Windows - 30 lat zmieniania świata

Czy się to komuś podoba, czy też nie, Microsoft ze swoim systemem operacyjnym zmienił świat. Szybki rozwój internetu i branży IT nie byłby możliwy gdyby nie takie przełomowe edycje jak Windows 98 czy XP. 20 listopada 1985 roku na rynek trafił Windows 1.0. Oto krótki przegląd tego, co działo się od tamtego czasu.


Windows 1.0, czyli fundamenty przyszłej potęgi

Windows 1.0 mieścił się na jednej małej dyskietce 3,5-cala. Bill Gates początkowo chciał ochrzcić swoje dzieło mianem "Interface Manager", czyli "Menedżer interfejsu", jednak ze względów marketingowych porzucono tą mało atrakcyjną nazwę. Prace nad nim trwały od 1983 roku. Nie był to system operacyjny, ale nakładka na MS-DOS. Wprowadzała do niego graficzny interfejs z ikonami i okienkami dialogowymi, a także elementy funkcjonujące do dziś - jak kalkulator, notatnik czy kalendarz i zegar, a także grę Reversi. Wymagania sprzętowe wydają się na dzisiejsze czasy dość zabawne - 256 KB RAM, twardy dysk i... karta graficzna. Cena za nakładkę wynosiła 100 dolarów - jak na ówczesne realia była to spora kwota. Między innymi dlatego nie odniosła ona większego sukcesu, a inne przyczyny mocno umiarkowanej sprzedaży to między innymi problemy z obsługą kart graficznych CGA oraz zbyt mała funkcjonalność dla biznesu.

Windows 1.0 - tak to wyglądało na początku

Windows 1.0 - tak to wyglądało na początku

Windows 2.0 - już lepiej, ale jednak to jeszcze nie to...

Microsoft wyciągnął wnioski z porażki i wydany 9 grudnia 1987 Windows 2.0 prezentował się już znacznie lepiej i to nie tylko pod względem wizualnym. Po raz pierwszy pojawia się tu Panel Sterowania, a także Excel i Word. To właśnie one zwracają uwagę biur i firm na Windows, które zaczyna coraz częściej pojawiać się na biznesowych komputerach. Wersja 2.0 początkowo przeznaczona jest dla komputerów z procesorami Intel 286, ale po debiucie Intela 386 zostaje wydany "poprawiony" Windows/386, dzięki czemu wszystko działa szybciej i płynniej. Sprawia to, że w 1988 roku Microsoft po raz pierwszy w historii staje się firmą, która sprzedaje największe ilości oprogramowania na świecie.

Windows 2.0 - postęp widoczny gołym okiem

Windows 2.0 - postęp widoczny gołym okiem

Windows 3.0 - strzał w dziesiątkę

Pierwszym prawdziwym hitem stał się wydany 22 maja 1990 roku Windows 3.0 Wprowadzał mnóstwo nowych elementów, jak Menedżer programów, Menedżer plików, wsparcie dla pamięci wirtualnej, kart VGA, a także zaawansowaną grafikę z 16 kolorami i ulepszone ikony. Reklama głosiła: „Teraz można używać niesamowitej mocy systemu Windows 3.0, aby się dobrze bawić”. Ta zabawa to między innymi pasjans, saper i kierki, które przetrwają przez kolejne dekady i edycje "okienek".

Windows 3.0 - pierwszy sukces

Windows 3.0 - pierwszy sukces