Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Windows 11 to system, który wciąż ewoluuje. Zbieramy w jednym miejscu wszystkie zapowiedzi nowych funkcji i rozwiązań, a także zmiany wprowadzane przez aktualizacje.

Fot.: Microsoft

Co szykuje dla nas Microsoft w systemie Windows 11? Te informacje zdradzają nam buildy systemu, które udostępniane są w kanale Dev oraz dla uczestników programu Windows Insider. Dla wygody naszych Czytelników gromadzimy je w jednym miejscu, dzięki czemu nie przegapi się żadnych informacji. Tekst ten będzie aktualizowany na bieżąco.

24.05.2023

Podczas Microsoft Build pokazano dwie istotne nowości:

Dynamic Lighting - będą to wbudowane w systemowe ustawienia funkcje odpowiedzialne za regulowanie podświetlenia RGB klawiatury czy myszki. Ma to umożliwić lepsze zarządzenie energią oraz podnieść komfort użytkowników;

Zobacz również:

 • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [03.06.2023]

Copilot - pokazano następcę Cortany, która nigdy nie zyskała popularności. Windows Copilot to osobisty asystent, korzystający z SI, a w stabilnej edycji Windows 11 pojawi się prawdopodobnie na jesieni. W połączeniu z Bing oraz Edge mamy otrzymać zaawansowaną pomoc we wszystkich działaniach - zaczynając od pracy, kończąc na wyszukiwaniu i rozrywce. SI pojawi się również w Microsoft Store.

23.05.2023

Edycja build 25370, dostępna w kanale Canary, przynosi kilka nowych funkcji. Są to:

 • wsparcie dla vTPM (wirtualnego TPM) w Hyper-V na Windows on Arm;
 • w systemowych ustawieniach dodano możliwość wprowadzania zaawansowanych ustawień dla adapterów sieciowych;
 • dodano wsparcie dla obsługi WPA3 w Łącze z telefonem.

Canary to bardzo wczesne wersje systemu Windows, które mogą nie działać bez problemów. Pojawiające się w nich funkcje mogą, ale nie muszą znaleźć się w oficjalnych edycjach systemu operacyjnego.

11.05.2023

Aktualizacja KB5026372 dostępna jest dla wszystkich użytkowników systemu Windows 11. Przynosi kilka nowości oraz poprawek występujących błędów. Znajdują się tam także ulepszenia związane z bezpieczeństwem, dlatego zalecane jest jej jak najszybsze wprowadzenie.

Pierwszą widoczną zmianą są animowane ikony dla Widżetów na pasku zadań. Ikonki zaczynają się poruszać, gdy pojawia się nowe powiadomienie związane z widżetem, a także gdy najedzie się na nie kursorem myszki. Druga zmiana to dodanie w Windows Update przełącznika, który zezwala systemowi na samoczynne pobieranie wszystkich aktualizacji nie powiązanych z bezpieczeństwem, a jakością użytkowania systemu. Domyślnie jest to opcja wyłączona. Pozostałe zmiany dotyczą innych elementów Windows i mają wpływać na podniesienie komfortu jego użytkowania.

09.05.2023

W maju ma zostać ulepszony Windows Subsystem for Android (WSA). Wśród nowości pojawi się m.in. funkcja przydzielenia pamięci do Androida, pozwalająca na ustalenie, ile ma być jej alokowanej dla aplikacji mobilnych, a także skanowanie każdej aplikacji pod kątem wirusów. Ponadto ma zostać usprawniony transfer plików pomiędzy windowsowym Eksploratorem a Androidem, dzięki czemu obustronny transfer danych stanie się szybszy.

05.05.2023

Build 22624.1690 wprowadza nowy widżet - Facebook. Jak się nietrudno domyśleć, będzie on informował o wszystkich reakcjach, komentarzach oraz nowych postach w obserwowanych profilach. Czyli - takie powiadomienia pod ręką.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

Co poza tym? Kilka nowości, które jakoś bardzo nie zmieniają systemu, ale mogą być praktyczne. Na przykład w dziale Ustawień Konta pojawi się informacja zachęcająca użytkowników do dodawania adresu e-mail lub numeru telefonu w celu odzyskania konta lub problemów z zalogowaniem się na istniejące.

AKTUALIZACJE KWIECIEŃ 2023

20.04.2023

Build 25346 wprowadza do systemu Content Adaptive Brightness Control (CABC). Funkcja ta została dodana z myślą o laptopach oraz urządzenia 2 w 1, a jej zadaniem jest samoczynna regulacja jasności natężenie obrazu na wyświetlaczu. W efekcie ma się to przełożyć na optymalne wykorzystanie dostępnej mocy i wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Funkcję tą można włączać i wyłączać w Ustawieniach. Znajduje się w dziale System -> Wyświetlacz.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Microsoft

Na tym nie koniec zmian. Poprawiono mechanizm wyświetlania powiadomień, wprowadzono także konieczność zatwierdzenia akcji wykonywanych przez aplikacje. Dotyczy to czynności wymagających dostępu do sieci. Gdy zajedzie taka potrzeba, pojawi się okno dialogowe z opcją udzielenia zgody lub zatrzymania akcji.

14.04.2023

Windows 11 będzie wiedział, czy siedzisz przed monitorem. To nowość, która pojawia się w buildzie 22624.1610, dostępnym dla Insiderów. Odpowiedzialna za to funkcja nazywa się Presence sensing, czyli wykrywanie obecności. Pojawia się pytanie, czy nie ingeruje to w prywatność użytkownika oraz w jaki sposób wpływa na wydajność maszyny? Microsoft tłumaczy, że wprowadzono to rozwiązanie po to, aby interakcja z komputerem była lepsza. Na przykład gdy system wykryje, że przez określony czas nikogo nie ma, wówczas automatycznie zablokuje system, wylogowując użytkownika. W przypadku laptopów pozwoli to dodatkowo na zaoszczędzenie zużycia energii z baterii.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Bleeping Computer

AKTUALIZACJE MARZEC 2023

29.03.2023

Dostępna dla wszystkich zbiorcza aktualizacja KB5023778 (build 22621.1485) przynosi nam kilka nowości oraz poprawek:

 • do powiadomień zostają wprowadzone informacje powiązane z kontem Microsoftu;
 • okienko wyszukiwania otrzymało dodatkową kolorystykę;
 • pojawiają się usprawnienia w Microsoft Defender for Endpoint;
 • zostaje zlikwidowany błąd utrudniającym obsługę drukarek USB;
 • zlikwidowany szereg błędów, w tym związane z Remote Procedure Call Service (rpcss.exe), Microsoft PowerPoint na the Azure Virtual Desktop i inne

AKTUALIZACJE LUTY 2023

22.02.2023

W kanale Release Preview pojawił się build 22621.1343 (KB5022913), przynoszący kila wartych odnotowania nowości. Oto ich zestawienie:

Windows Studio - wprowadzono szybki dostęp poprzez menu ustawień. Pozwala to na uzyskanie takich filtrów kamery, jak wymazanie tła, śledzenie wzroku itp.;

 • szybka pomoc - ikonka narzędzia do diagnostyki systemu została dodana do Quick Assist;
 • systemowa wyszukiwarka - wprowadzono wyświetlanie wyników wyszukiwania bezpośrednio w okienku;
 • zasilanie - wprowadzone zostały nowe rekomendacje i plany energetyczne;
 • pasek zadań - został zoptymalizowany dla urządzeń "2w1";
 • dostęp głosowy - usprawniono m.in. mechanizmy przewijania stron.
Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

Ponadto naprawiono bugi występujące m.in. w połączeniach Bluetooth i Eksploratorze Plików.

