Windows 10X - przecieki, plotki, oficjalne informacje [Aktualizacja]

Windows 10X to jeden z najbardziej oczekiwanych systemów tego roku. Co wiemy o nowym produkcie firmy Microsoft?


System Windows 10X opracowywany jest przez firmę Microsoft od kilku lat. Powstaje on z myślą o urządzeniach dwuekranowych łączących w sobie funkcje laptopa i tabletu. Jego premiera miała pokryć się z debiutem pierwszego tego typu sprzętu na rynku - Microsoft Surface Neo. W roku 2020 przedstawiciele firmy poinformowali o zbliżającym się końcu prac nad systemem, przez co do Internetu zaczęło napływać coraz więcej informacji. Co wiadomo o jednym z najbardziej oczekiwanym systemie Windows 10X?

Pierwsze informacje

Nowy system początkowo ma pojawić się na urządzeniach z procesorami Intel, a z upływem czasu ma być również dostępny na sprzętach z procesorami ARM. Ponadto producenci OEM mają mieć możliwość korzystania z modułowego systemu operacyjnego na komputerach z chipsetami ARM takimi jak Qualcomm Snapdragon oraz Samsung Exynos. Pisaliśmy o tym tutaj.

Wygląd interfejsu

Ekran startowy zaprojektowany jest bardzo minimalistycznie i przedstawia logo na jasnoszarym tle, co daje pewien powiew świeżości w porównaniu z ekranem powitania Windows 10. Konfiguracja przebiega sprawnie i szybko, jednak do jej ukończenia konieczne jest posiadanie konta Microsoft. Konfiguracja systemu zostanie wprowadzona w wersji 20279.

Pasek Centrum Akcji znajduje się na dole ekranu, a ikony są wypośrodkowane. Póki co nie ma informacji o tym, czy będzie możliwa konfiguracja wyglądu paska zadań. Dodatkowo wiemy jak będzie wyglądało menu Szybkich ustawień: znajdują się tam suwaki zmiany głośności i jasności ekranu oraz kafelki dające dostęp do podstawowych ustawień. Ponadto Eksplorator plików został zaprojektowany do przeglądania plików OneDrive, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przeglądać pliki z pamięci masowej. Według informacji ma być możliwa synchronizacja plików między urządzeniem, a chmurą. Dokładnie pisaliśmy o tym tutaj.

Szybkie ustawienia, Windows 10X

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 02.02.2021

Centrum Akcji zostało zaprojektowane na nowo, gdyż obecny wygląd szybkich ustawień zdaje się być przestarzały i niepraktyczny. Nowy design prezentuje się bardziej świeżo i daje szybki dostęp do takich ustawień jak Bluetooth, Wi-Fi, Ustawienia, Sieć, Lokalizacja i tym podobne. Ponadto została wprowadzona funkcja grupowania powiadomień w oddzielnym oknie.

Windows 10X

Źródło: Windows Latest

Wygląda również na to, że firma Microsoft testuje nowy sposób konfiguracji dźwięku. Okienko pojawia się, gdy jakaś aplikacja odtwarza zawartość multimedialną jak audio czy wideo.

Windows 10X powiadomienia

Źródło: Windows Latest

Funkcje systemu

Firma Microsoft poinformowała, że System Windows 10X ma posiadać wbudowane zabezpieczenie, które uniemożliwi osobom trzecim wykonanie resetu systemu. „Moduł antykradzieżowy” ma wprowadzić obowiązek wprowadzenia hasła lub kodu pin podczas próby sprowadzenia urządzenia do ustawień fabrycznych. Jeżeli ktoś go nie zna, to reset nie będzie możliwy. Taka funkcja zabezpiecza sprzęt w przypadku kradzieży. Teoretycznie, jeżeli urządzenie zabezpieczone jest hasłem to osoba trzecia nie powinna mieć dostępu do danych z komputera, jednak są sposoby, które pozwalają na obejście tego systemu. „Moduł antykradzieżowy” danych nie chroni - ale nie pozwoli na reset urządzenia. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Windows 10X

