Windows 2 razy szybszy

Wyciągnij pełną moc ze swojego peceta. Nasz poradnik objaśnia, które śrubki trzeba podkręcić, aby twój system pracował wydajniej.


Windows potrafi działać szybciej. Niezależnie od tego czy twój XP lub Vista jest świeżo zainstalowany lub gości w komputerze już od dłuższego czasu, możesz oczekiwać od niego większej wydajności i wygody. W pierwszej części materiału przyspieszymy twój system, a w kolejnych podkręcimy twój sprzęt, twoje łącze internetowe i pulpit Windows.

Wydajność systemu Windows

Każdy uaktywniony proces, każda aplikacja stanowi obciążenie systemu - w wielu przypadkach nawet po odinstalowaniu programu. Przyczyną są pozostałości w systemie, który z czasem obrasta niepotrzebnym balastem i staje się coraz bardziej bezwładny. Do tego dochodzą domyślnie włączone mechanizmy, które niepotrzebnie zużywają cenne zasoby. Najbardziej przeładowana okazuje się Vista. Jednak można temu zaradzić. Nawet Microsoft oferuje cenne narzędzia, którymi możesz posłać swój system na skuteczną dietę. A mając smukły system, będzie ci się w nim pracowało sprawniej i przyjemniej.

Wykrywanie i usuwanie zbędnych programów

(Windows XP i Vista)

Jak to zrobić? Wszystko, co działa oprócz systemu pochłania pamięć RAM i moc obliczeniową, sprawiając, że Windows działa wolniej. Za pomocą programu Process Explorer (składnik pakietu Sysinternals Suite, dostępny pod adresem go.pcworld.pl/b39b6) ustalisz, jakie procesy są aktywne i jakie mają znaczenie. To narzędzie wyświetla je w widoku drzewa, sortując według ich zależności względem siebie. Kolor tła podaje typ procesu. Wpisy oznaczone na różowo to usługi, niebieskie to zwykłe procesy, brązowe to zaplanowane zadania, a fioletowe to spakowane pliki obrazów. Posprawdzaj poszczególne procesy na liście na podstawie ich nazwy (kolumna Name), opisu (kolumna Description) i ścieżki (kolumna Path). Ustal, czy któreś z nich można zaklasyfikować jako zbyteczne. Pozbędziesz się ich na czas bieżącej sesji, zaznaczając je i naciskając klawisz [Del].

Co to daje? W ten sposób zwolnisz chwilowo niepotrzebnie zajmowane zasoby, aby uzyskać większą wydajność, jednak nie usuniesz przyczyny problemu. Za pomocą następnej porady sprawisz, że niechciane procesy nie powrócą po zrestartowaniu systemu.

Minimalizowanie automatycznych uruchomień

(Windows XP i Vista)

Jak to zrobić? Jednym z głównych powodów ślamazarnego działania Windows są aplikacje uruchamiające się samodzielnie wraz z systemem. W wypadku programów, z których korzystasz bezustannie, nie działa to na twoją szkodę. W szczególności preinstalowane systemy bardzo często bywają przeładowane automatycznie wczytywanym oprogramowaniem, które szybko psują radość z nowego peceta.

Najprościej zaprowadzisz porządek za pomocą naszego narzędzia pcwAutostart (na dołączonej płycie DVD). Sprawdza ponad 30 miejsc w systemie, które mogą zawierać polecenia samodzielnego uruchomienia. Uwzględnia jednak tylko aplikacje. Należy uruchomić je z uprawnieniami administratora.

Windows 2 razy szybszy

To ty dowodzisz - Autoruns to najlepsze narzędzie do kontrolowania miejsc, w których mogą ukrywać się przywołania automatycznie uruchamiających się aplikacji.

Również Microsoft oferuje doskonałe narzędzie do rozwiązywania podobnych problemów. Autoruns wchodzi w skład pakietu Sysinternals Suite (patrz wyżej). Za jego pomocą znajdziesz na pewno wszystkie automatyczne uruchomienia i możesz usunąć niepotrzebne. Po przywołaniu narzędzia przeskocz na kartę Everything, która zawiera listę automatycznych uruchomień. Obok zwyczajnych aplikacji ujrzysz tu także zaplanowane zadania, sterowniki, usługi itd. Aby usunąć niepotrzebny wpis, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Delete.

Co to daje? Pozbywanie się programów wczytujących się niepotrzebnie wraz z systemem to jedna z najbardziej skutecznych metod podkręcania systemu. W zależności od tego ilości usuniętego balastu, można zwielokrotnić wydajność środowiska Windows.

Korzystanie z przenośnych aplikacji

(Windows XP i Vista)

Jak to zrobić? Wiele aplikacji scala się z systemem poprzez wpisy w rejestrze i rozszerzenia powłoki. W ten sposób zużywają zasoby nawet wtedy, gdy wcale nie są uruchomione. Na pewno nie można całkowicie uniknąć instalowania programów. Nie obejdziesz się np. bez strażnika antywirusowego ani zapory sieciowej, które powinny dbać o bezpieczeństwo twojego systemu. Niemniej jednak powinieneś instalować tylko to oprogramowanie, które używasz regularnie. Pozostałe narzędzia należy odinstalować za pomocą apletu Dodaj lub usuń programy (Windows XP) lub Programy i funkcje (Vista) w Panelu sterowania. Dotyczy to przede wszystkim aplikacji o podobnym zastosowaniu. Na przykład dwie zapory sieciowe wyrządzają więcej szkody, niż dają pożytku. Jeśli nie chcesz rezygnować z rzadziej używanych programów, spróbuj znaleźć ich przenośne wersje. Nie wymagają instalowania, więc pozostawiają system w spokoju. Są samowystarczalne i działają na plikach zgromadzonych we własnym folderze. Bogaty wybór aplikacji tego typu znajdziesz pod adresem go.pcworld.pl/86b74.