10.02.2023

Dostępny jest build KB5022918 dla wszystkich Insiderów. Wartą uwagi wzmianką jest wprowadzenie systemu kart do systemowego Notatnika. Wprowadzone zostały także liczne poprawki, związane m.in. z wyszukiwarką, a także Narratorem.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

Równocześnie w kanale Dev udostępniono build 25295. I tutaj nowości jest znacznie więcej. Po pierwsze - przy logowaniu z wykorzystaniem uwierzytelniania dwuskładnikowego będzie można skorzystać z możliwości skopiowania kody z telefonu powiązanego z daną maszyną. Zaoszczędzi to konieczności przepisywania go ręcznie. Po drugie - pojawi się więcej opcji personalizacji wyszukiwarki. Jedną z nich jest możliwość ozdobienia jej grafiką.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

Po trzecie - pojawiają się nowe polityki. Oprócz tego wprowadzono sporo poprawek wielu systemowych funkcji.

19.01.2023

Dzisiaj do sieci wyciekło nowe okienko narzędzia do automatycznej naprawy problemów z połączeniami sieciowymi. Zapewne zostanie ono wprowadzone do powszechnego użytku w którejś z nachodzących aktualizacji. Od razu dowiedzieliśmy się, że teraz będzie identyfikować ponad 30 różnego rodzaju problemów z połączeniem internetowym. Mała rzecz, a jednak pokazuje, że Microsoft wciąż stara się ulepszyć system. Szkoda jednak, że tylko wizualnie.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

13.01.2023

Do kanału Dev trafił Build 25276. Nie jest on powiązany z żadnym planowanym Momentem, a stanowi niezależny pakiet. Możemy w nim znaleźć dwie nowości. Pierwsza to możliwość stworzenia zrzutu pamięci bezpośrednio z Menadżera Zadań. Opcja ta może być użyteczna przy problemach z systemem. Zawarte w zrzucie informacje pomogą w identyfikacji przyczyny powstania kłopotów.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

Kolejna nowość to usprawnienie mechanizmu dodawania do Outlooka załączników z OneDrive. Ponadto zmiany kosmetyczne wprowadzono do okienka dialogowego - widać po nim wyraźnie design Fluent. W tym buildzie poprawiono także szereg bugów, związanych m.in. z otwieraniem Eksploratora Plików i usługą explorer.exe.

10.01.2023

Skończył się sezon urlopów świąteczno-noworocznych, dlatego inżynierowie Microsoftu wrócili do pracy i otrzymujemy w kanale Dev nowy build. Ma on numer 25272 i skupia się przede wszystkim na poprawie licznych bugów związanych w wydajnością oraz ogólnym działaniem systemu. Nie zabrakło jednak pewnej dość ważnej nowości. Jest to Galeria, która prawdopodobnie zastąpi systemowe Zdjęcia. Ponadto wykryto, że Microsoft szykuje nową stronę startową dla Eksploratora Plików. Zmiana polega na dodaniu rekomendowanych treści do istniejących elementów. Jakich?

W panelu będzie można zobaczyć następujące kategorie:

 • Insights
 • Activities
 • Properties
 • Related Files
 • Conversations
 • Sharing status

Zarówno Galeria, ja i rekomendacje są póki co ukryte w buildzie i nie ma do nich dostępu bez dość skomplikowanych zabiegów. Oznacza to, że są to elementy jeszcze niestabilne, które dopiero wejdą w fazę beta w przyszłości.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: PhantomOcean3

AKTUALIZACJE GRUDZIEŃ 2022

28.12.2022

W kanale Dev pojawił się build, w którym możemy zobaczyć pewne zmiany związane z elementami interfejsu. A konkretnie - powiadomienia zostały zmienione z designu Metro na WinUI, a znakiem tego są nie tylko zaokrąglone rogi okienek, ale również znajdujących się w ich wnętrzu przycisków.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

Ponadto dodano możliwość używania teł w szerokim wachlarzu kolorystycznym. Nie wiemy jednak jak na razie, czy będzie można ustalać kolorystykę dla każdego wyskakującego okienka z osobna. Podobnej modernizacji ulegną również niektóre elementu w systemowych Ustawieniach.

16.12.2022

Do Insiderów trafił build 25267. Przynosi jedną widoczną zmianę - zmodernizowane okienko dialogowe systemowego firewalla, pojawiające się zawsze, gdy aplikacja lub program proszą o dostęp do sieci. Stało się podobne do okienka dialogowego User Account Control, wizualnie lżejsze i zawierające więcej informacji niż poprzednie.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

Większe przyciski oraz checkboxy to także ukłon w stronę użytkowników urządzeń dotykowych.

14.12.2022

Poprawka KB5021255 została udostępniona dla wszystkich w ramach Patch Tuesday. Przynosi liczne poprawki bugów oraz jedną nowość. Jeśli chodzi o bugi, mamy tutaj:

 • naprawienie braku transparentności okienek;
 • naprawienie błędu związanego z mikrofonami podczas streamowania;
 • naprawienie błędu związanego z drukwoaniem z Edge w trybie Landscape;
 • naprawienie błędu wywołującego wysokie zużycie procesora podczas korzystania z Eksploratora Plików;
 • naprawienie błędów powodujących spadki wydajności w niektórych grach oraz aplikacjach;
 • naprawienie błędu związanego z systemowym Firewallem.

Nowość to z kolei możliwość używania Tematów i Spotlight przy personalizacji ustawień systemu.

08.12.2022

Już wcześniej w tym roku informowaliśmy o tym, że Microsoft chce dodać do systemu narzędzie pozwalające rejestrować wideo. Niestety, funkcja ta nie znalazła się w edycji 22H2, ale temat nie umarł śmiercią naturalną. Przecieki podają, że zostanie wprowadzony do edycji beta już w kolejnych tygodniach. Nie będzie to jednak całkowicie nowe narzędzie, a nowa funkcja, jaka pojawi się w systemowym (i bardzo praktycznym) Wycinek i szkic.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Microsoft

Dzięki temu nie będą potrzebne aplikacje firm trzecich, aby rejestrować wszystko to, co dzieje się na ekranie. Nie wiemy jak na razie, jakie możliwości zaoferuje ani w jakim formacie będzie zapisywać pliki wideo. Mogą już jednak sprawdzić to użytkownicy kanału Dev, gdzie rejestrator jest dostępny.

AKTUALIZACJE LISTOPAD 2022

28.11.2022

W kanale beta pojawiły się buildy 22621.1020 oraz 22623.1020. Wprowadzone w nich zmiany i nowości są dość specjalistyczne i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Systemowy Narrator otrzymuje wsparcie dla obsługi języka Braille'a, a także nowe widoki okienka wyszukiwania (screenshot poniżej). Buildy likwidują kilka wypatrzonych błędów, w tym związany z migotaniem folderów.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Microsoft

21.11.2022

Windows 11 build 25247 przynosi niewielką, aczkolwiek praktyczną nowość. Jeśli użytkownik korzysta z połączenia VPN, w obszarze powiadomień pojawi się stosowna ikonka z kłódką. Dzięki temu nie trzeba będzie wchodzić w sam VPN, aby sprawdzić, czy działa - wystarczy rzut oka na pasek zadań. Poniżej widzisz, jak wygląda ikonka, gdy VPN pracuje oraz gdy połączenie jest normalne.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Póki co funkcja ta jest głęboko ukryta w ustawieniach, a to dlatego, że Microsoft jeszcze nad nią pracuje. Gdy będzie gotowa, jak zwykle jako pierwsi skorzystają z niej Insiderzy.

17.11.2022

Jak podaje przeciek na Twitterze, prawdopodobnie Microsoft szykuje Never Combine. Ma być to funkcja pozwalająca na spersonalizowanie Eksploratora w stopniu znacznie bardziej zaawansowanym niż to, co oferowane jest nam aktualnie. Jej działanie przypomina aplikacje firm trzecich, jak StartAllBack czy ExplorerPatcher. Jej ślady zostały odnalezione w Windows Server preview build 25246. Są to jednak tylko odpowiednie linie w kodzie, a więc szybko Never Combine raczej nie zobaczymy.

