Windows 7 Release Candidate do pobrania!

System Windows 7 w wersji Release Candidate został udostępniony szerokiemu gronu użytkowników. To jeden z ostatnich przystanków następcy Visty na drodze do rynkowej premiery wydania finalnego. Gdzie zdobyć RC oraz jak zaktualizować doń betę Windows 7 - o tym dowiecie się z lektury niniejszego artykułu.

Wydanie 7 RC, czyli ostateczna wersji beta systemu, pod koniec kwietnia trafiło do testerów, a już teraz mogą zeń korzystać "zwykli" użytkownicy. Microsoft przewiduje tylko jedno wydanie RC (wersja RTM wg niektórych źródeł planowana jest na wrzesień br). Jeśli faktycznie by tak było, okres między "zamrożeniem" kodu nowego systemu i udostępnieniem go producentom komputerów a rynkową premierą byłby wyjątkowo długi (jak pamiętamy, koncern z Redmond utrzymywał dotychczas że planowana data premiery Windows 7 pozostaje niezmieniona: ma to być początek 2010 r.).

Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie!

Łatwo jednak o spekulacje w tym zakresie, zwłaszcza jeśli pogłoski o możliwości udostępnienia Windows 7 jeszcze przed gwiazdką 2009 pochodzą z samej firmy, zaś niektórzy producenci komputerów wieszczą, że nastąpi to jeszcze szybciej. Przedstawiciel Acera, Bobby Watkins, ujawnił, że nabywcy, którzy kupią sprzęt tej firmy pracujący pod kontrolą Visty w okresie 23 września - 23 października, otrzymają darmową aktualizację do Windows 7 (a więc, jego zdaniem, 23 października nastąpi premiera systemu).

Windows 7 Release Candidate do pobrania!

Bez względu na to, ile w powyższych informacjach prawdy, a ile przypuszczeń, warto sprawdzić, cóż takiego zaoferuje system w wersji RC w porównaniu z poprzednimi buildami. Przede wszystkim, będzie z niego można korzystać przez ponad rok, aż do 1 czerwca 2010 r. To znacznie dłużej, niż w wypadku Visty, której wersja RC1 była "używalna" przez 9 miesięcy. Użytkownicy będą mieć więc mnóstwo czasu, by zdecydować się na przesiadkę na nowy system bądź pozostanie przy starszych wersjach Windows lub w ogóle przy OS-ach innych producentów.

Kiedy będzie można pobrać Windows 7 RC?

Oficjalna data udostępnienia systemu użytkownikom to 5 maja. Wypada mieć nadzieję, że tym razem nie zaobserwujemy problemów z transferem, jakie towarzyszyły udostępnieniu wersji beta systemu (z uwagi na zbyt wielką liczbę żądań początkową datę, 9 stycznia, przełożono).

Gdzie można zdobyć Windows 7 RC?

Należy odwiedzić stronę Microsoftu poświęconą systemowi - dostępną pod tym adresem. Instalatory systemu są też dostępne na stronie Microsoft Technet. Zostały tam umieszczone wersje 32- i 64-bitowe systemu. Co ważne, nie będą obowiązywać żadne limity pobierania, więc w system będzie mogła zaopatrzyć się nieograniczona liczba użytkowników. Windows 7 RC będzie dostępna na wspomnianej stronie przez okres trzech miesięcy, aż do końca lipca br.

Pobierz Windows 7 RC

Wymagania sprzętowe?

Minimalna konfiguracja komputera, wymagana do tego, by Windows 7 RC nie działał ociężale, obejmuje procesor 1 GHz, 1 GB pamięci, 16 GB miejsca na twardym dysku (wersja 32-bit) 20 GB (64-bit), karta graficzna z obsługą DirectX 9 i sterownikami Windows Display Driver Model 1.0.

Uwaga: w wydaniu RC znajdzie się testowa wersja dodatku umożliwiającego wirtualizację programów dla systemu Windows XP w środowisku "siódemki". Użytkownicy zamierzający korzystać z trybu XP Mode muszą dysponować dodatkową pamięcią (2 GB) i większą ilością miejsca na HDD (dodatkowe 15 GB).

Pobrane pliki - w formacie ISO - trzeba będzie nagrać na płycie DVD. Obraz płyty z Windows 7 RC 32-bit zajmuje 2,47 GB, zaś plik ISO z wersją 64-bitową - 3,2 GB.

Windows 7 Release Candidate do pobrania!

Czy potrzeba klucza aktywacyjnego?

Tak. Przed rozpoczęciem pobierania instalatora zostaniecie poproszeni o zalogowanie się z użyciem swojego Microsoft Live ID. W ten sposób otrzymacie klucz produktu. Oficjalnie klucze aktywacyjne dla wersji beta systemu mają nie działać w wypadku RC. Pojawiły się jednak opinie, że nie jest to prawdą i starsze kody działają, jak należy, z nowszym wydaniem systemu.

Czy można aktualizować betę Windows 7?

Można, chociaż Microsoft nie chce, by to robić (instalacja RC zostanie zablokowana, jeśli system wykryje, że komputer pracuje pod kontrolą bety Windows 7). Zamiast tego producent sugeruje tzw. czystą instalację, usuwającą poprzednią wersję systemu, a wraz z nią - wszystkie dane zgromadzone na dysku. Aby obejść tę przeszkodę, należy:

1. Wypalić plik ISO z Windows na DVD, po czym zawartość płyty skopiować do folderu lokalnego na dysku.

2. W folderze tym zlokalizować katalog Sources, a w nim - plik cversion.ini.

3. Otworzyć plik w Notatniku i zmienić numer buildu MinClient na niższy (np. z 7100 na 7000).

4. Zmodyfikowany plik zapisać i zamknąć.

5. Uruchomić setup z folderu lokalnego.

Więcej informacji: blog Engineering Windows 7.

Które wydanie Windows 7 zostanie udostępnione w formie RC?

Ultimate, najbardziej zaawansowane.

Obsługiwane języki?

Release Candidate dostępny jest w następujących wersjach: angielska, francuska, niemiecka, japońska i hiszpańska.

Czy można aktualizować Windows XP i Vistę?

W wypadku Visty - aktualizacja jest możliwa, co do XP - już nie. Gdy Windows 7 trafi wreszcie do sklepów, posiadacze XP optujący za zmianą systemu będą musieli wykonać wspomnianą czystą instalację. Aby przenieść pliki i ustawienia systemowe z XP do 7 RC nalezy posłużyć się narzędziem Easy Transfer, zawartym w "siódemce". Po nagraniu pliku ISO z Windows 7 RC na DVD należy skopiować z płyty ów program na dysk peceta z Windows XP i uruchomić go. Aplikacja skopiuje dane i ustawienia - warto w tym momencie posłużyć się pendrive'm, jako ich nośnikiem.

Czy Microsoft zapewnia wsparcie techniczne dla Windows 7 RC?

Nie.

Do kiedy można korzystać z Windows 7 RC?

Jak już wspomnieliśmy, termin ten upływa 1 czerwca 2010 r. Wcześniej, bo od 1 marca, system zacznie się systematycznie, co dwie godziny, restartować. Jeśli wciąż korzystasz z wydania beta systemu, pamiętaj, że wygasa ono 1 sierpnia br., czyli za niecałe cztery miesiące, a już 1 lipca zacznie się zamykać w dwugodzinnym cyklu.

Warto odwiedzić również stronę Microsoft Download Center, gdzie w pliku "Windows 7 RC Release Notes.htm" zamieszczono informacje dotyczące problemów, jakie mogą ewentualnie trapić użytkowników najnowszej wersji systemu.

Aktualizacja: 05 maja 2009 10:17

Instalatory systemu są już dostępne do pobrania.