Windows 11 - zobacz, jak obejść wymóg posiadania TPM 2.0

Microsoft zdecydował, że posiadanie układowego modułu zabezpieczeń jest niezbędne do instalacji Windowsa 11. Co jeżeli go nie posiadamy? Zobaczcie jak sobie z tym poradzić.

Wiemy już, że Microsoft ogłosił, że do korzystania z systemu Windows 11 konieczne będzie posiadanie modułu TPM 2.0. Chwilę później przekazał też, że jednak niekoniecznie i wymóg ten nie będzie dotyczył wszystkich. Wywołało to niemałe zamieszanie, dlatego też Microsoft stara się nieco uporządkować dokumentację.

Początkowo dostęp do Windowsa 11 mogły uzyskać jedynie komputery z TPM 2.0. Później dowiedzieliśmy się, że użytkownicy z Rosji i Chin, którzy go nie posiadają, także będą mogli zainstalować najnowszą wersję oprogramowania. Na samym końcu okazało się, że mimo braku najnowszego układowego modułu zabezpieczeń i tak będziemy mogli zainstalować Windowsa 11. Jak? Poniżej znajdziecie dwie metody, które wam to umożliwią.

Zobacz również:

  • Windows 10 skończy jak Windows 7?
  • Najlepszy antywirus 2021 - ranking top 10 antywirusów
  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

Metoda 1: zmiana rejestru

Pierwsza z metod polega na zmianie rejestrów Windowsa w trakcie instalacji nowego systemu. Jeżeli próbujemy dokonać tego na urządzeniu bez wsparcia, pojawi się komunikat, z którego dowiemy się, że nasz komputer nie jest w stanie „udźwignąć” nowego Windowsa. Co wtedy?

Za pomocą kombinacji klawiszy Shift+F10 otworzymy wiersz poleceń i zmodyfikujemy rejestr. Musimy uruchomić regedit.exe oraz utworzyć nowy klucz „LabConfig” w lokalizacji HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMSetup. Kiedy to zrobimy, w pliku LabConfig musimy wpisać dwie następujące pozycje:

BypassTPMCheck=dword:00000001

BypassSecureBootCheck=dword:00000001

Co jeżeli chcemy poczekać do oficjalnej premiery Windowsa 11? Możemy się na nią przygotować już teraz. Wystarczy, że otworzymy plik o rozszerzeniu .reg, a w nim umieścimy następującą frazę:

Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMSetupLabConfig] “BypassTPMCheck”=dword:00000001 “BypassSecureBootCheck”=dword:00000001Następnie należy zapisać plik na nośniku USB i przeprowadzić pełną „czystą” instalację Windowsa 11 po jego premierze. W trakcie instalowania trzeba będzie otworzyć wiersz poleceń wciskając jednocześnie Shift+F10, odnaleźć notatnik i wcisnąć enter. Po otwarciu notatnika otwieramy menu plik i lokalizujemy zapisany wcześniej plik. To powinno obejść wymóg posiadania TPM 2.0 i Secure Boot.

Metoda 2: Stworzenie własnego nośnika instalacyjnego

Druga z metoda wymaga zmian w pliku ISO.

Będziemy zmuszeni zastąpić plik appraiserres.dll w folderze źródłowym naszego nośnika instalacyjnego na wersję z tego samego folderu Windowsa 10. Po tej zmianie trzeba będzie stworzyć kolejną wersję pliku ISO, używając do tego odpowiedniego programu, jak np. Rufus, lub AnyBurn i uruchomić proces instalacji jeszcze raz.

Warto nadmienić, że przedstawione możliwości obejścia zabezpieczeń TPM 2.0 oraz SecureBoot działają na wciąż nieoficjalnej wersji systemu Windows 11. Oznacza to, że mogą one, choć nie muszą, nie działać w momencie, w którym Windows 11 oficjalnie będzie dostępny na rynku.

Na ten moment wygląda jednak, że będziemy w stanie obejść wymóg posiadania układowego modułu zabezpieczeń i okazuje się, że może on nie być aż tak niezbędny, na jaki kreuje go Microsoft.