Konfiguracja systemu

Według najnowszych informacji podczas pierwszej konfiguracji użytkownik widzi pytanie, czy system Windows 10X będzie używany w celach prywatnych, czy firmowych, a następnie wybiera jakie dane mogą być przechowywane i przetwarzane przez firmę Microsoft. Dodatkowo wiadomo już, że domyślną przeglądarką instalowaną na urządzeniach z systemem Windows 10X będzie Edge. Jeżeli chodzi o wyszukiwarkę, to system przeszukuje zarówno pamięć wewnętrzną urządzenia, jak i sklep Microsoft. Zainstalowane aplikacje mogą być włączane w trybie pełnoekranowym lub w oknie. Pisaliśmy o tym tutaj.

Wondows 10X

Data premiery

Prawdopodobnie premiera systemu będzie miała miejsce w pierwszym kwartale roku 2021, więc stosunkowo niedługo, jednak nie ma jeszcze oficjalnych informacji ze strony firmy Microsoft.

Aktualizacja 18.01.2021

Do Internetu wyciekła jedna z kompilacji systemu Windows 10X. Jak się okazuje, oprogramowanie nie zawiera stosowanego do tej pory wsparcia dla aplikacji Win32. Prawdopodobnie firma Microsoft wprowadzi tę funkcję z czasem. Po instalacji można sprawdzić jak działają aplikacje ze sklepu Microsoft Store i PWA oraz funkcjonalność podzielnego ekranu.

Poniższe wideo jest prezentacją tego, jak nowy system wygląda i jak działa. Windows 10X jest zaprojektowany bardzo minimalistycznie, co prezentuje się bardzo nowocześnie i transparentnie. Trzeba przyznać, że design robi wrażenie przyjemnego w obsłudze. Pojawiają się głosy, że nowy system firmy Microsoft aspiruje do roli potężnego konkurenta Chrome OS. Czy tak faktycznie będzie? Przekonamy się po premierze.

Aktualizacja 19.01.2021

Wczoraj informowaliśmy o tym, że niedawno wyciekła jedna z kompilacji systemu Windows 10X. Deweloperom wystarczyło zaledwie kilka dni, żeby uruchomić go na urządzeniach takich jak: Lumia, Surface Go oraz Apple MacBook z procesorem M1 opartym na ARM. Jak nowe oprogramowanie działa na tych sprzętach?

Jeden z użytkowników Twittera poinformował, że uruchomił system Windows 10X na Apple za pomocą wirtualizacji QEMU i - jak twierdzi - działa zaskakująco dobrze. To ciekawa informacja, biorąc pod uwagę fakt, że nowy system firmy Microsoft nie jest przeznaczony na sprzęt z logiem nadgryzionego jabłka. Ponadto, w pierwszej kolejności oprogramowanie zostanie zainstalowane na urządzeniach z procesorami Intel, a nie ARM.

W przypadku telefonu Lumia 950 XL, programiści informują, że system udało się uruchomić i działa, ale z pewnymi ograniczeniami.

Inny użytkownik Twittera wrzucił informację wraz ze zdjęciami, że udało mu się uruchomić wersję jednoekranową systemu Windows 10X na Surface Go. Według doniesień i tutaj nowe oprogramowanie firmy Microsoft działa nieźle, jednak z pewnymi problemami z dotykiem, Wi-Fi oraz sterownikami.

Aktualizacja 20.01.2021

Na serwis YouTube został wrzucony film prezentujący działanie systemu Windows 10X na tablecie Microsoft Surface Pro 7. Co ważne, właśnie na takie urządzenia przeznaczone jest nowe oprogramowanie firmy Microsoft!

Użytkownik XDeltaForce prezentuje dokładnie działanie Menu start oraz zmodyfikowanego centrum powiadomień. Jak się okazuje Surface Pro 7 z oprogramowaniem Windows 10X świetnie obsługuje gesty wielodotykowe oraz Surface Pen.