Windows 3.0 zadebiutował dokładnie ćwierć wieku temu

22 maja 1990 roku na rynku pojawił się Windows 3.0. W Polsce akurat mieliśmy czas transformacji i przeszło to bez echa, ale na świecie ten system Microsoftu okazał się kamieniem milowym nie tylko dla producenta, ale i dla całej branży IT.

Windows 3.0 jako pierwszy z rodziny "okienek" wprowadzał interfejs graficzny, który ewoluował w kolejnych edycjach. Użytkownicy mogli poczuć się lekko oszołomieni - choć na dzisiejsze czasy paleta 256 kolorów i procesor Intel 80386 to wręcz antyki, wówczas zachwycano się nie tylko oprawą wizualną, ale również i szybkością działania systemu. Pozwoliło to Microsoftowi stanąć do równej walki z Apple, którego Macintosh rządził na rynku w USA. Warto dodać, że to właśnie w Windows 3.0 po raz pierwszy pojawiły się narzędzia Menedżer programów, Menedżer plików i Menedżer wydruku, a także gry towarzyszące mu po dziś dzień, jak Pasjans czy Saper. Ówczesne hasło reklamowe Microsoftu brzmiało: „Teraz można używać niesamowitej mocy systemu Windows 3.0, aby się dobrze bawić”.

Windows 3.0 zadebiutował dokładnie ćwierć wieku temu

Windows 3.0 (foto: Microsoft)

Wymagania sprzętowe systemu Windows 3.0 to: procesor 8086/8088 lub lepszy, 384 KB pamięci (real mode) lub 1 MB (Standard Mode) lub 2 MB (Enhanced Mode), twardy dysk z 6-7 MB miejsca, grafika CGA/EGA/VGA/Hercules/8514/A/XGA, MS-DOS 3.1 lub wyższy. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wyglądały narzędzia, opcje i funkcje w tym systemie, na tej stronie znajdziecie pokaźną galerię screenshotów. Skoro przez ćwierć wieku tak wszystko się zmieniło, to aż strach pomyśleć, jak będą wyglądać systemy operacyjne za kolejne 25 lat. A przy okazji - wydany dwa lata po "trójce" Windows 3.1 był pierwszym Windowsem z polską wersją językową.

Zobacz również:

  • Czy wiesz, że Windows 11 Cię szpieguje? Pokazujemy, jak to powstrzymać