Windows 11 - 3 rzeczy, na które warto uważać

Windows 11 jest już dostępny. Próba aktualizacji może wiązać się jednak z pewnymi nieoczekiwanymi błędami. Na co warto zwrócić uwagę?

Windows 11 / Źródło: Microsoft.com

Windows 11 jest już dostępny dla wybranych urządzeń, a niektórzy użytkownicy już rozpoczęli jego aktualizację. Microsoft opublikował obrazy ISO nowej wersji swojego systemu i sprawił, że uaktualnienie go jest bardzo proste. Jeśli nie czujesz się komfortowo z obrazami ISO, Microsoft udostępnił również nowe narzędzie Media Creation Tool.

Microsoft testował Windows 11 z Insiderami przez ostatnie trzy miesiące, gdyż firma chce zapewnić wolne od błędów doświadczenie dla obsługiwanych komputerów. Na przykład, Microsoft planuje dostarczyć dużą skumulowaną aktualizację, która rozwiąże wiele istniejących problemów z tym systemem operacyjnym.

Zobacz również:

  • Aktualizacje Windows będą tracić ważność. Co to oznacza?
  • Czy pójdzie mi Windows 11 - wymagania i lista kompatybilnego sprzętu
  • Windows 11: jak uruchomić God Mode? [PORADNIK]

Jednak pomimo tych testów, nie każdy będzie miał gładkie doświadczenie podczas próby aktualizacji. Niektórzy użytkownicy już zaczęli zgłaszać problemy związane z próbą aktualizacji. Na szczęście, Microsoft jest świadomy co najmniej trzech następujących problemów w Windowsie 11.

Problemy z Oracle VirtualBox w systemie Windows 11

Microsoft wie o problemie z kompatybilnością pomiędzy VirtualBox i Windows 11. Po aktualizacji, maszyny VirtualBox będą niedostępne, jeśli zainstalowany jest Hyper-V.

Firma zastosowała zabezpieczenie przed aktualizacją, które blokuje ją na urządzeniach, na których dostępna jest maszyna VirtualBox. Jest to spowodowane tym, że użytkownicy Windows 11 nie będą mogli uruchomić maszyn wirtualnych z powodu nieoczekiwanych błędów. Na szczęście, Microsoft przygląda się tym doniesieniom i wkrótce zostanie wydana specjalna łatka.

Po ręcznym usunięciu VirtualBoxa lub wyłączeniu funkcji Hyper-V może minąć nawet 48 godzin, zanim uaktualnienie zostanie ponownie zaoferowane. Pamiętaj, że aktualizacja zostanie zablokowana po raz drugi, jeśli na Twoim urządzeniu zostaną wykryte dodatkowe problemy.

Oprogramowanie sieciowe Intel Killer i problemy z systemem Windows 11

Firma Microsoft jest świadoma problemów z systemem Windows 11 z niektórymi urządzeniami wyposażonymi w oprogramowanie sieciowe Intel "Killer".

Zainstalowanie systemu Windows 11 na takim urządzeniu może spowodować nieoczekiwane problemy, w tym sytuację, w której oprogramowanie, którego dotyczy problem, nie będzie obsługiwać protokołu UDP i spowoduje problemy z wydajnością protokołów opartych na UDP. Na przykład, może wystąpić spowolnienie czasu ładowania witryn i problemy podczas strumieniowego przesyłania filmów online.

Ten problem zostanie naprawiony w następnej październikowej aktualizacji zabezpieczeń, która jest zaplanowana na 12 października.

Problemy z kompatybilnością z przeglądarką Cốc Cốc

Windows 11 crushuje przeglądarkę Cốc Cốc. Użytkownicy mogą nie być w stanie otworzyć lub poruszać się w sieci za pomocą tej przeglądarki, jeśli zainstalować nowy system operacyjny.

Firma zastosowała już wstrzymanie kompatybilności, a więcej szczegółów na ten temat zostanie podanych jeszcze w tym roku. Jak wspomnieliśmy na początku, Microsoft przygotowuje ogromną kumulatywną aktualizację dla swojego systemu operacyjnego, więc większość krytycznych błędów zostanie rozwiązana w najbliższych tygodniach.