Windows 2000 - przyszłość Microsoftu

Większość dużych firm zacznie używać Windows 2000 najwcześniej po upływie roku od jego premiery, ale do 2004 r. będzie on dominującym system operacyjnym dla środowisk klient-serwer - uważają analitycy IDC.

W związku z dzisiejszą premierą Windows 2000, Peter Cray, dyrektor Microsoftu, oświadczył, że nowa wersja systemu operacyjnego to najistotniejszy produkt dla przyszłości firmy: "To najważniejszy produkt w naszej długofalowej strategii, będący fundamentem wszystkiego co robimy".

Użytkownicy komputerów domowych nie skorzystają jednak na Windows 2000, który jest przeznaczony głównie do pracy na serwerach korporacyjnych. Użytkownikom indywidualnym Microsoft będzie nadal polecał Windows 98, a już wkrótce Windows Me (Millennium Edition). "Powiedzmy wprost - system Windows 2000 nie jest stworzony do domowego użytku, a jest produktem dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw" - powiedział P. Cray. Nowa wersja systemu operacyjnego Microsoftu oparta na kodzie Windows 2000 i przeznaczona dla "zwykłych" użytkowników ma pojawić się w ciągu najbliższych dwóch do pięciu lat.

Według analityków z IDC, pomimo wątpliwości i kontrowersji związanych ze stabilnością Windows 2000, system Microsoftu znajdzie szerokie zastosowanie i wzmocni dominację firmy na rynku środowisk klient-serwer. Wątpliwości dotyczące stabilności systemu spowodują jedynie, że większość firm zacznie używać Windows 2000 w sześć do dwunastu miesięcy od jego dzisiejszej premiery.

Eksperci z IDC przewidują także, że do 2004 r. wersja kliencka Windows 2000 Professional będzie drugim pod względem popularności systemem operacyjnym po Windows 98, a jeśli chodzi o środowisko serwerowe to Windows 2000 stanie się zdecydowanie najpopularniejszym systemem operacyjnym.