Windows 11 może trafić na komputery Apple. Kiedy debiut?

Microsoft dogadał się z firmą Qualcomm, a finalnie skorzystają posiadacze nowych komputerów Mac z procesorami Apple Silicon.

Aktualnie żaden komputer Mac nie jest kompatybilny z najnowszym systemem operacyjnym Windows 11. Modele z procesorami Intel nie mają szyfrowania TPM (korzystają z autorskiej technologii Apple), a Windows nie jest dostępny również na modele z procesorami ARM ze względu na brak tych układów na oficjalnej liście.

MacBook Air z procesorem Apple M1
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

MacBook Air z procesorem Apple M1

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Obecnie Windowsa 11 na komputerach Apple można zainstalować korzystając z narzędzi do wirtualizacji, ale system nie zawsze działa wtedy stabilnie.

Zobacz również:

Microsoft w sierpniu oficjalnie wypowiedział się na ten temat po premierze nowej wersji oprogramowania Parallels.

Zgodnie z najnowszymi wieściami portali XDA Developers firma Microsoft posiada unikalną umowę z Qualcomm - jednym z większych producentów układów ARM. Wynika z niej, że komputery z Windowsem i procesorami ARM muszą wykorzystywać chipy dostarczone przez Qualcomma. Porozumienie prawdopodobnie zostało zawarte podczas projektowania Microsoft Surface Pro X.

Po wygaśnięciu zobowiązań Windows 11 może pojawić się na większej ilości komputerów. Mowa oczywiście o sprzęcie Apple z układami Apple Silicon, które aktualnie nie są oficjalnie wspierane przez Windowsa 11.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: