Windows 7 Experience Index w szczegółach

Na oficjalnym blogu programistów, zajmujących się rozwojem następcy Visty, opublikowano post, w którym opisane zostały nowości i zmiany funkcji Windows Experience Index - odpowiadającej za ocenę wydajności komputera.

Na blogu Engineering Windows 7 zespół odpowiedzialny za nowe okna przedstawił zmiany, które dotyczą tej funkcji w następcy Visty. Po pierwsze zmieniła się skala ocen. Najwyższą wartością, jaką można teraz uzyskać jest 7,9 punktów (w Viście 5,9). Jednak nie myśl sobie, że posiadając Core i7 czy GeForce'a GTX 295 uda Ci się uzyskać maksymalną ocenę. Najwyższe oceny zarezerwowane są dla niedostępnych jeszcze w sprzedaży podzespołów (np. procesorów ośmiordzeniowych).

Windows 7 Experience Index w szczegółach

Indeks wydajności Windows 7 - oceny mogą być nieco niższe niż miałeś w Viście

Dla przykładu, aby uzyskać ocenę procesora wyższą, niż 6 punktów posiadać trzeba minimum czterordzeniowego CPU. Podobnie rzecz ma się z kartami grafiki. Na ponad 6 punktów mogą liczyć jedynie właściciele akceleratorów zgodnych z bibliotekami DirectX 10 (które w rzeczywistości nie są potrzebne do wyświetlania interfejsu Aero - bazującego na dziewiątej wersji API Microsoftu) oraz mogące wyświetlić około 40-50 klatek na sekundę w wyższych rozdzielczościach.

Kolejną ważną informacją jest fakt, że Experience Index w Windows 7 został uaktualniony, tak więc możesz się spodziewać niższych ocen, niż uzyskałeś w Viście. Spowodowane to jest m.in. wprowadzeniem kilku nowych testów, które jeszcze dogłębniej badają wydajność komputera. Kwestia ta dotyczy głównie dysków twardych (dodano testy sprawdzające prędkość cache'owania oraz czasu dostępu do danych).

Więcej informacji: blog Engineering Windows 7 (w j. ang.)

Warto przeczytać: test Windows 7 beta 1