Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie!

Redakcja PC World uzyskała dostęp do polskojęzycznej edycji Windows 7. Przyjrzeliśmy się systemowi i sprawdziliśmy, w których miejscach Microsoft musi nad nim jeszcze popracować.

Rodzima kompilacja, o której mowa to 64-bitowy build 7077 (RC Escrow), który jest ostatnią edycją oddaną testerom przez Release Candidate. System tak doprawdy jest anglojęzyczną kompilacją z polską paczką językową MUI.

Po instalacji systemu i pobraniu polskiego MUI rozpoczęliśmy proces spolszczenia systemu. Można tego dokonać w ustawieniach regionalnych i językowych systemu. Wystarczy po prostu wskazać odpowiedni plik cab na dysku i po chwili można zmienić domyślny język systemu.

Pobierz Windows 7 RTM: Ściągnij Windows 7 RTM - trial już do pobrania za darmo

Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie!

Na pierwszy rzut oka wszysło wskazuje, że system jest w pełni spolszczony...

Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie!

...elementy menu Start również są po polsku...

Tuż po pierwszym uruchomieniu system wita napisem Trwa uruchamianie systemu Windows. Po zalogowaniu się widzimy dookoła rodzime nazwy elementów, czyli Kosz, Komputer, Dokumenty, a na gadżecie Pogoda informację: bezchmurnie.

Zapraszamy do Centrum Windows 7 w PCWorld.pl

Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie!

...po chwili jednak trafiliśmy na pierwsze niedociągnięcia.

Tak to wygląda na pierwszy rzut oka, postanowiliśmy jednak zobaczyć czy rzeczywiście wszystkie elementy zostały spolszczone. Po chwili okazało się, że jednak nie. Na pierwsze kwiatki natrafiliśmy w module Właściwości Komputera. Na kolejne w Panelu sterowania, np. w sekcji Programy i funkcje znajduje się opcja Run programs made for previous versions of Windows. Także cała pomoc systemowa dostępna jest jedynie w j. angielskim.

Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie!

Najczęściej używane moduły systemu są w pełni spolszczone

Pomimo tego takich niedociągnięć jest naprawdę niewiele. Wszystkie najczęściej używane komponenty systemu zostały spolszczone w 100%. Widać więc, że lokalizacja Windows 7 znajduje się w zaawansowanym stadium. Kto wie, a być może edycja RC pozbawiona już będzie wszelkich anglojęzycznych "wstawek".

Słów kilka o Windows 7 RC

Microsoft potwierdził oficjalnie, że publiczna premiera Windows 7 RC będzie miała miejsce 5 maja br. Już w tym tygodniu system trafi w ręce subskrybentów MSDN i TechNet Plus.

Znanych też jest już kilka faktów odnośnie funkcjonalności kandydata na wersję finalną. Najciekawszą z nich jest tryb XP Mode, który będzie dostępny w edycjach dla użytkowników biznesowych. Dzięki niemu będzie możliwe uruchamianie starszych programów (napisanych z myślą o Windows XP) w środowisku wirtualnym pod kontrolą najnowszych okienek.

Z innych ciekawostek wspomnieć warto o rozszerzonej obsłudze pamięci operacyjnej w edycjach 64-bitowych. W Home Basic i Starter będzie to zaledwie 8 GB, w Home Premium 16 GB, ale już takie edycje jak Professional i Ultimate obsłużą do 192 GB pamięci! Najtańsze edycje (Starter i Home Basic) nie otrzymają natywnego wsparcia dla obsługi multimediów zakodowanych z użyciem AAC, H.264 i MPEG-2 oraz funkcji Remote Media Experience dla Windows Media Playera. Wszystkie edycje natomiast wspierać będą do 20 połączeń z wykorzystaniem funkcji SMB.

Koniec prac nad Windows 7 przewidziany jest we wrześniu br.