15.11.2022

Microsoft pracuje nad nową funkcją w systemowej aplikacji Łącze z telefonem (dawniej Twój Telefon, w oryginale Phone Link). Dedykowane użytkownikom smartfonów Samsung rozwiązanie umożliwia podpięcie do Windows 11 telefonu marki Samsung oraz zarządzanie treściami. Teraz ma do tego dojść możliwość streamowania muzyki - będzie można odtwarzać zapisane na nim utwory bezpośrednio na komputerze. W oryginale funkcja ta nazywa się Stream audio to your PC. Jak podaje MS, domagali jej się sami użytkownicy.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

14.11.2022

KB5019980 to aktualizacja automatyczna, która instaluje się samoczynnie w tle u wszystkich osób, jakie zainstalowały 22H2. Microsoft uległ prośbom użytkowników i zdecydował się na pewne zmiany w widoku systemowej wyszukiwarki. Na Windows 10 może mieć ona trzy różne formy i tak samo właśnie będzie na Windows 11. Jak pokazuje poniższy zrzut ekranu, są one dopasowane do designu Fluent WinUI. Jednak nie każdy otrzyma je z KB5019980. Są one rozprowadzane tylko do wybranych użytkowników. Kryterium doboru nie zostało podane.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

10.11.2022

Microsoft zaczął wprowadzać zapowiedzianą 13 października b.r. integrację aplikacji Zdjęcia z iCloud. Można teraz dokonywać synchronizacji pomiędzy tymi dwiema usługami. Jednak aby skorzystać z nowego rozwiązania, należy pobrać z Microsoft Store najnowsze wersje Zdjęć oraz iCloud for Windows.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Microsoft

08.11.2022

W kanale beta znalazły się buildy 22621.885 i 22623.885. Oba to aktualizacja KB5020054, jednak w pierwszym nowości są włączone domyślnie, w drugim trzeba aktywować je ręcznie. A jakie to nowości? Jeśli używasz Windows Studio, otrzymujesz teraz dostęp do jego efektów z menu szybkich ustawień. Pozwala to na szybkie ustawienie tła dla kamery czy skupienia się na głosie.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Kolejna nowość to rozszerzony widok Widżetów. Można dzięki temu mieć pod ręką wszystkie oraz łatwiej je organizować. Okienko zapamiętuje ustawienia, więc po jednorazowym ustawieniu zawsze masz taki sam widok.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

03.11.2022

Do kanału Dev trafił build 25231. Przynosi on sporo ciekawych i rzucających się w oko zmian, jak nowe okienka dialogowe w ustawieniach, okienko wyszukiwania w Menadżerze Zadań, a także nowa sekcja w ustawieniach. Nazywa się Energy Recommendations i dotyczy wszystkiego, co związane z oszczędnymi ustawieniami zasilania. Ma to na celu zmniejszyć zużycie energii przez Twoją maszynę, a co za tym idzie - emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Można na przykład ustawić automatyczne wygaszanie ekranu po upływie określonego czasu, włączyć wygaszacz ekranu czy też zdecydować się na kompleksowe wprowadzenie pakietu rozwiązań energooszczędnych.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

Choć każdy może pomyśleć, że wprowadzenie energooszczędności w jego maszynie zrobi dla świata niewiele, to warto pamiętać o fakcie, że w Windows 11 korzystają miliony urządzeń i jeśli wszystkie zaczną być "eko", będzie to miało znaczący wpływ na przyrodę.

AKTUALIZACJE PAŹDZIERNIK 2022

27.10.2022

Wszyscy użytkownicy Windows 11 mogą pobrać nową aktualizację KB5018496. Jest przeznaczona dla osób, które mają już 22H2. Zaliczona została do aktualizacji opcjonalnych, jednak mimo to przynosi kilka ciekawych nowości. Jakich? Ulepszona została systemowa wyszukiwarki, a dzięki nowemu mechanizmowi wyszukiwania wizualnego użytkownikom ma być łatwiej odkrywać treści, jak pogoda czy ciekawe lokalizacje. W Ustawieniach można teraz łatwiej zarządzać subskrypcjami, w tym OneDrive oraz Xbox, pojawiają się również powiązane z nimi alerty. No i co chyba najbardziej praktyczne - wraca wywoływanie Menadżera Zadań za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszki na pasku zadań.

13.10.2022

Microsoft dokonał aktualizacji systemowej aplikacji Zdjęcia. Najbardziej aktualna wersja to 2022.31100.9001.0 i co zwraca uwagę, to możliwość integracji z iCloud, czyli konkurencyjną usługą chmurową od Apple. Jeśli zatem ktoś korzysta z Windows i macOS lub iOS, będzie mieć dostęp do dosłownie wszystkich swoich materiałów.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

Ale na tym nie koniec. Narzędzie Wycinek i szkic również zostało poprawione i dodano praktyczną funkcjonalność - nagrywanie ekranu. Tak, tak, podobnie jak w przypadku zrzutów, także i w tym przypadku nie będzie potrzebne żadne narzędzie zewnętrzne. Teraz umożliwi to sam system, a użytkownik otrzyma gotowy plik wideo.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

12.10.2022

Build 22621.675 przynosi uczestnikom programu trzy nowości. Pierwsza i najbardziej istotna to rozwój systemu kart w Eksploratorze Plików. Wykonano go w stylu Edge, a więc można na ekranie głównym przypiąć najczęściej wykorzystywane foldery, co obejmuje również konto OneDrive - dysk sieciowy będzie traktowany niczym lokalizacja w urządzeniu. Wprowadzono Sugerowane Akcje, czyli podpowiedzi, co można zrobić po wykonaniu danej czynności (np. kopiowania adresu) oraz wprowadzono możliwość udostępniania danych dla większej ilości urządzeń w pobliżu.

11.10.2022

Pojawiły się nowe wersje beta - 22621.741 oraz 22623.741. Nie znajdziemy w nich żadnych nowych funkcji, zlikwidowano natomiast trzy bugi. Pierwszy powodował problemy z Paskiem Zadań, który zamiast poszerzać się - zwężał. Drugi można było dostrzec podczas używania gestów w Centrum powiadomień, a trzeci wywoływał przerwanie działania explorer.exe podczas używania systemu w trybie tableta.

05.10.2022

Do kanału Release Preview Channel zawitał build 22621.608 (KB5017389). Najważniejszą nowością jest wprowadzenie tego, czego użytkownicy domagali się już od lat, czyli systemu kart w Eksploratorze Plików. Dzięki temu nie trzeba będzie otwierać wielu okienek - wszystkie zostaną umieszczone w jednym. Ponadto Microsoft dodał sugerowane czynności przy każdej akcji. Jak ma to działać? Jako przykład podano taką sytuację - kopiujesz numer telefonu. System zasugeruje Ci zapisanie go w Teamsach lub dodanie do Kalendarza.

Oprócz tego pojawi się w Eksploratorze lepsza integracja z OneDrive. Jeśli pliki współdzielone będą zmieniane, wówczas od razu będzie widać zmiany. Ponadto usprawniono możliwości związane z udostępnianiem - Windows 11 ma teraz wykrywać więcej urządzeń.

04.10.2022

Microsoft opublikował aktualizację do poprzedniego buildu, czyli 25211. Ma ona oznaczenie kodowe 252112.1010 (KB5019342) i nie przynosi nic nowego, ani też niczego nie poprawia. Po co zatem się ukazała? Jak czytamy na stronie producenta, jest to łatka mająca na celu sprawdzenie metody dostarczania aktualizacji i poprawek. Można domyślić się, że chodzi o przetestowanie Windows Update. Przy świeżej aktualizacji 22H2 ludzie zgłaszali sporo problemów z pobieraniem i instalacją, więc jest to konieczne aby upewnić się, że więcej taka sytuacja nie nastąpi.

