Windows 11 już na komputerach z Apple M1! Jak sobie radzi?

Najnowsze wydanie Parallels Desktop wprowadza natywne wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 11 na najnowszych komputerach Mac. Jak nadchodzący Windows 11 działa na Apple M1?

Parallels zaktualizowało swoją aplikację do wirtualizacji na komputery Mac. Kluczową nowością Parallels Desktop 17 jest dodanie wsparcia dla systemów operacyjnych macOS Monterey oraz Windows 11. W chwili obecnej oba systemy nadal pozostają w stadium beta, ale producent deklaruje już zgodność z nadchodzącym oprogramowaniem. Co ważne Parallels Desktop 17 pozwala na uruchomienie systemu operacyjnego Windows 11 na komputerach wyposażonych w autorskie procesory Apple Silicon.

Windows 10 na MacBooku Pro z Apple M1
Źródło: parallels

Windows 10 na MacBooku Pro z Apple M1

Źródło: parallels

Obecnie z funkcji skorzystają posiadacze komputerów z układami Apple M1. Wkrótce rozwiązanie zadziała na nadchodzących MacBooka Pro i Air z procesorami Apple M1X i Apple M2.

Zobacz również:

  • Kiedy będziesz mógł kupić nowe słuchawki AirPods?
  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1/M1 Pro/M1 Max i M2 [19.10.2021]
  • MacBook Pro 2021 - polskie ceny i specyfikacje techniczne

Parallels Desktop 17 wprowadza obsługę uniwersalnych binariów, które ułatwią pracę wielu osobom zajmującym się sektorem IT.

Posiadacze komputerów z procesorami Apple M1 mogą już uruchamiać Windowsa 10 oraz Windowsa 11 w wersji ARM na swoich urządzeniach. Oprogramowanie w dalszym ciągu potrafi działać ze starszymi wersjami Windowsa - od XP do 11.

W systemie operacyjnym Windows 11 zainstalowanym na komputerze z procesorem Apple Silicon można uruchamiać większość aplikacji 32 oraz 64 bitowych. Nowe oprogramowanie znacznie lepiej radzi sobie z obsługą DirectX 11 - wydajność wzrosła nawet o 28%.

Oprogramowanie Parallels Desktop 17 jest w pełni kompatybilne z Windows 11 ze względu na obecność wirtualnego modułu TPM, który pozwala na skorzystanie z BitLocker oraz Secure Boot.

Cena Parallels Desktop 17 startuje z poziomu 79,99 dolarów rocznie za wydanie standard.

Źródło inspiracji: arstechnica.com