Windows 11 już w stadium beta. Co się zmieniło, jak zainstalować?

Szybko poszło. Po miesiącu testów Windows 11 Developer Preview, oprogramowanie trafiło do kanału Beta w programie Windows Insider. Co to oznacza dla użytkowników?

System operacyjny Windows 11 zadebiutuje na rynku do końca 2021 roku. Microsoft po praz pierwszy pochwalił się nową wersją systemu operacyjnego w czerwcu 2021 roku. Po oficjalnej prezentacji udostępniono pierwsze wersje poglądowe Windows 11 Developer Preview. Po miesiącu testów oprogramowanie stało się na tyle stabilne, że trafiło już do klasycznego kanału Beta. Informacja ta wskazuje, ze prace idą zgodnie z planem.

Windows 11
Źródło: Daniel Olszewski / PCWorld

Windows 11

Źródło: Daniel Olszewski / PCWorld

Dotychczasowe wersje poglądowe Windowsa 11 dedykowane były zaawansowanym techniczne użytkownikom, którzy chcą zobaczyć jak wygląda Windows 11. Same kompilacje testowe były mocno niestabilne, posiadały niedopracowany interfejs, błędy w tłumaczeniu oraz działały wolniej od stabilnych wydań Windowsa 11.

Zobacz również:

  • Piekło zamarzło? Zobacz, co obiecuje Ci Microsoft
  • Niestety, to znowu się dzieje. Problemy z Windows 11 po aktualizacji
  • Xbox Series X - gdzie kupić konsolę najtaniej? Najlepsze oferty i okazje

Wydaniu beta dużo bliżej do stabilności znanej z oficjalnych wersji, ale nadal nie jest to system operacyjny, z którego możemy korzystać na codzień. W dalszym ciągu Windowsa 11 warto testować na maszynie wirtualnej lub drugim komputerze.

Sposób instalacji Windowsa 11 w wersji Beta jest bardzo podobny do instalacji Windows 11 Developer Preview. Potrzebny jest kompatybilny komputer, ale wiemy już, że obecność modułu TPM 2.0 nie jest obowiązkowa. Dodatkowo możliwe, że Windows 11 jednak zainstalujemy na komputerach z procesorami AMD Zen 1 i Intel Core 7 generacji - Microsoft nadal testuje stabilność oprogramowania na komputerach z tymi procesorami.

Użytkownicy, którzy wcześniej zainstalowali Windows 11 Developer Preview mogą bez problemu przejść na otrzymywanie aktualizacji Beta. Wystarczy zmienić stosowną opcję w Ustawieniach.

Windows 11 w kanale beta

Windows 11 w kanale beta

Zmiana kanału z Dev na Beta nie oznacza konieczności przeinstalowania systemu operacyjnego.

Wydania Beta otrzymywać będą aktualizacje rzadziej, ale będą to większe aktualizacje, które zmieniają większą ilość elementów. Poprawki do wydań Developer Preview nadal wydawane będą bardzo często.

Zobacz jak zainstalować Windows 11 już dziś.

Źródło inspiracji: theverge.com