Co to daje? Dwa programy zabezpieczające, które nadzorują się wzajemnie, mogą niemalże całkowicie pochłonąć zasoby systemu. Windows zacznie działać znacznie szybciej, gdy odrzucisz zbędne oprogramowanie i przesiądziesz się na przenośne wersje. Oprócz tego będziesz mógł pracować niezależnie od miejsca i platformy systemowej.

Zainstaluj odpowiednie aktualizacje

(Windows Vista)

Jak to zrobić? Użytkownik, który jest przyzwyczajony do czasów reagowania w Windows XP, przesiądzie się na Vistę, ma wrażenie, jakby jego system pracował z zaciągniętym hamulcem ręcznym. Przyczyną są pewne ułomności pierwotnej wersji Visty.

Dodatek Service Pack 1 sporo usprawnia, jednak nawet po jego zainstalowaniu Vista nie dorównuje środowisku XP pod względem wydajności i stabilności. Oprócz niego zaleca się koniecznie doinstalować poprawki KB952709 (go.pcworld.pl/8e956) i KB946041 (go.pcworld.pl/bbadc). Przywołaj aplet Programy i funkcje w Panelu sterowania i kliknij polecenie Wyświetl zainstalowane aktualizacje w lewej części okna. Następnie sprawdź, czy wymienione powyżej łaty są zainstalowane w twoim systemie. Jeśli nie, pobierz je i zainstaluj. Jeśli masz kartę graficzną NVIDIA, powinieneś ponadto zainstalować poprawkę KB955302 (go.pcworld.pl/c7f71).

Co to daje? Bardzo trudno zmierzyć czas reakcji systemu. Niemniej jednak po zainstalowaniu wymienionych aktualizacji nie oprzesz się wrażeniu, że Eksplorator działa znacznie szybciej.

Przyspiesz zamykanie systemu

(Windows XP)

Jak to zrobić? Przyczyną zbyt długiego zamykania się systemu są przeważnie niechlujnie zaprogramowane aplikacje lub sterowniki. Nie zwalniają wskaźników (ang. handles), które odwołują się do otwartych uprzednio plików, mimo iż dany program już dawno został zamknięty. Dopiero po upływie długiego czasu oczekiwania, który jest zdefiniowany w Windows, wewnętrzna procedura systemu wymusza zwolnienie plików, a wówczas może zostać zamknięty.

Microsoftowe narzędzie User Profile Hive Cleanup (dostępne pod adresem go.pcworld.pl/c3fff) przyspiesza zamykanie środowiska Windows XP. Kliknij je i zastosuj się do wskazówek wyświetlanych na ekranie. Gdy użytkownik zechce się wylogować lub zamknąć system, usługa Cleanup zażąda zwolnienia wszystkich zasobów. W ten sposób będzie można wyrzucić z pamięci profil użytkownika, wskutek czego Windows zakończy pracę bez zbędnego opóźnienia.

Co to daje? Użytkownicy, którzy doświadczyli tego problemu na własnej skórze, potraktują opisany program za zbawienie. Wystarczy raz zainstalować, a problem zostanie rozwiązany raz na zawsze.

Wyłącz niepotrzebne efekty

(Windows XP i Vista)

Jak to zrobić? Windows XP i Vista są naszpikowane efektami graficznymi. Jednak (przede wszystkim w Viście) spowalniają one nawet wydajny komputer - nie mówiąc o pecetach z tańszą kartą graficzną lub układem graficznym wbudowanym na płycie głównej. W tym wypadku warto wyłączyć przynajmniej część tych efektów. W Windows XP kliknij ikonę Mój komputer prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Właściwości. Przeskocz na kartę Zaawansowane, po czym kliknij przycisk Ustawienia w rubryce Wydajność. Teraz możesz wyłączyć poszczególne efekty, usuwając zaznaczenie pola wyboru, lub pozbyć się wszystkich za jednym zamachem, wybierając opcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności. Alternatywnie możesz skorzystać z naszego skryptu pcwAnnoyances (na płycie DVD dołączonej do numeru).

Windows 2 razy szybszy

Bez podglądania - półprzezroczyste ramki okien w Viście mają negatywny wpływ na wydajność systemu, dlatego warto usunąć zaznaczenie tego pola wyboru.

Największym pożeraczem zasobów w Viście (począwszy od edycji Home Premium) okazuje się interfejs Aero. Wprawdzie oferuje półprzezroczyste obramowania okien, jednak znacznie obniża wydajność systemu. Na szczęście możesz to wyłączyć w bardzo prosty sposób. Kliknij prawym przyciskiem myszy wolny skrawek pulpitu i wskaż polecenie Personalizuj. Kliknij odnośnik Kolor i wygląd okien, po czym usuń zaznaczenie pola wyboru Włącz przezroczystość. Chcąc wyłączyć jeszcze więcej efektów, kliknij prawym przyciskiem ikonę Mój komputer i wskaż polecenie Właściwości. Kliknij odnośnik Zaawansowane ustawienia systemu, a potem przycisk Ustawienia w rubryce Wydajność. Usuń zaznaczenia wybranych pól wyboru lub zaznacz opcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności.

Co to daje? Gdy, pracując w Windows XP, zauważysz, że procesor graficzny działa na granicy swoich możliwości, warto zrezygnować z niektórych graficznych fidrygałek. Nie zauważysz różnicy, wyłączając jeden z efektów, jednak pozbywając się kilku zaoszczędzisz sporo zasobów, co pozwoli ci pracować wygodniej w swoim systemie. Rezygnując z interfejsu Aero w Viście, uzyskasz znaczny wzrost wydajności.