak ze względu na ilość zadań, które należy w tym celu wykonać, nie powinniśmy spodziewać się stabilnej wersji tego systemu prędzej, niż w lecie przyszłego roku.

Źródło: ZDnet