Windows 11 - wersja Pro czy Home? Która lepsza dla Ciebie?

Jeśli myślisz o korzystaniu z systemu Windows 11, pojawia się od razy pytanie: wybrać edycję Pro czy Home? Doradzamy i podpowiadamy, jak znaleźć najlepszą dla siebie.

Fot.: D Kubik/PC World

Windows 11 zagościł na rynku pod koniec 2021 roku i od tego czasu powoli, acz systematycznie wypiera Windows 10, który będzie wspierany do października 2025. Jeśli nowy system Ci się podoba i myślisz o przesiadce lub zakupie laptopa mającego go na pokładzie, wówczas warto przemyśleć, czy lepsza będzie edycja Windows 11 Home czy Windows 11 Pro?

W poniższym tekście pokazujemy, czym różnią się pomiędzy sobą i doradzamy, który lepiej wybrać.

Zobacz również:

Windows 11 - wersja Pro czy Home? Która lepsza dla Ciebie?

Fot.: Microsoft

Windows 11 - wymagania sprzętowe

Na szczęście wymagania sprzętowe Windows 11 są takie same dla obu edycji. Tak więc aby uruchomić go w każdej z nich, musisz mieć:

 • procesor 1 GHz lub szybszy, z co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy;
 • 4 GB RAM;
 • 64 GB miejsca na dysku twardym (zalecany SSD);
 • oprogramowanie układowe systemu: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu;
 • moduł Trusted Platform Module 2.0;
 • kartę graficzną zgodną z DirectX12 lub nowszym;
 • wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości (720p), którego przekątna jest większa niż 9 cali.

Windows 11 Home Edition

Ta edycja systemu Windows 11 jest przeznaczona dla użytkowników domowych, wykorzystujących posiadane urządzenie do różnego rodzaju zadań - od grania w gry po przeglądanie sieci. Na stronie Microsoftu podawane są jego następujące zalety:

 • szyfrowanie urządzenia - po włączeniu szyfrowania urządzenia tylko upoważnione osoby będą mogły uzyskać dostęp do urządzenia i danych (wymagana jest zgodność z technologiami InstantGo/AOAC/HSTI)
 • funkcja "Znajdź moje urządzenie" - możliwość monitorowania wszystkich swoich urządzeń;
 • zapora i ochrona sieci - urządzenie z systemem Windows ma wbudowane funkcje zabezpieczeń, które chronią przed wirusami oraz złośliwym i wymuszającym okup oprogramowaniem;
 • kontrola i ochrona rodzicielska - połącz konta Microsoft należące do członków rodziny, aby zarządzać czasem spędzanym przed ekranem, ograniczyć dostęp do zawartości dla dorosłych i kontrolować zakupy online;
 • bezpieczny rozruch - pomaga zapobiegać ładowaniu złośliwego oprogramowania i nieautoryzowanych systemów operacyjnych podczas uruchamiania systemu;
 • Windows Hello - umożliwia uwierzytelnianie za pomocą rozpoznawania twarzy, odcisku palca lub kodu PIN, dzięki czemu jest szybkim, bezpiecznym i niewymagającym korzystania z haseł sposobem na odblokowanie zgodnych urządzeń z systemem Windows;
 • zabezpieczenia Windows - Miejsce, w którym możesz wyświetlać zabezpieczenia i stan swojego urządzenia, a także zarządzać tymi elementami.
Windows 11 - wersja Pro czy Home? Która lepsza dla Ciebie?

Fot.: Microsoft

Windows 11 Pro Edition

Ta edycja systemu Windows 11 jest przeznaczona dla użytkowników biznesowych, wykorzystujących posiadane urządzenie do zadań biznesowych i pracy. Dlatego ma takie same zalety, jak wymienione przy edycji Home, odróżniają ją od niej dwa dodatkowe elementy:

 • szyfrowanie urządzenia funkcją BitLocker - jeśli urządzenie zaginie lub zostanie skradzione, funkcja BitLocker włączy jego całkowitą blokadę, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do systemu i danych;
 • Windows Information Protection (WIP) - ułatwia ochronę aplikacji i danych firmowych przed przypadkowymi wyciekami informacji na urządzeniach firmowych i osobistych, których pracownicy używają w pracy.

Dodatkowo wprowadzono mechanizm aktualizacji Windows Update dla firm, który dba o automatyczne aktualizacje wszystkich firmowych urządzeń.

Windows 11 - wersja Pro czy Home? Która lepsza dla Ciebie?

Fot.: Microsoft

Windows 11 - którą edycję wybrać?

Przeznaczenie każdej edycji zawarte jest już w samej jej nazwie. Użytkownik domowy nie potrzebuje aż takich zabezpieczeń, jak maszyna służbowa, na której mogą znajdować się ważne biznesowo informacje. Oczywiście - włamanie może przytrafić się każdemu, jednak hakerzy i cyberprzestępcy są zainteresowani przede wszystkim urządzeniami firmowymi. Dlaczego? Nie chodzi tu tylko o możliwość kradzieży danych związanych z prowadzoną działalnością, ale również o to, że gdy uda się przejąć maszynę za pomocą ransomware, wówczas firma dysponująca sporym budżetem zapłaci okup znacznie chętniej, niż przeciętny Kowalski.

Dlatego jeśli nie planujesz wykorzystywania urządzenia z Windows 11 w celach zawodowych, edycja Home spokojnie powinna Ci wystarczyć. Jednak jeżeli będzie to sprzęt nabywany pod kątem firmowym, wówczas dodatkowe zabezpieczenia mogą okazać się kluczem do bezpieczeństwa. W tym przypadku doradzamy oczywiście wydanie Pro.

A ile będzie kosztować licencja? Ceny w sklepach są różne, ale dzięki temu tekstowi zawsze będziesz wiedzieć, gdzie kupić najtaniej. Dlatego zajrzyj do niego i wybierz edycję systemu dla siebie w odpowiednim miejscu.