Windows 11 na Xiaomi Pad 5? To możliwe!

Nie minęło wiele czasu od premiery, a programistom już udało się dokonać czegoś takiego!

Xiaomi Pad 5. Fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Nie tak dawno Xiaomi z przytupem powróciło na rynek tabletów. Po raz pierwszy od kilku lat chińska firma zaprezentowała kolejną generację swoich urządzeń: Xiaomi Pad 5 oraz Xiaomi Pad 5 Pro. Za ich wydajną pracę dbają odpowiednio procesory Qualcomm Snapdragon 860 oraz Snapdragon 870. Oba urządzenia domyślnie pracują pod kontrolą Androida 11 i specjalnej wersji nakładki MIUI 12.5 przeznaczonej dla tabletów.

Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyny system, który możemy skutecznie zainstalować na tych tabletach. W sieci pojawiły się już bowiem filmiki i zdjęcia, prezentujące Xiaomi Pad 5, działający pod kontrolą Windowsa 11 ARM. Oznacza to, że starsza wersja oprogramowania - Windows 10 - także może zostać pomyślnie zainstalowana na tablecie.

Zobacz również:

Windows 11 na Xiaomi Pad 5? To możliwe!
Windows 11 na Xiaomi Pad 5? To możliwe!

W opublikowanym filmie widzimy, że Xiaomi Pad 5 bardzo płynnie radził sobie z pracą na Windowsie 11 korzystając ze swojego 11-calowego wyświetlacza z rozdzielczością 2K. Użytkownikowi dodatkowo udało się zredukować wydajność rdzeni procesora, aby tablet pracował w trybie oszczędzania energii, dzięki czemu był w stanie wydłużyć czas pracy na baterii.

Xiaomi Pad 5 nie jest jednak pierwszym urządzeniem mobilnym, na którym pomyślnie udało się zainstalować system Windows 11. Do tej pory programistom ta sztuka udała się także na Lumii 950, Lumii 950 XL, Mi 8, OnePlus 6T, Xiaomi Mi MIX 2, Xiaomi Mi 6 oraz wielu innych smartfonach.

Zobacz także: Galaxy Z Fold to już przeżytek? Samsung pracuje nad kolejnym składakiem!

Źródło


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: