Windows 7 - 4 miesiące bez aktywacji

Z najnowszej wersji Windows od momentu instalacji będzie można korzystać przez 120 dni bez podawania klucza produktu.

Polecamy
Za aktywację Windows 7 odpowiada mechanizm Software Protection Platform. Usługę tę można wyłączyć z poziomu powłoki graficznej (narzędzie Services.msc) lub konsoli tekstowej (polecenie sc). Konieczność aktywacji omija się także usuwając lub przemianowując stosowne pliki (Slui.exe, Sppuinotify.dll, Sppwinob.dll, Sppsvc.exe i pliki Manifest w folderze SPP).

W ostatecznej wersji Windows 7 Microsoft powinien tak wysoko podnieść techniczną poprzeczkę omijania aktywacji, aby przeciętny użytkownik nie posiadający potencjału przestępczego nie mógł jej tak łatwo przeskoczyć.

Więcej informacji: 7 rzeczy, o których Microsoft nie powinien zapomnieć w Windows 7

Microsoft na ogół wymaga aktywacji kopii systemu w ciągu 30 dni od chwili zainstalowania. Nieaktywowane Windows 7 wyświetla monity o zbliżającym się terminie aktywacji. Pomiędzy 4. a 27. dniem od chwili instalacji przypomnienia takie są generowane raz dziennie, przez dwa kolejne dni system wyświetla je co cztery godziny, a ostatniego dnia okresu testowego - co godzinę.

Istnieje jednak pewne polecenie (stworzone z myślą o administratorach sieci firmowych), które umożliwia zresetowanie licznika aktywacji nawet trzy razy. Wystarczy otworzyć wiersz polecenia i wpisać: slmgr -rearm i ponownie uruchomić komputer.

Podobną funkcję zastosowano już w Viście. Producent przyznał wtedy że korzystanie z systemu bez aktywacji przez cztery miesiące nie narusza licencji EULA. Taka sama sytuacja ma miejsce i tym razem - polecenia slmgr można używać bez obaw o złamanie licencji użytkownika.

Wkrótce potem okazało się, że za pomocą drobnej zmiany w rejestrze oficjalny, 30-dniowy okres karencji Visty można przedłużyć nie 3, ale 11 razy i z nieaktywowanej wersji OS-u korzystać przez 12 miesięcy.

Mechanizm aktywacji produktu został wprowadzony przez Microsoft w 2001 r. wraz z premierą pakietu Office XP, w tym samym roku trafiając też do systemu Windows XP. W Viście zasady aktywacji zostały zaostrzone - po upływie 30-dni bez aktywacji system przechodził w tryb "ograniczonej funkcjonalności", umożliwiający limitowane przeglądanie Sieci w Internet Explorerze (po godzinie użytkownik był wylogowywany).

Dodatek Service Pack 1 do Visty ponownie zmienił sposób aktywacji, wprowadzając dalsze utrudnienia dla piratów - w systemie nieaktywowanym lub nielegalnym po uruchomieniu wyświetlane było menu umożliwiające aktywowanie Visty natychmiast lub później (po wyborze drugiej opcji system uruchamiał się normalnie, tyle że z czarnym tłem jako tapetą oraz wyświetlanymi po godzinie przypomnieniami o aktywacji).

Przypominamy, że dzisiejszy dzień jest ostatnim, w którym można pobierać Windows 7 RC.