Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Microsoft

AKTUALIZACJE KWIECIEŃ 2022

Do kanałów Dev i Beta trafił Build 22610. Nie jest duży, jednak przynosi kilka wartych uwagi zmian. Pierwszą zobaczą użytkownicy laptopów - pokazywany jest bowiem szacowany czas jej pracy przed koniecznością naładowania. Wyłączono równocześnie tryb optymalizacji dla tabletów, ponieważ wywoływał on pewne problemy. Pojawia się możliwość wprowadzenia kolorów do starego, dobrego menedżera Zadań. Może przy tym korzystać z profilu kolorystycznego ustalonego przez użytkownika dla całego systemu lub z osobnych ustawień, które również wprowadza użytkownik.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

27.04.2022

W aktualizacji Sun Valley 2 zmianie ma ulec wiele elementów. Jednym z nich jest Menedżer Zadań. Obecnie opiera się na frame Win32, jednak zostanie wzbogacony o komponenty związane z designem WinUI 3.0, który daje efekty Mica oraz Fluent. No i co istotne dla wielu użytkowników - w końcu będzie wspierać tryb ciemny. Podczas najnowszego podcastu dla uczestników programu Windows Insider Microsoft pokazał zmianę na zrzucie ekranu - nie powiem, wygląda estetycznie.

Zobacz również:

  • Czy wiesz, że Windows 11 Cię szpieguje? Pokazujemy, jak to powstrzymać
Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

Zapowiedziano także, że wprowadzone zostaną możliwości zmian kolorystycznych także w innych obszarach systemu, jak pasek zadań, ramki, okienka itp. Dzięki temu Windows 11 ma nabrać większej estetyki.

26.04.2022

Do dystrybucji trafiła aktualizacja KB5012643. Jest dostępna zarówno poprzez Windows Update, jak i do pobrania offline z Katalogu Microsoftu - który w końcu korzysta z protokołu https, dzięki czemu przed wejściem na stronę nie pojawia się ostrzeżenie od Firefoxa,a Chrome nie blokuje pobierania. To aktualizacja opcjonalna, więc nie ma przymusu jej instalacji. Kto jednak nie zrobi tego teraz i tak otrzyma znajdującej w niej łatki, ponieważ wejdą one w skład obowiązkowej aktualizacji majowej.

Pojawia się w niej kilka zmian - temperatura jest wyświetlana na ikonce pogody na pasku zadań, usprawniony został tryb bezpiecznego rozruchu, naprawiono także bug sprawiający, że napisy w systemowym odtwarzaczu multimedialnym nie były wyświetlane poprawnie. Ponadto naprawiono problem związany z wyciekami pamięci oraz obsługę aplikacji MSIX - dotąd zdarzało się, że przy ich użytkowaniu przestawało działać AppX Deployment Service (AppXSvc).

Microsoft zdaje sobie sprawę, że jest jeszcze kilka rzeczy do podrasowania, dlatego z pewnością nie jest to ostatni zestaw łatek.

20.04.2022

Insiderzy otrzymali aktualizację KB5014105. Jest to pomniejsza zmiana, która ma na celu zoptymalizowanie mechanizmu Windows Update.

Nowość to mechanizm Voice Clarity - ma on za zadanie usuwać szumy i hałasy w tle, sprawiając, że głos użytkownika będzie lepiej słyszany. To przyda się podczas korzystania z komunikatorów, w tym Teams czy Zoom. Voive Clarity ma być funkcją na poziomie systemowym, co oznacza integrację z Windowsem 11. Jako pierwsi otrzymają go użytkownicy modeli Surface Laptop Studio.

AKTUALIZACJA 19.04.2022

Na witrynie Microsoftu pojawiła się strona pokazująca nowe menu Ustawień, jednak szybko została zdjęta. Czujni internauci zdążyli przedtem wypatrzeć odniesienia do Sun Valley 2, a co ciekawe - była tam podana data premiery dużej aktualizacji. Ma być to połowa września 2022, a miesiąc wcześniej Sun Valley 2 trafi do testów A/B.

15.04.2022

Do kanału Release Preview trafił build 22000.651. Sa to zmiany przewidziane dla przyszłej, opcjonalnej aktualizacji. Nie ma w nim zmian dla użytkowników domowych, jest natomiast parę dla korporacyjnych. A co konkretnie? Przede wszystkim usprawnienie obsługi Trusted Platform Module (TPM), likwidacja buga sprawiającego kłopoty podczas korzystania z Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP), a także buga sprawiającego, że zatrzymanie działania AppX Deployment Service przy korzystaniu z niektórych aplikacji MSIX.

W kanałach Dev oraz Beta pojawił się z kolei build 22598. To zmiany związane z Sun Valley 2 i przeznaczone dla użytkowników domowych. Jest w nim uruchomiona domyślnie funkcja Spotlight for desktop, która umożliwia zmianę tapet na ekranie logowania, a w tej edycji obsługuje także grafiki 4K. Ponadto pojawia się nowy skrót do Menadżera Zadań, a także nowe informacje przy ikonce głośności. Nie zabrakło również kilku poprawek technicznych, dzięki czemu całość ma działać sprawniej i wydajniej.

11.04.2022

Z weekendowych informacji od Microsoftu dowiadujemy się kilku rzeczy o pasku zadań. Możliwość przeciągania na niego ikonek powróci zgodnie z zapowiedziami - czyli przy Sun Valley 2 - jednak nie zostanie przywrócona możliwość zmiany jego lokalizacji. W systemie Windows 10 możesz przełożyć go na lewą lub prawą stronę, a nawet umieścić u góry pulpitu. W Windows 11 jest ona na stałe przytwierdzony do jego dolnej części.

Ma natomiast zostać wprowadzone wsparcie dla widżetów pełnoekranowych. W chwili obecnej mamy tylko okienko po lewej stronie, w którym wyświetlane są wszystkie. Tryb wyświetlania w pełnym ekranie umożliwi ich lepszą obsługę oraz umożliwi jednoczesny podgląd większej ilości widżetów, z których korzystamy.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

07.04.2022

Do testerów trafił Build 22593. Jest on dostępny w kanałach Dev i Beta. Niestety, nie ma tu jeszcze kart w Eksploratorze, mamy natomiast szereg poprawek i łatek. Co rzuca się w oczy, to zmiana w Eksploratorze - Szybki dostęp został zmieniony na Home, co jest powiązane z planami integracji z nim usług Office 365 oraz OneDrive.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Poprawki dotyczą różnych aspektów funkcjonowania Windows 11, nie ma tu jednak jakiś znaczących czy przełomowych poprawek.

05.04.2022

Podczas wydarzenia Hybrid Work Microsoft zaprezentował odświeżony Eksplorator Plików. Pojawia się w nim system kart, którego od lat domagają użytkownicy. Zapowiedziano, że te wersje Eksploratora będą jak na razie dostępne tylko dla Insiderów, ale jeszcze w tym roku mają trafić do powszechnego użytku. Będą działać jak kartu w przeglądarkach, a więc można tworzyć nowe, zamykać wybrane, przesuwać ich kolejność, a także przenosić wybraną do nowego okienka.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Kolejna nowość to Smart App Control - mechanizm ochronny podobny do Smart Screen, odpowiadający za ochronę systemu przed malware, phishingiem oraz zainfekowanymi aplikacjami.

Osoby biorąc udział w wideokonferencjach i nauce zdalnej zainteresuje z pewnością Eye Contact. Jest to funkcja, która pojawiła się wraz z Surface Pro X w 2020 roku. Jak zapowiada Microsoft, działa z każdym wideokomunikatorem. A na czym polega jej działanie? Sztuczna inteligencja sprawdza położenie oczu rozmówcy i centruje na tej podstawie obraz. Ma także odpowiadać za lepsze wycinanie/zamazywanie tła podczas rozmowy wideo.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

