Windows 7 Service Pack 1 w drodze

Od premiery Windows 7 minęło dopiero kilka miesięcy, a Microsoft już pracuje nad dodatkiem Service Pack dla systemu. Dowiedz się jakie nowości szykuje producent w pierwszej dużej poprawce dla następcy Visty oraz kiedy się jej spodziewać.


Windows 7 zadebiutował w październiku zeszłego roku, jednak jeszcze przed oficjalną premierą Microsoft rozpoczął wczesny etap prac nad pierwszym dodatkiem typu Service Pack. Następca Visty składa się z ponad 70 milionów linijek kodu, a przy takiej liczbie trudno o eleminację wszystkich błędów na etapie budowania systemu.

Service Packi zawierają wszystkie krytyczne aktualizacje oraz hotfiksy opublikowane do momentu ich wydania. Nierzadko wprowadzają również w systemie nową funkcjonalność. Polityka lidera rynku systemów operacyjnych sprawia również, że z czasem porzucane jest wsparcie techniczne dla "gołych" systemów. Tym samym, prędzej czy później będziesz i tak zmuszony do instalacji SP.

Testy czas zacząć

Windows 7 Service Pack 1 w drodze

Odkrycie Rafaela Rivery potwierdza przygotowania Microsoftu do testów SP1 (źródło: withinwindows.com)

Pierwszy raz o SP1 dla Windows 7 usłyszeliśmy tuż po zakończeniu prac nad wersją RTM Windows 7, we wrześniu 2009 r. Wtedy to serwis Wzor.net opublikował plan prac nad dodatkiem opierając się na informacjach pochodzących od źródeł bliskich Microsoftowi. Rosjanie stwierdzili, że wewnętrzne testy pakietu miały rozpocząć się już w styczniu br. Co ciekawe, okazuje się, że jest to bardzo prawdopodobne.

Potwierdza to niedawne odkrycie Rafaela Rivery, który zauważył w systemie obecność klucza rejestru HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Win7SP1 o tajemniczej wartości SPORTM (będącej być może skrótem od Service Pack One RTM). Oznacza to, że Microsoft rzeczywiście przygotowuje się do beta testów SP1 w zamkniętej grupie użytkowników, podobnie jak miało to miejsce w wypadku Service Packów dla Visty. Biorąc pod uwagę powyższy klucz rejestru stwierdzić można, że testy odbywać się będą z wykorzystaniem usługi Windows Update. Dopiero później Microsoft udostępni dodatek subskrybentom MSDN i TechNet Plus - zapewne już w postaci autonomicznego instalatora.

Według informacji pochodzących z ostatniego miesiąca SP1 beta zostanie wydany wiosną tego roku dla wszystkich - najprawdopodobniej w pięciu wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, niemieckiej, japońskiej i hiszpańskiej. Natomiast na przełomie drugiego i trzeciego kwartału roku Microsoft udostępni edycję RC (Release Candidate).

Wersji beta SP1 oczywiście nie będzie można zainstalować na polskojęzycznej edycji systemu. Jednak właściciele edycji Enterprise i Ultimate będą mogli zmienić tymczasowo język Windows 7 na angielski.

Co wiadomo, a co nie?

W obecnym momencie Service Pack 1 otoczony jest aurą tajemnicy, a informacje, które znamy są jak na razie niepotwierdzone. Po pierwsze SP1 prawdopodobnie będzie dedykowany nie tylko Windows 7 (edycji 32-bitowej i x64), ale także Serverowi 2008 R2. Ten drugi otrzyma również specjalnego Service Packa dla architektury IA64. Microsoft uczynił podobnie już przy okazji SP2 dla Visty tworząc jedną zbiorczą poprawkę dedykowaną także dla Windows Server 2008. Możliwe jest to dzięki bardzo zbliżonej budowie obu systemów.

Nowości

Windows 7 Service Pack 1 w drodze

Właściciele edycji Enterprise i Ultimate mogą zmienić język systemu i tym samym wcześniej od innych przetestować SP1

Od wielu lat Microsoft wraz z pakietem poprawek do systemu dodaje do niego jednocześnie nowe funkcje. Nie inaczej będzie z SP1 dla Windows 7. Najpierw Multi-Touch, czyli technologia umożliwiająca pracę z ekranami dotykowymi. Mechanizm ten mimo, że dopracowany, nie ma kilku istotnych opcji, np. przybliżania wybranych elementów. Opcja ta oraz Touch Pack (zestaw aplikacji przeznaczonych do pracy z Multi-Touch dostępnych obecnie tylko dla partnerów OEM) pewnie znajdzie się w SP1.

Pierwszy Service Pack ma również wprowadzić udoskonalone wsparcie dla sprzętu w postaci sterowników (dotyczy to głownie debiutujących obecnie platform mobilnych i Bluetooth) oraz obsługę magistrali USB 3.0. Kolejne usprawnienia znajdą się w mechanizmie indeksowania i wyszukiwania. Ma ono odbywać się znacznie szybciej i jak stwierdził jeden z anonimowych pracowników Microsoftu: inteligentniej.

SP1 ma znacznie zredukować wykorzystanie pliku stronicowania, polepszyć pracę z dyskami SSD (zwłaszcza wznawianie ze stanu hibernacji) oraz umożliwić pracę z listami poprzez menadżera połączeń zdalnych. Oczywiście optymalizacji ulegnie kod systemu, dzięki temu Windows 7 z SP1 powinien działać nieco szybciej.

Kiedy wersja finalna?

Microsoft zazwyczaj udostępnia pierwszego Service Packa dla systemu w rok po premierze. Finalna wersja dodatku powinna więc ujrzeć światło dzienne już latem br. i zostanie skierowana najpierw do partnerów OEM.

Dla wszystkich SP1 zostanie udostępniony najprawdopodobniej dopiero jesienią. Wtedy też trafi do usługi Windows Update, skąd pobrać go będzie mógł każdy.