Windows 7
-
- Dawid Długosz,
- 12.01.2009

Pierwsze zastosowanie Aero Peek (podgląd pulpitu) jest w praktyce bezużyteczne
Sporych zmian doczekał się moduł personalizacji. Po pierwsze, system zawiera szereg gotowych schematów pulpitu. Dodatkowe pobrać możesz z Internetu. Kolejną ciekawostką jest możliwość automatycznej zmiany tapety (sam określasz, co jaki czas ma się to odbywać). Niestety, w Windows 7 pominięto funkcję DreamScene, która pozwala wykorzystać jako tło pliki filmowe. Zapewne rozszerzenie zostanie udostępnione później, w ramach dodatków do edycji Ultimate (podobnie jak w Vista).
Geolokalizowanie jest coraz popularniejszą funkcją, wykorzystywaną z powodzeniem w programach i usługach webowych. Taki będzie też Windows 7.
Nową funkcją geolokalizacyjną można sterować na dwa sposoby. Działanie jej można ograniczyć do konta użytkownika lub tylko do dostępnych aplikacji (a nie dla usług systemowych). Oznacza to, że po aktywacji narzędzia Microsoft może śledzić każdy twój ruch w sieci. Niestety, geolokalizacja w Windows 7 jest narzędziem kompleksowym, nie można go skonfigurować tylko dla ściśle określonej aplikacji czy usługi. Oznacza to w praktyce, że nie będziesz miał nad nią żadnej kontroli. Microsoft nie zamierza już modyfikować tej funkcji, więc trafi ona w bieżącej postaci do finalnej wersji Windows 7.
Na szczęście narzędzie geolokalizacyjne będzie domyślnie wyłączone, tak więc wszystko zależeć będzie od ciebie, czy dasz się "zlokalizować" gigantowi z Redmond, czy też nie.
Bardziej multimedialny

Windows Media Player 12 w trybie Teraz odtwarzane
Jednak siła WMP 12 tkwi w tym, czego nie widać. Systemy Redmond krytykowane zawsze były za kiepskie wsparcie dla multimediów. Obsługiwane były jedynie utwory zapisane w postaci MP3 lub WMA, podobnie rzecz miała się z plikami filmowymi (MPG i WMV). W Windows 7 znajduje się wiele popularnych kodeków audio i wideo, w tym H.264, AAC, DivX czy Xvid, dzięki czemu nie trzeba ich pobierać dodatkowo z Sieci. Aplikacja potrafi odtworzyć także większość plików pochodzących z iTunes Apple'a. Oczywiście poza tymi, które chronione są DRM-em Fair Play (firma z Cupertino nie licencjonuje własnego mechanizmu ochronnego firmom trzecim).

Nowym Media Center możesz sterować z wykorzystaniem gestów
Oczywiście poza odtwarzaczem plików, w systemie jest jeszcze jeden moduł stworzony z myślą o multimediach, o znacznie szerszej funkcjonalności - Media Center. I tutaj znalazło się kilka nowości. Po pierwsze, dokonano kilku usprawnień z zakresu obsługi najnowszych urządzeń, które możesz synchronizować z modułem. Media Center w Windows 7 doczekał się także obsługi przy użyciu gestów (funkcja Multi-Touch). Microsoft już jakiś czas temu zaprezentował tą funkcję na komputerze HP Touch Smart. Jeśli posiadasz tego typu tablet, to możesz przewijać, wchodzić, odtwarzać czy przerzucać multimedia - bez dotykania ekranu.
Wszystkie zadania w jednym miejscu

Action Center grupuje wszystkie zadania w jednym miejscu
Na dole umieszczono dwie dodatkowe funkcje: Troubleshooting, który jest zaawansowanym narzędziem do rozwiązywania problemów (cechuje się znacznie większą funkcjonalnością niż podobny moduł Visty) oraz Recovery - narzędzie do tworzenia i przywracania kopii zapasowych. Action Center oznacza wszystkie zadania odpowiednimi kolorami - pozwala to łatwiej zidentyfikować priorytetowe czynności do wykonania.
Coś dla graczy

W Windows 7 beta 1 zaimplementowano już DirectX 11
Dysk ratunkowy w 5 minut
W Windows Vista SP1 beta zaimplementowano narzędzie do szybkiego tworzenia dysku ratunkowego Windows - niestety, w finalnej wersji dodatku, program został usunięty. Rozwiązanie to zaimplementowano w Windows 7 - Create a system repair disc. Zaledwie po dwóch kliknięciach myszy otrzymujesz gotowy, bootowalny dysk ratunkowy, który pozwoli ci rozwiązać wszystkie problemy z nieuruchamiającymi się okienkami.
Praca z urządzeniami

Nowy kreator pozwoli Ci przygotować dysk ratunkowy Windows w 5 minut
Windows 7, według zapowiedzi Microsoftu, cechować ma się lepszą współpracą z nowym sprzętem, m.in. z procesorami Intel Core i7 (Nehalem), które jakoby miałyby być wyprodukowane właśnie z myślą o nowych okienkach.
Windows 7, według zapowiedzi producenta, ma mieć lepszą wydajność od Windows Vista, nawet na starszym sprzęcie. Testy przeprowadzone na pierwszej becie OS-u zdają się to potwierdzać (niestety EULA zabrania publikowania wyników benchmarków, dlatego tego nie robimy). Pierwszy dowód na potwierdzenie tych słów mogliśmy zobaczyć już na konferencji WinHEC 2008, gdzie Microsoft zaprezentował działanie dwóch systemów na tym samym sprzęcie. Windows 7, choć we wczesnej fazie beta, wystartował o kilka sekund szybciej od Visty. Możliwe to było dzięki kilku usprawnieniom, m.in. zmniejszono liczbę uruchamianych usług (technologia Services on Demand), wprowadzono równoległe uruchamianie sterowników urządzeń i udoskonalono proces bootowania. Microsoft postawił sobie za cel zejście poniżej magicznej bariery 15 sekund, oczywiście mowa o czasie uruchamiania nowych okienek.