Windows 7: 10 proc. udziału w rynku

Według danych firmy analitycznej NetApplications.com, najnowszy system Microsoftu przełamał barierę 10 proc. udziału w rynku desktopowych systemów operacyjnych, osiągając ten wynik o prawie rok szybciej niż jego poprzednik - Windows Vista.

Jednak wzrost udziału Windows 7 nie ma jeszcze przełożenia na całościowy udział systemów operacyjnych Microsoftu w rynku, który w marcu spadł o pół punktu procentowego, do 91,6 proc., w porównaniu z lutym.

Nowy system operacyjny zwiększył swój udział kosztem Windows XP i Vista: Windows XP spadł do poziomu 64,5 proc. (spadek o jeden punkt procentowy), natomiast Vista stracił 0,5 punktu procentowego spadając w marcu do poziomu 16 proc. udziału w rynku.

Najszybszy spadek udziałów dotyczy Windows Vista. Marzec był już piątym kolejnym miesiącem utraty rynku przez tę wersję systemu. Jeśli takie tempo spadku Vista utrzyma się w kolejnych miesiącach, to przed końcem roku może on osiągnąć poziom poniżej 10 proc.

Windows XP nadal jest największym udziałowcem rynku: w marcu ponad 70 proc. komputerów, na których pracował system Windows sterowanych było wersją XP, która kończy swój żywot w roku 2014.

Z systemów operacyjnych innych dostawców, Mac OS X uzyskał w marcu przyrost 0,3 punktu procentowego, osiągnął poziom 5,3 proc. udziału w rynku. W kolejnych trzech miesiącach poprzedzających ten wzrost system odnotowywał straty.

Według analityków NetApplications najciekawszą wiadomością z ostatniego miesiąca nie jest jednak osiągniecie przez Windows 7 poziomu 10 proc. rynku, ale istotne zwiększenie liczby mobilnych systemów operacyjnych. W marcu "napędzały" one 1,7 proc. sprzętu używanego do wizytowania stron WWW, co oznacza wzrost o 0,15 punktu procentowego i jest podwojeniem wyniku osiągniętego w sierpniu 2009 r.