AKTUALIZACJE WRZESIEŃ 2022

30.09.2022

W kanale Dev pojawił się build 25211. Wprowadzono w nim funkcje, która była w Windows 10, a nie przeniesiono jej do nowego systemu, a mianowicie możliwość otwarcia Menadżera Zadań za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszki na pasku zadań. Zaktualizowano także narzędzie Wycinek i szkic - dodano funkcje automatycznego zapisywania wykonywanych zrzutów ekranu. Duży plus za to, ponieważ gdy wykonuje się wiele zrzutów za pomocą tego narzędzie, ich zapisywanie jest czasochłonne. Domyślna lokalizacja to Obrazy - folder Zrzuty ekranu.

Przypomnę, że rzeczy, które umieszczane są w kanale Dev, nie zawsze przechodzą do wydań stabilnych. Tak więc być może te zmiany pojawią się w systemie - ale kiedy, to pozostaje kwestią otwartą.

22.09.2022

Panos Panay, szef działa Microsoftu odpowiedzialnego za rozwój Windows, napisał na firmowym blogu, że "dodatkowy zestaw funkcji" pojawi się w październiku w ramach opcjonalnej aktualizacji, zaś w listopadzie otrzymają je wszyscy użytkownicy Windows 11. Co to za funkcje? Nie musimy się ich domyślać, ponieważ zostały wymienione. Są to:

 • system kart w Eksploratorze Plików;
 • zaktualizowana aplikacja Zdjęcia;
 • sugerowanie akcji;
 • ulepszenia związane z Paskiem Zadań;
 • ulepszenia związane z udostępnianiem treści urządzeniom w pobliżu.

Wszystko zatem wskazuje na to, że w końcu pojawi się funkcja, której użytkownicy domagają od wielu lat. Niestety - jak na razie nie znamy dokładnej daty pojawienia się aktualizacji przynoszącej tą ciekawą zmianę.

15.09.2022

Do kanały Dev trafił Windows 11 Insider build 25201. Pojawia się w nim nowa funkcja - poszerzony widok Widżetów (grafika poniżej). Dzięki temu ich obsługa ma być wygodniejsza, a sam podgląd - przejrzystszy. System zapamięta, w jakim ustawieniu pozostawił okienko użytkownik i takie będzie otwierane za następnym razem. Z samych gadżetów poprawiono Game Pass - będzie teraz można zalogować się poprzez niego na swoje konto w Xbox. Po zalogowaniu będzie można podejrzeć pełną listę posiadanych tytułów.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

Ponadto build likwiduje kilka problemów, w tym związany w wyciekami pamięci.

14.09.2022

Łatka KB5017390 znalazła się w kanałach Beta oraz Release Preview. Nie przynosi nowych funkcjonalności, ale usuwa jedną funkcję - możliwość odinstalowania aplikacji zależnych za pomocą systemowej aplikacji Ustawienia. Co to znaczy "aplikacje zależne"? Są to aplikacje wymagające innej do działania. Przykładem gry ze Steam - gdy chcesz uruchomić którąkolwiek, musisz najpierw odpalić Steam. Dlaczego zostało to usunięte - nie wiemy. Jest to prawdopodobnie jedna z ostatnich łatek przez wprowadzeniem dużej aktualizacji 22H2, a likwidacja wymienionej funkcji to przygotowanie do niej.

10.09.2022

Dp kanału Dev trafił build o numerze 25197. Jest to wersja stworzona z myślą o 22H2, a przynosi przede wszystkim optymalizację systemu pod kątem tabletów oraz urządzeń konwertowalnych. Na liście zmian znajdziemy m.in. nowe ustawienia zachowania paska zadań w dziale personalizacji (systemowe Ustawienia), a także optymalizację wykrywania dotyku. W samych Ustawieniach pojawiają się animowane ikonki oraz ilustracje. Nie zabrakło również poprawek bugów.

06.09.2022

Microsoft poinformował, że do systemu wprowadzony zostanie nowy materiał. Przypomnę, że obecnie używane do tworzenia efektów wizualnych są trzy - Acrylic, Mica oraz Smoke. Nowy to Mica Alt. Ma zagościć na stałe w interfejsie oraz wybranych aplikacjach, w tym systemowych. Warunkiem kompatybilności aplikacji jest korzystanie z Windows App SDK 1.1 lub nowszego. Ma posłużyć zwłaszcza do estetycznej prezentacji elementów nawigacyjnych, a także pomóc w zaprezentowaniu zakładek.

05.09.2022

Jak zapowiedziano wcześniej, Windows 11 będzie otrzymywać jedną dużą aktualizację rocznie oraz pomniejsze w miarę potrzeb. Zostały one nazwane Momentami. Dzisiaj pojawiła się informacja, że pierwszy zadebiutuje już w pierwszym tygodniu października, a co ważne - pojawi się w nim wreszcie możliwość korzystania z kart w Eksploratorze Plików. Wprowadzone zostaną także sugerowane akcje, podpowiadające użytkownikom, co mogą zrobić po wykonaniu danej czynności. Na przykład po skopiowaniu tekstu system zasugeruje, gdzie można go wkleić. Drugi Moment prawdopodobnie pojawi się jeszcze przed końcem roku, ale co wprowadzi - nie wiemy.

02.09.2022

Do kanału beta trafiły edycje 22621.590 i 22622.590. Nie ma tu żadnych nowości, a poprawki problemów związanych m.in. z uruchomieniem Panelu Kontrolnego, Eksploratorem Plików, a także Paskiem Zadań. Zmian jest kilkanaście, a ich pełna lista znajduje się tutaj.

AKTUALIZACJA SIERPIEŃ 2022

30.08.2022

Jak pisaliśmy już wcześniej, odświeżeniu ulegnie Menadżer Zadań. Najnowsze informacje podają, że jego lifting zostanie przeprowadzony przy użyciu WinUI 3.0 oraz oczywiście Fulent Design. Po lewej stronie pojawi się zestaw działów, podobnie jak to ma miejsce w systemowych ustawieniach. Ale na zmianie wyglądu nie koniec. Wśród nowych funkcji widzimy generowanie plików dump, czyli raportu dotyczącego błędów systemu. Będzie to możliwe zawsze gdy system przestanie działać lub będzie mieć jakiś inny problem. Czyżby Microsoft przewidywał częste występowanie błędów? Ciekawe...

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

Nowy interfejs Menadżera Zadań ma być bardziej przyjazny urządzeniom dotykowym.

26.08.2022

Pasek zadań jest nieodłączną częścią systemu Windows już od wersji 95. Niestety, w najnowszej wersji okienek przeszedł on radykalne zmiany. W Windows 11 nie tylko brakuje w nim przydanych funkcji z poprzednich wersji systemu, ale całość sprawia wrażenie że pracuje ociężale. Często musimy czekać nawet 2-3 sekundy, aż zakończy się animacja, a na wolniejszych starszych konfiguracjach zajmuje to znacznie dłużej. Prawdopodobną przyczyną tego problemu jest integracja paska zadań z platformą WinUI. Na szczęście Microsoft zdaje sobie sprawę z potencjalnych problemów z wydajnością paska zadań i pracuje nad nową funkcją, która zsynchronizuje pasek zadań z powłoką immersyjną. Dzięki temu animacja oraz typowe zadania mamy wykonywać w mgnieniu oka, jak w starszych wersjach systemu.

Nie jest to jednak jedyna zmiana. W najnowszej wersji 22H22 Windows 11 ma przywrócić obsługę przeciągania i upuszczania paska zadań. Dodatkowo Microsoft naprawił inne uciążliwe problemy z nachodzącymi na siebie oknami, błędami związanymi się z pojawianiem się menu w nieodpowiednim miejscu gdy korzystamy z trybu tabletu itp. Firma naprawiła również problem, który powoduje awarię Eksploratora plików, gdy aplikacja próbuje określić, czy otwarte jest menu przepełnienia paska zadań.

18.08.2022

Do kanału Dev trafił Preview Build 25182. Skupia się przede wszystkim na poprawie bugów - tu znajdziemy m.in. likwidację problemu sprawiającego, że spada liczna fps-ów w grach, uniemożliwiającego uruchomienie menu start, duplikującego pliki z folderu Dokumenty oraz blokującego dostęp do kamery.

