Windows 11 będzie najlepszym systemem dla graczy na PC

Microsoft od lat stara się rozpieszczać graczy, dodając do swojego systemu operacyjnego coraz to nowe funkcje. Przeznaczone są one przede wszystkim dla użytkowników skupiających się na rozrywce. Teraz firma idzie o krok dalej i obiecuje, że Windows 11 będzie najlepszym systemem dla graczy na PC w historii.

fot. Xbox

Microsoft zauważył, jak w ostatnim czasie zmieniło się podejście społeczeństwa do korzystania z komputerów. Pandemia oraz przeniesienie większej części życia, zarówno prywatnego jak i zawodowego do sieci, spowodowało, że zaczęliśmy jeszcze bardziej intensywnie wykorzystywać sprzęt oraz oprogramowanie podczas codziennych czynności. Firma nie zapomniała także o graczach, którzy stanowią ogromny procent użytkowników sprzętu z systemem Windows. Na oficjalnym blogu Microsoft możemy przeczytać:

Jeśli jesteś graczem, system Windows 11 jest stworzony dla Ciebie. Gry zawsze były podstawą systemu Windows. Dziś setki milionów ludzi na całym świecie gra w systemie Windows i dzięki zabawie znajduje radość i kontakt z bliskimi i przyjaciółmi. Windows 11 odblokowuje pełny potencjał twojego sprzętu, wykorzystując niektóre z najnowszych technologii do gier.

O jakie technologie chodzi? Microsoft zwraca szczególną uwagę na DirectStorage. Jest to rozwiązanie znane z konsoli Xbox Series X/S. Do tej pory, wszystkie zasoby gier były wczytywane z dysku do pamięci RAM, następnie dekompresowane przez procesor, po czym trafiały do karty graficznej. Teraz, cały proces będzie się odbywał z pominięciem procesora, co znacznie wpłynie na jego obciążenie, a w rezultacie mocno skróci czasy ładowania oraz renderowania grafiki.

Zobacz również:

  • Windows 11 już w stadium beta. Co się zmieniło, jak zainstalować?
  • Games with Gold - gry na sierpień potwierdzone
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [30.07.2021]

Kolejną nowością jest Auto HDR, który "zapewnia szerszą, żywszą gamę kolorów, zapewniając naprawdę urzekające wrażenia wizualne", możemy przeczytać na blogu. HDR będzie automatycznie dodawany do wszystkich gier, opartych na co najmniej DirectX 11.

Aplikacja Xbox dla systemu Windows

Aplikacja Xbox dla systemu Windows

Nic nie zmienia się w przypadku wsparcia Windowsa 11 dla wszelkich akcesoriów gamingowych. System nadal będzie w pełni obsługiwał kontrolery i inne urządzenia peryferyjne poprawiające wrażenia z gier wideo.

Microsoft od lat stara się tworzyć jeden ekosystem dla graczy, gdzie granica pomiędzy komputerami a konsolami powoli się zaciera. Usługi takie jak Xbox Game Pass, oraz dedykowana aplikacja Xbox dla Windowsa, skupiają wokół siebie graczy, niezależnie od tego, czy korzystają z komputera czy konsoli Xbox. Jeszcze jakiś czas temu nie do pomyślenia było, żeby w gry ekskluzywne z konsol grać także na komputerach. Teraz wystarczą dwa kliknięcia i gotowe. Microsoft już od lat stosuje tego typu politykę. Obecnie także Sony pozwala swoim "dzieciom" opuścić dom i wypłynąć na szersze wody, o czym świadczy PlayStation Studios, gdzie gry na wyłączność z konsoli PS trafiają także do pecetowców.

fot. XboxWire

fot. XboxWire

Windows 11 dopiero wystartował i zapewne czeka nas jeszcze wiele nowości oraz udogodnień dla graczy związanych z systemem Microsoftu.

Zobacz także: Windows 11: siedem niespodziewanych funkcji