01.04.2022

Najnowsze wieści z Microsoftu to zmiana w aplikacji Twój telefon. Jest to jedna z najbardziej praktycznych funkcji systemu, która szybko zdobyła sobie uznanie użytkowników na całym świecie. Jednak trzeba będzie przyzwyczaić się do nowej nazwy - Phone Link. Jakie będzie oficjalne polskie tłumaczenie, tego nie wiemy, więc na razie zostaniemy przy oryginale. Zmiany będą zarówno wizualne - wprowadzone zostaną style Mica oraz Aycrlic, oparte odpowiednio na Microsoft Fluent Design i WinUI - jak i techniczne: ma pojawić się wsparcie dla kolejnych urządzeń. Mówi się, że do obsługiwanych Samsungów dołączy chiński Honor, czyli sub-marka Huawei.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Nie wiadomo na razie, czy wraz ze zmianą nazwy pojawią się nowe funkcje. Microsoft zapowiada, że Phone Link pojawi się w najbliższych tygodniach.

AKTUALIZACJE MARZEC 2022

30.03.2022

Sun Valley 2, czyli Windows 11 w wersji 22H2, ma zyskać Smart Clipboard. Jest to "inteligenty schowek", który zaoferuje nowy sposób kopiowania danych pomiędzy aplikacjami. Jaki? Nie zostało to dokładnie wyjaśnione poza dość enigmatycznym stwierdzeniem, że "aplikacje będą traktowane jako akcja". Czyżby można było uruchamiać otwieraną wcześniej? Cóż, w chwili obecnej trudno cokolwiek powiedzieć na ten temat. Niewiele też wyjaśnia udostępniony zrzut ekranu.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Wiemy natomiast, że wraz z e Smart Clipboard pojawią się "inteligentne akcje", czyli Smart Actions. Tu mniej więcej wiemy, że dzięki nim będzie można kopiować zapamiętane treści bezpośrednio do wybranych aplikacji, jak np. Outlook. Tu również czekamy na bardziej dokładne objaśnienia.

24.03.2022

Build 22581 został udostępniony w kanałach Dev oraz Beta. Znalazły się w nim nowości związane z aktualizacją Sun Valley 2. Jedną z nich jest optymalizacja paska zadań dla tryby tabletu, co z pewnością docenią użytkownicy urządzeń konwertowalnych, jednak na zwykłych laptopach oraz desktopach tego kompletnie nie zauważymy. A co możemy dostrzec? Podrasowane ikonki w zasobniku systemowym i na obszarze powiadomień. Ale, co ciekawe, w zamian za to w tym buildzie wycofana została możliwość przypinania i odpinania ikonek do paska zadań. Dlaczego? Cóż - to tylko Microsoft wie.

Wprowadzono zmiany w wyszukiwarce zapowiedziane 15 marca. Jest to jednak funkcja eksperymentalna i od opinii użytkowników zależy, czy wejdzie na stałe do systemu.

19.03.2022

Kolejny build nosi numer 22579. Zmiany dotyczą menu Start - można w nim tworzyć foldery i dawać im własne nazwy. Opcja taka ma zagościć w systemie na stałe wraz z aktualizacją Sun Valley 2. Druga nowość jest bardziej specjalistyczna - pozwala na wykluczanie nośników pamięci USB z szyfrowania BitLocker. Trzecie godna uwagi rzecz to nowy sposób obsługi drukarek. Jeśli podłączysz do maszyny z systemem Windows 11 nową drukarkę, zostanie ona automatycznie rozpoznana i dodana do obsługiwanych.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. WindowsLatest

16.03.2022

W kanałach Beta i Release Preview pojawił się build 22000.588. Ważna nowość to ustalenie powiadomień o najwyższym priorytecie. Mogą być trzy i pochodzić zarówno z tego samego źródła, jak i trzech różnych. To praktyczne rozwiązanie w wielu sytuacjach, np. gdy masz ustawiony alarm i powiadomienie w tym samym czasie.

Ponadto build ten poprawia kilkanaście bugów, w tym związane z obsługą urządzeń 5G oraz wyszukiwarką w poczcie Outlook.

15.03.2022

Microsoft chce zmienić systemową wyszukiwarkę, prezentując użytkownikom więcej informacji. Będą dodawane tam dynamiczne treści, prezentujące najnowsze informacje, pokazujące święta (np. Dzień Ziemi jak w przykładzie poniżej), zabawne obrazki i popularne globalnie wyszukiwania. Ma to pozwolić na odkrywanie nowych rzeczy.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

W przypadku organizacji wyświetlana będzie także struktura firmy oraz kontakty.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

14.03.2022

Trwają pracę nad zoptymalizowaniem menu kontekstowego. Obecnie w przypadku wielu konfiguracji sprzętowych pojawia się ono z niewielkim poślizgiem w stosunku do kliknięcia prawym przyciskiem myszki. Opóźnienie może wynosić nawet dwie sekundy. Jest to spowodowane pewnym bugiem powiązanym z nowym designem systemu. Ponadto zapowiedziano, że Sun Valley 2 przyniesie możliwość przywołania starego menu kontekstowego (czyli znanego z Windows 10). W tym celu podczas kliknięcia prawym przyciskiem myszki będzie trzeba po prostu wcisnąć klawisz Shift.

11.03.2022

Windows Subsystem for Android został wzbogacony o kilka użytecznych funkcji. Są nimi: wsparcie sprzętowe dla H.264, integracja z systemowa aplikacją Poczta oraz powiadomieniami. Jeśli chodzi o sam Windows 11, Build 22572 to nowe okienko dialogowe dla drukowania dla NotePad i WordPad. Dzięki temu programy te zyskają opcję drukowania do PDF, którą znamy doskonale z Worda (i innych edytorów tekstu).

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

10.03.2022

Build 22572 przynosi dwie nowe funkcje: edytor wideo oraz aplikację rodzinną.

Aplikacja rodzinna nazywa się po prostu Microsoft Family. Mamy tu kontrolę rodzicielską, która umożliwia ustalanie limitów czasu na używanie przez dzieci komputera, filtrowanie dostępnych treści, pozwala także na geolokalizację pociech. Oczywiście w tym celu niezbędna jest aplikacja mobilna, która musi być zainstalowana na ich urządzeniach.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

Edytor wideo nosi nazwę Clipchamp. Powstał na bazie wykupionego przez Microsoft we wrześniu 2021 roku programu do edycji wideo o tej samej nazwie. Jest on dostępny w Microsoft Store jako oddzielna aplikacja, ale wkrótce stanie się wbudowaną aplikacją Windows 11. Co różni go do konkurencji? Przede wszystkim stockowa biblioteka z ponad milionem materiałów audio, wideo i grafikami, którymi każdy będzie mógł wzbogacać swoje projekty. Pojawi się także obsługiwana przez Azure zmiana teksty na mowę z obsługą ponad 70 języków.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

07.03.2022

Najnowsze przecieki zdradzają, że aktualizacja Sun Valley 2 ukaże się w rocznicę debiutu Windows 11, czyli 5 października 2022 roku.

03.03.2022

Build 22567 wprowadza kilka nowości: informacje o ważności karty płatniczej, funkcje bezpieczeństwa Smart App Control oraz pro-ekologiczne aktualizacje. Jak działają? Wyjaśniam po kolei.

Gdy normalnie dokonujesz zakupów w obrębie ekosystemu Microsoftu, czyli w MS Store lub Xbox, możesz przeprowadzić je za pomocą swojego konta MS, które zostało powiązane z kartą płatniczą. Jeśli minie czas jej ważności, pojawi się o tym stosowna informacja. Wyglądać to będzie tak:

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

Smart App Control to funkcja mają blokować potencjalnie niebezpieczne aplikacje. Jak będą definiowane "niebezpieczne"? To póki co wie jedynie Microsoft, dlatego jest ryzyko, że zwykłe aplikacje zostaną oskarżone o bycie szkodliwymi. Jeśli funkcja będzie sprawiać problemy, można ją wyłączyć w ustawieniach.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

O co chodzi z pro-ekologicznymi aplikacjami? Microsoft działa aktywnie na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla. Nawiązał współpracę z firmami electricityMap i WattTime w celu monitorowania stężenia jego emisji w różnych rejonach świata. Na tej podstawie zaproponuje pobranie i zainstalowanie aktualizacji z Windows Update w godzinach dnia, gdy stężenie jest najmniejsze. MS zastrzega jednak, że nie ma dostępu do wszystkich rejonów świata, a więc funkcja ta w niektórych miejscach będzie nieaktywna.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

Na końcu warto wspomnieć o zmianach w aplikacji Twój Telefon. Od tego buildu można podlinkować smartfona tak, że traktowany jest jako element komputera. Dzięki temu zyskuje się pełen dostęp do znajdujących na nimi plików, a co ważniejsze - możliwości. Dotyczy to zarówno odpisywania na SMS-y, jak i przeprowadzania rozmów telefonicznych. Producent zmieni na dniach plik instalacyjny systemu tak, aby połączenie z telefonem odbyło się w trakcie procesu instalowania Windows 11.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

AKTUALIZACJE LUTY 2022

Microsoft opracowuje mechanizm "Sticker Editor", który posłuży do umieszczania naklejek na pulpicie. Naklejki to małe, animowane obrazki, których można używać w takich aplikacjach, jak Telegram czy WhatsApp. Funkcja dodawania naklejek pojawi się w menu kontekstowym systemu, a same naklejki zyskają także swoje miejsce w jego ustawieniach. Będzie można zyskać do nich szybki dostęp z paska zadań.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Jakie naklejki będą dostępne? Zapewne pojawią się dziesiątki propozycji. Jak na razie potwierdzone są koty.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

A tak wygląda umieszczenie naklejki na tapecie.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

25.02.2022

Build 22563 trafił do kanału Dev i pojawiają się w nim zmiany, które prawdopodobnie trafią do Sun Valley 2. pełna nazwa aktualizacji to Windows 11 Insider Preview 22563 (NI_RELEASE) i Microsoft ostrzega, że może być w niej sporo bugów. NI_RELEASE wskazuje na to, że mamy tu edycję deweloperską, która nie likwiduje wypatrzonych bugów, a zmienia możliwości - a te nowości również mogą być dziurawe. Pierwsza nowość to nowy sposób pokazywania paska zadań w trybie tabletowym. To ukłon w stronę użytkowników z wyświetlaczami dotykowymi (na przykład posiadającymi urządzenia konwertowalne). Zmiana jest zdecydowanie na lepsze, co pokazuje poniższe zestawienie. Po lewej obecny widok paska w trybie tabletu, po prawej - nowy.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Opcja wprowadzenia trybu tabletu znajduje się w systemowych ustawieniach, a konkretnie - w zakładce Personalizacja. Po ustawieniu jej na automat, będzie samoczynnie dopasowywać pasek zadań do trybu wyświetlania.

Druga nowość to "treści dynamiczne" w widżetach informacyjnych. Tu również zmiana najlepiej pokaże nam zrzut ekranu:

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Jak widzimy zmienia się układ, a Microsoft obiecuje, że aktualizacja informacji w widżecie będzie sprawniejsza.

Inne zmiany to:

  • szybkie wyszukiwanie w systemowej wyszukiwarce obejmuje pliki w Pobranych oraz OneDrive i innych indeksowanych lokalizacjach;
  • asystent widoku Snap sugeruje trzy ostatnio otwarte karty w Edge;
  • emoji zostały zaktualizowane do wersji 14, gdzie pojawiają się m.in. nowe tonacje kolorystyczne;
  • możliwość zaktualizowania systemu pojawia się już na ekranie logowania.

23.02.2022

W każdej edycji Windows w tle pracuje wiele procesów i usług, które mogą spowalniać działanie systemu. Niestety - Windows 11 nie jest tu wyjątkiem, jednak zapowiedziane dziś przez Microsoft zmiany pozwalają mieć nadzieję, że to się zmieni. Co to za zmiany? Jets nią wprowadzenie nowej funkcji do Menadżera Zadań. Obecnie możesz tam wejść, wybrać proces/usługę i nakazać jej zamknięcie. To prosty, zerojedynkowy wybór - proces działa całkowicie lub w ogóle. teraz ma dojść do tego trzecia opcja.

Jak działa? Otóż w menu kontekstowym Menedżera pojawi się dodatkowy wybór opcja - alokacja zasobów na potrzeby procesu. Czyli - możesz ustalić górny limit zasobów, z których może korzystać dany proces lub usługa. W chwili obecnej można w Menadżerze Zadań Windows 11 wybrać tryb optymalizacji procesu, co również jest praktyczne, jednak nie daje użytkownikowi możliwości decydowania o wykorzystaniu zasobów. W chwili obecnej nowa funkcja jest testowana i nie wiadomo jeszcze, czy trafi do stabilnej wersji systemu, a jeśli tak - to kiedy?

21.02.2022

W buildzie 22557 odkryto kolejne zmiany. Wraca doskonale znana z wcześniejszych systemów Windows funkcja podglądu folderów, którą z nieznanych powodów usunięto z Windows 11. Ponadto w okienku startowym eksploratora plików pojawia się osobna sekcja szybkiego dostępu do ostatnio przypiętych elementów.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

Microsoft testuje także funkcję Outlook Desktop Integration. Ma ona umożliwić udostępnianie lokalnych plików poprzez Outlooka bezpośrednio z poziomu eksploratora plików. Pozwoli to na ich wysyłanie e-mailem bez konieczności osobnego otwierania Outlooka.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Ostatnią znaną nowością z wersji 22557 są usprawnienia systemowej wyszukiwarki. Dzięki poprawkom technicznym działa teraz szybciej i lepiej sugeruje automatycznego uzupełnianie.

17.02.2022

Insiderzy otrzymali build 22557, wprowadzający mnóstwo zmian i nowości. Aktualizacja nosi nazwę Windows 11 Insider Preview 22557 (NI_RELEASE) i jest dostępna w kanale Nickel, który nie jest powiązany z żadną konkretną edycją systemu. Dlatego nie wiadomo, czy zmiany trafią do Sun Valley 2 lub innych dużych aktualizacji. A co zmienia 22557?

Przede wszystkim przywraca umieszczanie ikonek i skrótów na pasku zadań poprzez przeciągnięcie tam wybranego elementu. Druga ważna zmiana to możliwość umieszczania folderów w menu Start. Folder można przesunąć z eksploratora plików lub też stworzyć go w samym menu.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Skupienie to kolejna zmiana - pojawiają się dwie opcje: "Nie przeszkadzać" oraz "Sesja". Pierwsza to wyłączenie powiadomień do odwołania, druga - w wyznaczonej porze. Następna nowość to Live Captions, czyli transkrypcje pojawiające się podczas słuchania audio. Funkcja ta będzie szczególnie praktyczna dla osób mających problemy ze słuchem. Napisy będą wyświetlane na górze lub dole ekranu, będzie można je umieszczać również w innych miejscach.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Eksplorator Plików również zyskał. Przypięte oraz ostatnio używane pliki będą obejmować nie tylko zawartość dysku maszyny, ale również OneDrive, SharePoint i Teams. Pozwoli to na szybki dostęp do plików przechowywanych w tych aplikacjach. Poza tym pojawiają się strefy w górnej części pulpitu. Gdy przesuniesz tam okienko, zobaczysz Snap Layouts - możesz umieścić je w wybranym miejscu. Usprawnieniu uległa także animacja ukazująca tę czynność.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Insiderzy korzystający z kanału Dev otrzymują wraz z buildem 22577 możliwość uruchamiania gier w oknie w trybie zgodności. Usprawni to te tytuły, które korzystają z DX 10 i DX 11.

15.02.2022

W aktualizacji Sun Valley 2 wprowadzone zostaną pewne zmiany do Ustawień. Miejsce do magazynowania (System -> Pamięć) otrzyma nowy, bardziej zaawansowany interfejs. Ma być on bardziej przejrzysty i wygodny w obsłudze od obecnie używanego. Poniżej zrzut ekranu prezentujący, jak będzie wyglądać:

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

W dziale zasilania pojawi się opcja Zrównoważona, która ma lepiej optymalizować konsumpcję energii przez urządzenia, a co za tym idzie - wydłużać czas pracy na baterii. Pojawią się tam również zalecenia związane z najbardziej ekologicznymi ustawieniami, jednak póki co szczegółów nie mamy. Wiemy natomiast sporo o zmianach w dziale Powiadomień. Możemy je nawet pokazać na poniższym zrzucie ekranu. Nowości mają pomóc w wygodniejszym zarządzaniu i dawać użytkownikowi pełną kontrolę.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

Ostatnia nowość na dziś to informacje dotyczące usprawnień w Skupieniu, ale tu - niestety - jeszcze nic nie wiemy. Oczywiście poza tym, że takowe będą.

14.02.2022

Najnowsze doniesienia od Microsoftu mówią nam, że jeszcze w lutym do systemu może zostać dodanych kilka nowości - nie trzeba będzie na nie czekać do aktualizacji Sun Valley 2. Te świeże elementy trafiły do użytkowników korzystających z kanałów Release Preview i Beta, a dotyczą wyświetlania widżetu z nowościami, czasem i pogodą. Będzie on pokazywany po lewej stronie i wygląda tak, jak na poniższym zrzucie ekranu:

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: WindowsLatest

Inna zmiana dotyczy możliwość udostępniania materiałów w MS Teams bezpośrednio z paska zadań. Pojawi się na nim również możliwość szybkiego wyciszania/aktywowania rozmów.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: WindowsLatest

10.02.2022

Kolejną zmianą, która została zapowiedziana przez producenta, jest dodanie do paska zadań przełącznika umożliwiającego szybki dostęp do ostatnio używanych aplikacji na telefonie. Funkcja ta została po cichu wprowadzona do testów po ostatnim Galaxy Unpacked. Jak pokazuje to poniższy zrzut ekranu, użytkownik zyskuje dostęp do trzech ostatnio uruchamianych apek. Na tym jednak się nie skończy, ale do jakiej ilości chce je zwiększyć Microsoft - tego nie powiedziano.

Funkcja ta dostępna jest dla Insiderów mających wybrane smartfony marki Samsung. Wiemy, że do działania wymagany jest Android 9.0 lub nowszy oraz aplikacja Twój Telefon w wydaniu 1.21092.145.0 lub nowszym. Rozwiązanie to ma trafić w kolejnych tygodniach także do Windows 10.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: WindowsLatest

08.02.2022

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: WindowsLatest

Microsoft pracuje nad nowym klientem Microsoft Defendera. Będzie on dostępny nie tylko dla Windows 11, ale również Windows 10, macOS, Androida oraz iOS. Zmieni się jego budowa - od teraz ma polegać na komponentach webowych, a w systemie znajdą się tylko kluczowe funkcje - jak skaner, mechanizmy wykrywania phishingu i kradzieży haseł itp. Będzie to zatem bardziej panel zarządzania bezpieczeństwem, który wykryje podstawowe zagrożenia, niż pełnoprawny antywirus.

Najnowszy preview Defendera otrzymał możliwość logowania przy użyciu konta Microsoftu. Niestety, jak na razie z tej wersji mogą korzystać wyłącznie użytkownicy z USA, a i to nie wszystkie funkcje są dostępne. Co ciekawe - ze wszystkich możliwości mogą już korzystać pracownicy Microsoftu. Z tego, co podano, nowy Defender umożliwi dodawanie członków rodziny, aby ich urządzenia także były chronione przez rozwiązanie MS. Zaproszenia będzie można przesyłać mailowo lub pryz wykorzystaniu kodów QR. Oczywiście osoba zaproszona musi zainstalować aplikację mobilną lub desktopową, aby objęła ją ochrona.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Albacore/Twitter

A kolejna nowość to Naklejki, które będzie można umieszczać na tapecie. Przypominają one testowane w 1999 roku rozwiązanie o nazwie Neptune (zrzut ekranu powyżej). Naklejki mają w tym momencie status funkcji eksperymentalnej. Jak działają? Przypominają widżety z możliwością personalizacji. Użytkownik sam decyduje, co znajdzie się w opcjach, a po skonfigurowaniu Naklejki może umieścić ją bezpośrednio na pulpicie.

Źródła: WindowsLatest, TechAdvisor