17.08.2022

Pojawiła się informacja, że aktualizacja 22H2 ma trafić do powszechnego użytku 20 października 2022 roku. Czego możemy oczekiwać? Na podstawie dotychczasowych buildów oraz przecieków powinny w niej pojawić się:

 • folder aplikacji w menu Start
 • możliwość zmian wielkości obszarów w menu Start
 • aktualizacje schowka systemowego
 • integracja Asystenta Skupienia z Centrum Powiadomień
 • funkcja "Spotlight" dla tapet
 • nowe opcje związane ze sterowaniem głosowym
 • nowe gesty i animacje dla urządzeń dotykowych
 • zminimalizowany pasek zadań dla tabletów
 • nowa aplikacja Menadżera Zadań
 • lepsze integracja OneDrive z Eksploratorem Plików

11.08.2022

Do kanału beta trafiły dwa buildy: 22621.575 oraz 22622.575 (KB5016694). Pierwszy ma włączoną domyślnie jedną nową funkcję - kliknięcie folderu środkowym przyciskiem spowoduje, że otworzy się jego zawartość w nowym okienku. Ponadto zlikwidowano bugi związane z wyświetlaniem eksploratora Windows w trybie ciemnym, a także innymi związanymi z nim efektami.

04.08.2022

Dziś w kanale Dev zagościł nowy build - 25174. Jest ona związana dużą, nadchodzącą aktualizacją 22H2. Dodaje do systemu nowy widżet Game Pas - daje on wygodny dostęp do gier z biblioteki na PC oraz Xboxa. Gracze z pewnością będą zachwyceni. Pozostałych użytkowników zainteresuje natomiast fakt poprawienia wielu bugów oraz problemów wpływających negatywie na komfort korzystania z systemu. Nie powinna już pojawić się sytuacja, w której po otwarciu nowego okna eksploratora Windows następuje przerwanie jego działania i zamkniecie otwartych okienek.

03.08.2022

Insiderzy otrzymali dwa nowe buildy: 22621.450 oraz 22622.450. Istotną zmianą są ulepszenia Microsoft Defendear - ma lepiej identyfikować i sprawniej przejmować groźne ataki typu ransomware. Choć w chwili obecnej stanowią one niewielki procent wszystkich zagrożeń, wciąż są niezwykle niebezpieczne w przypadku pojawienia się. Ponadto pojawiają się poprawki dla skompresowanych plików Server Message Block (SMB) oraz zlikwidowano kilka bugów, m.in. przechodzenie w tryb tableta na urządzeniach nieposiadających ekranów dotykowych.

AKTUALIZACJE LIPIEC 2022

29.07.2022

Do kanału Release Preview trafił build 22621.317 (KB5015885). Nie zawiera żadnych nowych funkcji, a same poprawki i ulepszenia już istniejących funkcji. Na liście zmian znajdziemy między innymi naprawę narzędzia do rozwiązywania problemów, Smart App Control oraz Visual Studio 2022 w wersji 17.2 i późniejszych.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Windows Latest

22.07.2022

Choć lato gorące, Microsoft ostro pracuje nad kolejnymi zmianami. Dziś ukazał się build KB5015882 (Build 22000.829) dla wszystkich użytkowników - zarówno Insiderów, jak i normalnych. Największa zmiana to automatyczna aktualizacja systemu do najnowszej wersji na nowym urządzeniu. Działa, gdy nastąpi pierwsze zalogowanie na urządzenie za pomocą konta Microsoft. Druga rzecz to możliwość wyświetlania najważniejszych powiadomień w trakcie używania tryby skupienia.

Oprócz tego pojawia się szereg poprawek i usprawnień, które mają mieć pozytywny wpływ na działanie całego systemu Windows 11.

21.07.2022

Microsoft wprowadził do kanału Dev build 25163. Jest to pakiet powstały z myślą o przyszłorocznej aktualizacji Sun Valley 3 (czyli 23H2). Pojawia się tu warta odnotowania nowość - Taskbar Overflow. Nie jest to może do końca nowość, ale odświeżenie tego, co znamy z Centrum Akcji w Windows 10. A mianowicie - gdy na pasku zadań mamy mnóstwo ikonek i niektóre nie mieszczą się na widoku, wówczas pojawiają się trzy kropeczki, naciśnięcie których pokaże wszystkie schowane elementy. Wygląda to tak, jak na zrzucie ekranu poniżej:

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot.: Neowin

Ponadto w tym buildzie pojawiają się te same zmiany, co we wczorajszych buildach 22621.436 oraz 22622.436. Naprawiono także kilka istotnych bugów, w tym sprawiający przerwanie pracy explorer.exe oraz blokujący odinstalowywanie aplikacji.

20.07.2022

Microsoft opublikował dwie wersje beta systemu. Są to wersje 22621.436 oraz 22622.436. Pierwsza ma nowe funkcje włączone domyślnie, podczas gdy druga wręcz przeciwnie - wyłączone. A jakie to funkcje? Ulepszono wykrywanie urządzeń w pobliżu. Jest to funkcja umożliwiająca bezpośrednie dzielenie się plikami (w tym z systemowych aplikacji) dzięki protokołowi UDP oraz przy wykorzystaniu łączności bezprzewodowej Bluetooth. Podczas czynności dzielenia się plikiem/plikami można wybrać także dysk sieciowy OneDrive.

Oczywiście w obu wydaniach mamy te same poprawki i usprawnienia. Najbardziej istotna zmiana to fakt, że Windows Terminal został domyślnym terminalem Windows 11. Kolejne dotyczą eksploratora Windows, a także likwidacji buga powodującego crash menu Start.

14.07.2022

Do kanału Dev trafił Build 25158. Pierwszą zauważalną zmianą jest powrót systemowej wyszukiwarki na pasek zadań. Podobnie jak na Windows 10, także tutaj może mieć formę albo lupki, albo okienka, którego długość można dowolnie regulować.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. WindowsLatest

Druga warta odnotowania zmiana to implementacja protokołu DNS over TLS. Jednak nie jest to rozwiązanie dla przeciętnego zjadacza chleba, a dla zaawansowanych użytkowników. Uruchamia się go poprzez linię komend. Co daje zastosowanie? Bardziej chroni prywatność, wymuszając szyfrowanie przesyłanych danych. Trzecia nowość to możliwość otwierania panelu widżetów poprzez kliknięcie na powiadomienie. Widżet pojawi się nad ikonką lub powiadomieniem. Choć to niewielka zmiana, może pomóc w zaoszczędzeniu czasu.

Te zmiany w Windows 11 szybko się nie pojawią, ponieważ build 25158 ma być częścią aktualizacji 22H3, ta zaś powinna pojawić się dopiero na jesieni przyszłego roku.

07.07.2022

Windows testuje aktualizację modułu odpowiedzialnego za obsługę systemu Android, czyli Subsystem for Android (WSA). Pojawiają się w niej warte uwag nowości. Pierwsza to funkcjonalność Advanced Networking. Pozwala aplikacjom na dostęp do lokalnych urządzeń sieciowych, dzięki czemu mogą one w pełni wykorzystywać swoje możliwości. Druga i trzecia - wprowadzenie wsparcia dla IPv6 oraz VPN. Czwarta - ze względów prywatności Microsoft zablokował możliwość wykonywania zrzutów ekranu niektórych stron - działa to również w trybie incognito Chrome. Piąta - wsparcie dla kodeka AV1.

Ponadto poprawiono mechanizm zmiany wielkości okienek aplikacji (w tym trybu pełnoekranowego), zaktualizowano Chromium WebView do wersji 101, a także poprawiono szereg aspektów technicznych odpowiadających m.in. za jakość grafiki, stabilność połączenia Wi-Fi oraz ogólną wydajność aplikacji pisanych pod Androida. Jest jednak pewien dostrzegalny problem, który na szczęście nie wszędzie występuje. Chodzi mianowicie o używanie VPN przy Advanced Networking. Te dwa rozwiązania mogą się ze sobą gryźć, dlatego można spodziewać się z nimi problemów. Jednak Microsoft ma rozwiązać ten problem już wkrótce.

06.07.2022

Microsoft wypuścił aż dwa nowe buildy Windows 11: 22621.290 oraz 22622.290. Powód? Od teraz Insiderzy będą podzieleni na dwie grupy. Pierwsza będzie otrzymywać poprawki z kanału Beta, a nowości będą w nich domyślnie włączone, a u drugiej będzie odwrotnie. Jak wyjaśnia Microsoft, większość Insiderów trafi do tej drugiej grupy. Skąd to całe zamieszanie? Otóż MS chce w ten sposób sprawdzić, jak sprawują się jedne i drugie - ne zapominajmy, że każda aktualizacja to nie tylko (zazwyczaj) nowości, ale również szereg poprawek i usprawnień. Niestety, kryteria decydujące o tym, kto zostanie przydzielony do której grupy, pozostają nieznane.

Jak się zatem nietrudno domyślić, 22622.290 ma nowości włączone domyślnie, a 22621.290 wyłączone. A jakie to nowości? Pierwsza związana jest z systemowym kalendarzem. Gdy użytkownik skopiuje na stronie lub w aplikacji przyszłą datę, pojawi się okienko pop-up z sugestią powiązania z nią jakiegoś wydarzenia. To ciekawe rozwiązanie, które może być praktyczne dla wielu użytkowników.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

Druga nowość jest jak na razie dostępna tylko dla Insiderów z Ameryki Północnej. Dotyczy również zaznaczania tekstu, ale tym razem chodzi o numer telefonu. Jeśli zostanie on oznaczony, system zasugeruje zadzwonienie na niego przy użyciu domyślnej aplikacji telefonicznej.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

Trzecia nowość dotyczy abonamentu i metod płacenia za OneDrive. Będzie ona umieszczona w systemowych ustawieniach, podobnie jak Microsoft 365.

04.07.2022

W sieci pojawił się nowy klient dla dysku OneDrive. Nie jest to jednak ostateczna wersja, ponieważ Microsoft wciąż nad nią pracuje, a edycja poglądowa (preview). Nikt nie spodziewa się jakiś rewolucyjnych zmian i rzeczywiście - "nowości" dotyczą wyłącznie zmiany wyglądu usługi, która jest teraz lepiej przystosowana do designu Windows 11. W związku z tym zmienił się nieco układ interfejsu, ale to wszystko.

AKTUALIZACJE CZERWIEC 2022

30.06.2022

Do kanału Dev trafił Build 25151. Przynosi jedną rzucającą się w oczy zmianę - jest nią nowe okienko dialogowe "Otwórz za pomocą...". Każdy zna je doskonale z poprzednich systemów Windows, jednak tym razem jest to pierwsze odświeżenie od czasy wydania Windows 8, czyli paru ładnych lat. Jak pokazuje to poniższe porównanie zrzutów ekranu, okienko dialogowe dostosowuje się do motywu systemowego, zmieniło się również wybieranie wskazanej aplikacji jako domyślnej dla danego typu rozszerzeń.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Build 25151 nie jest powiązany z żadną konkretną edycją Windows 11, dlatego może pojawić się jeszcze przed aktualizacją 22H2, jak i wraz z nią, a równie dobrze - i po niej. Oprócz nowego okienka dialogowego wprowadza także kilka poprawek bugów. Na liście znajdziemy m.in. poprawki w wyświetlaniu Eksploratora Windows oraz rozwiązanie problemów z zamykaniem systemu.

28.06.2022

Podano oficjalnie, ze od wydania Windows 11 22H2 do korzystania z systemu niezbędne będzie konto Microsoftu. Będzie to dotyczyło zarówno nowej instalacji, jak i zakupu urządzenia z zainstalowaną "jedenastką". Znikną zatem konta lokalne, tworzone na potrzeby chwilowych użytkowników. Jednak już w sieci pojawiają się aplikacje obiecujące możliwość instalacji nowego systemu Microsoftu bez konieczności zakładania konta.

Są to oczywiście ich wczesne wersje beta, tworzone na bazie wersji systemu dla Insiderów. Nie ma póki co pełnoprawnego wydania 22H2 - pojawi się dopiero na jesieni, wówczas sytuacja zapewne ulegnie zmianie.

24.06.2022

Insiderzy otrzymali aktualizację KB5014668. Jest to poprawka zbiorcza, zawierająca poprzednie poprawki i nie musisz jej pobierać teraz. Będzie częścią lipcowego Patch Tuesday. Ma za zadanie naprawić błędy pojawiające się w Windows 11, w tym powodujące problemy z uruchamianiem gier, jest w niej także kilka poprawek, które w kolejnych tygodniach zostaną udostępnione wraz z wydaniami stabilnymi systemu. Poprawki te to usprawniają działanie wyszukiwarki, która będzie pokazywać powiązane z aktualnym dniem wydarzenia, jak święta, rocznice czy podobne momenty.

Ogólnie - rewolucji nie ma, ale jest za to ewolucja.

23.06.2022

Aplikacja Łącze z telefonem - czyli dawniej Twój telefon - zyskała kilka nowych funkcji. Pojawił się pasek wyszukiwania, a także zaktualizowano interfejs Wiadomości. Dzięki temu ma być łatwiej odnajdować poszukiwane teksty na bazie konkretnych słów lub tematów. Poszerzona została przestrzeń pomiędzy powiadomieniami, co ma pozytywny wpływ na czytelność. Dodano także opcję wyczyszczenia wszystkich powiadomień za pomocą jednego kliknięcia.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. WindowsLatest

Do kanału Dev trafił build 25145. Główne usprawnienie przeznaczono dla niewidomych użytkowników - Narrator lepiej współpracuje z aplikacjami posługującymi się alfabetem Braille'a. Druga nowość to podgląd płatności dla osób mających subskrypcję Microsoft 365, a także wyświetlanie zużycia przestrzeni na pliki w OneDrive. Administratorzy otrzymali nowe funkcje w Local Administrator Password Solution (LAPS).

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Neowin

W systemowych Aplikacjach można zobaczyć sięgającą tygodnia historię dostęp do lokalizacji, aparatu, mikrofonu, połączeń telefonicznych, obrazów, wideo, dokumentów i zrzutów ekranu.

10.06.2022

Zamieszczony w kanale Dev build 25136 przynosi coś, czego nie mogłem się doczekać od wielu lat - może nawet od czasu Windows XP? To coś, to wdrożenie kart do Eksploratora Windows, których wprowadzenia Microsoft uparcie unikał, ignorując prośby użytkowników. Nie było ich w Windows 8.1, Windows 10, Windows 11... aż do teraz. Jednak czy aby na pewno pojawią się w Windows 11? Build 25136 nie jest związany z żadną konkretną edycją systemu - dlatego producent umieścił ją w poprawce w kanale Dev.

