Windows 11 SE - to musisz wiedzieć o tanim Windowsie!

Microsoft wprowadził na rynek nowy system operacyjny. Windows 11 SE trafi do najtańszych komputerów i ma być odpowiedzią na Chromebook. Sprawdź, co musisz wiedzieć o nadchodzących tanich komputerach z wgranym Windowsem 11.

Microsoft zauważył, że na rynku brakuje tanich komputerów z Windowsem. Ostatnimi czasy ceny najtańszych modeli poszybowały w górę w związku z pandemią i przejściem na pracę zdalną. Gigant z Redmond zaprezentował Windowsa 11 SE - nowy system operacyjny dostosowany do pracy na słabych komputerach.

Surface Laptop SE z Windows 11 SE
Źródło: Microsoft.com

Surface Laptop SE z Windows 11 SE

Źródło: Microsoft.com

Windows 11 SE oficjalnie pozycjonowany jest jako system operacyjny dla edukacji. W praktyce sprawdzi się jednak na najtańszych komputerach przenośnych oraz w krajach rozwijających się. Razem z Windows 11 SE na rynku zadebiutował Surface Laptop SE. To najtańsze urządzenie z rodziny Surface. Sugerowana cena detaliczna startuje z poziomu 249 dolarów.

Zobacz również:

  • Tiny10 - Windows 10 także doczekał się odchudzenia [AKTUALIZACJA]
  • Windows zmienia sterowniki AMD na... starsze
  • Jak sprawdzić stan i status baterii w laptopie? [PORADNIK]

Sama geneza nazwy Windowsa 11 SE nie jest znana. Microsoft użył skrótu SE, aby odróżnić Windowsa 11 od innych wydań systemu operacyjnego. Ze względu na fakt, że jest to oprogramowanie głównie dla sektora edukacji możemy sądzić, że mowa o Windows 11 School Edition.

System operacyjny pojawi się na całym świecie z wyjątkiem Chin. Microsoft pozwoli producentom sprzętu komputerowego na sprzedaż detaliczną komputerów z Windows 11 SE. Większość urządzeń trafi do sklepów w przyszłym roku. Cena detaliczna laptopów powinna wynosić około 1500 zł.

Domyślna tapeta Windows 11 SE
Źródło: neowin.net

Domyślna tapeta Windows 11 SE

Źródło: neowin.net

Microsoft nie zaleca Windowsa 11 SE do użytku osobistego, ale nie zabrania takiej możliwości. Windows 11 SE zainstalujemy na każdym komputerze kompatybilnym z Windows 11.

Niestety gigant z Redmond przewidział sporo ograniczeń. Windows 11 SE nie pozwala na swobodną instalację aplikacji z internetu. Dodatkowo na pokładzie nie ma Microsoft Store. W dokumentacji znajdziemy informacje mówiącą, że na Windows 11 SE zainstaujemy jedynie:

  • Aplikacje filtrujące treść
  • Rozwiązania dla zdających testy
  • Aplikacje ułatwiające dostęp
  • Aplikacje do skutecznej komunikacji w klasie
  • Podstawowe aplikacje do diagnostyki, zarządzania, łączności i wsparcia technicznego
  • Przeglądarki

Oznacza to, że nie zagramy w gry. Możemy jednak zainstalować pakiet biurowy Office 365, Teamsy, Zooma, Discorda czy inną przeglądarkę.

Windows 11 SE vs Windows 11 i Windows 10
Źródło: neowin.net

Windows 11 SE vs Windows 11 i Windows 10

Źródło: neowin.net

Windows 11 SE to system oparty o pracy w chmurze. Wszystko ze względu na komputery, które nie będą miały pojemnych dysków. Oprogramowanie doskonale zintegrowano z OneDrivem. Microsoft przekazuje, że system może być nieco wolniejszy od Windowsa 11, ale spełnia wszystkie standardy założone przez kontrolerów jakości.

Windows 11 SE pojawi się na komputerach wyposażonych w 4/8 GB pamięci operacyjnej oraz 64/128 GB wbudowanej pamięci masowej. Microsoft nie przewiduje innych konfiguracji. W kwestii procesorów jest pełna dowolność, ale spodziewamy się głównie tanich układów Intel Celeron oraz Intel Pentium.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: