Windows 11 uratuje czasy pracy na baterii!

Nowe laptopy z Windowsem 11 otrzymają zmienną częstotliwość odświeżania ekranu. Funkcja ta znacząco wpłynie na czasy pracy na baterii.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat komputery przenośne z Windowsem stały się dużo bardziej energooszczędne. Wszystko ze względu na nowoczesne podzespoły oraz certyfikaty Intel Project Athena i Intel Evo. Ścisła współpraca Intela z wybranymi producentami spowodowała, że specjalnie przygotowane laptopy potrafią działać z dala od gniazdka przez wiele godzin, a przy okazji zapewniają wysoką wydajność i mnóstwo funkcji dodatkowych.

Gamingowy laptop od MSI
Źródło: PCWorld.com

Gamingowy laptop od MSI

Źródło: PCWorld.com

Dzięki Windows 11 skorzystamy z kolejnych udogodnień, które wpłyną na poprawę czasów pracy na baterii. Okazuje się bowiem, że Windows 11 otrzyma wsparcie dla VRR (Variable Rate Refresh) czyli zmiennej częstotliwości odświeżania ekranu. Funkcja ta jest już doskonale znana posiadaczom niektórych nowoczesnych smartfonów z Androidem.

Zobacz również:

  • Edge - historia aktualizacji [25.07.2021]
  • Uwaga! Pojawiają się fałszywe instalatory Windows 11!
  • Edge 92 - bezpieczniej i bardziej funkcjonalnie

W Windows 11 powinna pojawić się funkcja Dynamic Refresh Rate. Microsoft nie pochwalił się nią podczas czerwcowej prezentacji, ale kod źródłowy wskazuje, że opcja ta znajdzie się w finalnej wersji Windowsa 11.

Z opcji tej skorzystają posiadacze laptopów gamingowych, które posiadają ekrany o podwyższonej częstotliwości odświeżania.

Microsoft zdradził, że Windows 11 został dostosowany do ekranów o podwyższonej częstotliwości odświeżania. Animacje mają być bardziej płynne i responsywne.

W Windows 10 możemy ręcznie zmieniać częstotliwość odświeżania ekranu. W Windows 11 pojawi się opcja automatycznego dostosowywania częstotliwości odświeżania w zależności od aktualnie wykonywanych czynności. Oznacza to, że podczas pracy z tekstem w pakiecie Office korzystać będziemy z 60 Hz odświeżania, a podczas grania Windows automatycznie ustawi najwyższą dostępną częstotliwość.

Opcja ta sprawi, że posiadacze komputerów przenośnych będą w stanie pracować na baterii dłużej, niż w systemie Windows 10. Do działania potrzebne będą sterowniki WDDM 3.0.

Źródło: techspot.com