Mam nadzieję, że efekt będzie zadowalający i funkcja ta zostanie dodana do domyślnych rozwiązań systemu. Ja często mam otwartych kilka okienek - przeskakiwanie pomiędzy nimi jest dość męczące i znacznie oszczędziłbym czas, gdyby wszystko znajdowało się w jednym okienku, podzielone na karty. Wyglądałoby to tak:

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Oprócz kart build 25136 odświeża także lewy panel Eksploratora - znajdzie się w nim dostęp do przypiętych oraz najczęściej używanych plików na OneDrive. Choć użytkownicy prywatni rzadziej korzystają z tej możliwości, może być to dobra opcja dla firm korzystających z sieciowego dysku Microsoftu. Poprawiono również zachowanie dynamicznych widżetów oraz ułatwiono dodawanie widżetów od firm trzecich. Jeśli chodzi o same widżety Microsoftu, poprawce uległy pogoda oraz sport.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

08.06.2022

Duża aktualizacja 22H2, która ma zostać oficjalnie udostępniona na jesieni, trafiła już do kanału Release Preview Channel i mogą z niej korzystać użytkownicy programu Windows Insider. Build nosi numer 22621. Został on udostępniony, aby sami użytkownicy sprawdzili go w praktyce i podpowiedzieli Microsoftowi, co można usprawnić i ulepszyć. Do oficjalnego wypuszczenia aktualizacji jeszcze parę miesięcy, wiec wystarczająco dużo czasu, aby wprowadzić zmiany. A co obecnie? Pojawiają się tutaj rzeczy, o których wspominałem w poprzednich wpisach - czyli materiał Mica w Menadżerze Zadań, a jeśli chodiz o funkcje - mamy w nim Efficiency Mode, czyli "tryb wydajności". Umożliwia on zredukowanie obciążenia procesora poprzez zminimalizowanie wykorzystania zasobów. W efekcie powinna zwiększyć się responsywność, a użytkownicy korzystający z laptopów oszczędzą baterię.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Ponadto pojawia się możliwość przeciągania aplikacji i folderów na pasek zadań oraz dodawania folderów i zmieniania ich nazw w menu Start. Osoby korzystające z urządzeń z wyświetlaczami dotykowymi mogą używać trzech nowych gestów: przesunięcie w górę i dół otwiera/zamyka menu Start, przesuniecie palcami w prawo i lewo pozwala zmieniać otwarte foldery i aplikacje, a na skos otworzyć menu szybkich ustawień. Zmianie uległy także opcje połączeń Bluetooth.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Inne zmiany to m.in. lepsza integracja z Teams i OneDrive, lepsza obsługa monitorów z odświeżaniem 120 MHz, Voice Access - obsługa komputera głosem i wiele innych.

Pojawia się także nowy skrót klawiaturowy: naciśnięcie Ctrl + Shift + C pozwoli na skopiowanie ścieżki zaznaczonego pliku lub folderu.

06.06.2022

Każdy użytkownik smartfona z systemem Android z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co to jest "szuflada aplikacji". Jeśli jakimś cudem ktoś przegapił dotąd tę funkcję, przypomnę, że to folder, w którym ulokowane są aplikacje - wybrane lub jednego tylko typu. To bardzo wygodny sposób na trzymanie w jednym miejscu np. gier, komunikatorów lub apek innego rodzaju. Umieszczanie ich w folderach pozwala na zachowanie porządku - nie zaśmiecasz ekranu głównego dziesiątkami pojedynczych ikonek.

Windows 11 pójdzie podobnym tropem. Funkcja App folders for desktop prawdopodobnie pojawi się dopiero w przyszłym roku, wraz z edycją 23H2, jednak insiderzy otrzymają ją już (prawdopodobnie) w najbliższych miesiącach - przecieki podają, że pojawi się w kanale Dev. Oprócz aplikacji będzie tam można umieszczać w szufladach także pliki.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

No cóż, powiem, że Microsoft próbuje odkryć koło na nowo. Nie ma przecież - od lat - żadnego problemu, żeby stworzyć sobie na pulpicie folder i wrzucić do niego wszystkie skróty czy nawet same aplikacje. Ja tak trzymam skróty do kilku gier, więc żadna to rewelacja. Ale projekt wprowadzenia szuflad pokazuje, że producent obserwuje, co zmienia się na systemach mobilnych i zapożycza co ciekawsze rozwiązania. Oczywiście nic w tym złego nie ma, jednak wolałbym zamiast tego banalnie prostego rozwiązania otrzymać Eksplorator Windows z kartami.

02.06.2022

W Windows 11 eksplorator plików korzysta z designu Fluent, a co za tym idzie - materiałów jak Acrylic. Jednak Microsoft pracuje nad tym, aby wprowadzić także design Mica. Co to zmieni? Przede wszystkim przejrzystość interfejsu, ponieważ okienka będą dopasowywać się do kolorystki pulpitu. Materiał Mica tworzą "hierarchię" barw, dopasowując je w najlepszy sposób do tła. Zmiana obejmie ramki okienek oraz paski narzędziowe aplikacji.

Najlepiej pokazać planowaną zmianę na przykładzie:

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Nie ukrywam - to mi się podoba. Okienka komponujące się estetycznie z resztą otoczenia to miłe dla oka rozwiązanie. Jednak na Micę zaczekamy jednak jakiś czas - dostęp do narzędzi pozwalających tworzyć z tym materiałem deweloperzy otrzymają dopiero w kolejnych tygodniach.

AKTUALIZACJE MAJ 2022

Microsoft pracuje nad funkcją Restore Apps. Jak sugeruje nam to sama nazwa, ma ona służyć do przywracania usuniętych z systemu aplikacji. Obecnie nie jest to możliwe. Jeśli masz aplikację pobraną z Microsoft Store, możesz ją ponownie zainstalować - jest ona zapamiętana w Twojej bibliotece. Jednak wymaga to wykonania kilku czynności. Restore Apps ma umożliwić to za pomocą jednego zaledwie kliknięcia. Co więcej - da się w ten sposób przywrócić nawet kilka aplikacji naraz. To bardzo wygodne rozwiązanie choćby w przypadku reinstalacji systemu. Nie trzeba będzie kolejno bawić się w instalowanie jednej po drugiej.

Tak ma wyglądać nowa funkcja:

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Przy okazji dowiedzieliśmy się o jeszcze jednej nowej funkcji - jeśli będziesz szukać nazwy aplikacji w systemowej wyszukiwarce, a nie masz jej zainstalowanej w Windows 11, pojawi się link do jej strony w Microsoft Store.

27.05.2022

Sun Valley 2 przyniesie nam Naklejki na pulpit. Funkcja ta jest już dostępna w buildach dla Insiderów, ale Microsoft schował ją dość głęboko, dlatego nie każdy ma do niej dostęp. Funkcja ta ma w założeniu lepiej pomóc w personalizacji Windows 11. W jaki sposób? No cóż - poprzez dodawanie na pulpicie naklejek, które przygotował producent. Prezentują one rzeczy, zwierzęta, a nawet postacie anime. Są niezależne od tapety i jeśli zmienisz ją, pozostaną na swoim miejscu.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

No dobra, a co można z nimi robić? Jak na razie... nic. Są po prostu ozdobami. Jednak spodziewamy się, że będzie możliwe dodawanie do nich informacji, podpisów oraz różnego rodzaju "przypominajek".

25.05.2022

Do kanału produkcyjnego trafiła aktualizacja systemu KB5014019. Jest ona w pełni opcjonalna i kto chce, może ją zignorować. A czy warto? Pierwszą zauważalną nowością jest funkcja Spotlight, która wprowadza automatyczną zmianą tapety na ekranie blokady. Kompletna nowość to nie jest - takie rozwiązanie pojawiło się już w Windows 8. Za dostarczanie wysokiej jakości grafik na tapety odpowiada silnik Bing. Opcję tą możesz włączyć w dziale Personalizacja w systemowych ustawieniach.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Inne wnoszone przez łątkę zmiany to poprawienie mechanizmów zawartych w funkcjach kontroli rodzicielskiej oraz eliminacja buga powodującego przerwanie działania niektórych aplikacji wykorzystujących .NET Framework 3.5. Pojawiają się również inne zmiany, mające na celu wyeliminowanie efektu ciemnego ekranu, problemów z logowaniem oraz innych mało przyjemnych efektów. A ponieważ zawsze warto mieć lepiej, odpowiedź na pytanie "czy warto" brzmi: tak.

24.05.2022

Podczas odbywających się targów Computex 2022 mogliśmy usłyszeć kilka ciekawych informacji na temat planowanych zmian w Windows 11. Podsumowując:

 • rozwój systemu ma skupiać się przede wszystkim na wydajności;
 • w Eksploratorze Plików pojawią się zakładki, jednak nie nastąpi to prędko - nie spodziewajmy się ich w Sun Valley 2 ( 22H2);
 • w bocznym panelu Eksploratora pojawi się przycisk Home, w którym będzie można zobaczyć ostatnio używane pliki nie tylko na lokalnym dysku, ale także w OneDrive;
 • pojawią się nowe Snapy.

Niestety, nie padły żadne konkretne daty wprowadzenia nowych funkcji, ale Sun Valley 2 ukaże się najszybciej we wrześniu b.r. Oznacza to, że inżynierowie Microsoftu mają jeszcze sporo czasu.

21.05.2022

Wraz z debiutem Windows 11 obecność aplikacji z Androida była raczej mało imponująca. System miał możliwość uruchamiania apek poprzez Amazon App Store (w USA) oraz dzięki wewnętrznemu podsystemowi Windows Subsystem for Android (reszta świata), utrzymywanemu przez Microsoft Store. Jednak teraz dopiero widzimy bardziej mocne zaangażowanie Microsoftu w proces rozwoju tej usługi. Wspomniany podsystem został zaktualizowany tak, aby mieć pełne wsparcie dla edycji Android 12.1 i móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw oferowanych przez Google. Jak na razie aktualizacja dostępna jest jedynie w kanale Dev.

Windows Subsystem for Android w wersji 2204.40000.15.0 ma domyślnie wyłączoną telemetrię, a jeśli użytkownik chce - może włączyć ją ręcznie w ustawieniach. Te z kolei doczekały się odświeżenia i mają być bardziej ergonomiczne w obsłudze. Ponadto zwiększono ilość informacji dotyczących zbierania danych na temat użytkownika i jego aktywności. Możesz od teraz podpinać emisję aplikacji z Androida do urządzeń w tej samej sieci, czyli na przykład wybrać głośnik bezprzewodowy jako źródło dźwięku. Kolejna poprawka dotyczy ulepszenia integracji. Jeśli np. korzystasz z aplikacji, które używają mikrofonu, lokalizacji czy innych usług systemowych, zostaną one wyświetlone na pasku zadań.

Z aspektów technicznych warto wymienić wprowadzenie nowego dekodowania materiałów - VP8 i VP9 - oraz przejście na Chromium WebView 100 dla aplikacji z Androida.

Jak zwykle nie obyło się bez problemów - po aktualizacji podsystemu niektóre aplikacje z Androida mogą się nie uruchamiać. Oczywiście Microsoft już pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

19.05.2022

Microsoft wypuścił właśnie nową podglądową wersję systemu Windows 11 oznaczaną numerem 25120, która została udostępniona do pobrania przez developerów. Wtajemniczeni użytkownicy mogą skorzystać z okazji, aby wypróbować nowe eksperymentalne funkcje, które mogą (ale nie muszą), trafić do systemu Windows 11 23H2. Ten prawdopodobnie zostanie wydany w następnym roku.

Poza naprawą kilku wcześniej zaobserwowanych błędów, kompilacja 25120 otrzymała nowy panel wyszukiwania. Ten został umieszczony na środku pulpitu. Jest to widżet, który umożliwia wygodne przeglądanie wyszukiwarki internetowej Bing. Nie trudno tutaj szukać analogi do wyszukiwarki Google dostępnej na telefonach z systemem Android. Pamiętajcie, że jest to funkcja eksperymentalna i może zostać usunięta przez firmę Microsoft, w przypadku złego przyjęcia przez testerów.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Microsoft

Windows 11 Build 25120 jest również oferowany dla urządzeń ARM64, w przeciwieństwie do wcześniejszej wersji. Ponadto firma Microsoft udostępniła również obraz ISO, który można pobrać za pomocą poniższego przewodnika, a następnie użyć go do przeprowadzenia czystej instalacji.

16.05.2022

Dzisiaj na Twitterze pojawiła się informacja, że Sun Valley 2 (Windows 11 22H2) osiągnie status RTM już 24 maja. Jej źródłem jest użytkownik WalkingCat, który już wielokrotnie przekazywał sprawdzone wieści. Co to oznacza? Nie zmienia się przewidywana data wprowadzenia aktualizacji (wrzesień-październik 2022), ale wszystkie kolejne buildy, które pojawią się dla Insiderów będą już dedykowane dla Sun Valley 3. Ponadto wersja RTM rozsyłana jest do producentów sprzętu.

Warto dodać, że 24 maja rozpoczyna się dwudniowa konferencja Build, organizowana przez Microsoft. Spodziewamy się podczas niej konkretnych informacji.

12.05.2022

Build 25115 trafił do testerów w kanale Dev i wiele osób spodziewa się, że to bardzo wczesna wersja 23H2. Ile w tym prawdy? Być może całkiem sporo, ponieważ 22H2 ma być już przetestowane i skompletowane, dlatego naturalnym krokiem byłyby testy kolejnej dużej aktualizacji systemu. Pomijając to, co nowego się pojawia? "Akcje sugerowane" (Suggested actions) - system stara się przewidzieć Twoje kolejne działanie i usłużnie podsuwa je pod nos... to znaczy - kursor.

Przykład - gdy w MS Teams zaznaczysz jakąś datę, wówczas od razu pojawi się możliwość utworzenia przypominajki w systemowym kalendarzu. Albo gdy zaznaczysz numer telefonu, wówczas pojawi się opcja zadzwonienia lub wyszukania go w Bing.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Ma to pozwolić na zredukowanie liczby kroków potrzebnych do wykonania pożądanego działania i zaoszczędzić czas na robieniu "kopiuj-wklej".

Poza tym pojawiają się tradycyjnie usprawnienia i poprawki, dzięki którym system ma działać płynniej i bezpieczniej.

09.05.2022

Od edycji 22H2 do instalacji systemu konieczne będzie posiadanie konta Microsoftu. Do tej pory było to niezbędne wyłącznie w przypadku edycji Pro, obecnie będzie to obejmować wszystkie wydania Windowsa. Z jednej strony to dobrze - podczas instalacji nastąpi automatyczna synchronizacja z OneDrive na wszystkich urządzeniach posiadanych przez użytkownika, z drugiej - nie każdy ma ochotę przekazywać swoje dane Microsoftowi.

07.05.2022

Microsoft zaprezentował Media Player dla systemu Windows 11 w listopadzie ub. roku. Zastąpił on Groove Music, które było - szczerze mówiąc - mocno takie sobie, a miało na stałe zastąpić systemowy odtwarzacz multimediów. W nocy czasu polskiego producent wypuścił aktualizację i obecnie najnowsza wersja odtwarzacza nosi numer 11.2203.30.0. Pojawia się w niej Biblioteka oraz opcje umożliwiające poprawę jakości wideo.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

W Bibliotece znajdziemy takie funkcje, jak playlisty, sortowanie utworów wg artysty, a także różne inne akcje związane z przeglądaniem zasobów oraz ich odtwarzaniem.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Fot. Windows Latest

Podczas odtwarzania plików wideo można kliknąć na dowolnym miejscu ekranu, aby zyskać dostęp do menu kontekstowego z funkcjami poprawy wideo. Dwie podstawowe to jasność oraz kontrast. Widać je na powyższym zrzucie ekranu. Ale zauważ - jest tam także przycisk dostępu do opcji zaawansowanych.

06.05.2022

Pojawił się Build 22616 - przynosi szereg poprawek oraz jedną nowość. Od niej właśnie zaczniemy. Jest to funkcja Controller Bar, będąca rozwinięciem doskonale znanego narzędzia Game Bar. Daje "przyjazny dostęp" do kontrolera. Aby aktywować funkcję, należy wcisnąć klawisz Xbox na kontrolerze podpiętym do komputera. Można dodać do interfejsu wybrane gry, uzyskując do nich szybki dostęp.

Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

Controller Bar. For. Windows Latest

Jeśli chodzi o poprawki, naprawiono bugi: uniemożliwiający pokazanie ukrytych ikon, powodujący przerywanie działania aplikacji, samoczynne zamykanie się paska widżetów oraz wywołujący nieprawidłowe renderowanie obrazu w trybie Sandbox.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: