Windows 7 Ultimate dla wszystkich

Wiele nowych funkcji Windows 7 jest dostępnych tylko w najdroższych wersjach systemu. W artykule opisujemy pakiet narzędzi, w większości bezpłatnych, którymi uzupełnisz każdy Windows XP, Vistę i Windows 7 Home Premium o perełki z wersji Ultimate.


Przydatne narzędzia kosztują. Windows 7 wzbogaca pulpit o wiele cennych funkcji. Większość z nich jest tylko w edycjach Professional i Ultimate. Microsoft zostawia na uboczu użytkowników systemu Windows 7 Home, a tym bardziej użytkowników systemów XP i Vista.

U nas rarytasy edycji Ultimate są gratis. Zbadaliśmy zasoby Internetu i znaleźliśmy bezpłatne alternatywy siedmiu najbardziej przydatnych funkcji, które działają nie tylko w Windows 7, lecz również w edycjach XP i Vista. Niektóre z tych narzędzi są jeszcze praktyczniejsze od oryginałów Microsoftu.

Zobacz również:

  • Chrome nie będzie wspierać dwóch systemów. Podano datę zakończenia obsługi
  • Inteligentny dom: przegląd najbardziej atrakcyjnych ofert Smart Home [26.04.2022]

Na przykład uda ci się doskonale podrobić tryb XP, uzyskać funkcjonalność BitLockera i wielojęzyczny interfejs, a także nawiązać zdalne połączenia z odległymi komputerami w każdej wersji środowiska Windows. A shareware’owym programem WinShake wyposażysz swój system w popularne funkcje menedżera okien - Aero Shake i Aero Peek.

1. Lepszy tryb XP - gładkie wirtualizowanie aplikacji

Jedna z najbardziej znanych nowinek Windows 7 - tryb XP Mode - jest dostępny tylko dla małej garstki użytkowników, którzy nabyli edycję Professional lub Ultimate. Funkcja ta pozwala uruchamiać aplikacje przez menu Start systemu Windows 7 w wirtualnym środowisku Windows XP.

Tryb XP Mode ma przede wszystkim zapewnić zgodność Windows 7 z oprogramowaniem do Windows XP. Ponadto daje jednak możliwości, które przydadzą się nawet użytkownikom domowym. Mowa chociażby o uruchamianiu aplikacji w całkowitym odseparowaniu od systemu. Takie rozwiązanie doskonale nadaje się do używania przeglądarki internetowej, bo jest ona ulubionym celem ataków.

Tryb XP Mode dla wszystkich - Użytkownicy Windows XP, Visty i Windows 7 Home Premium wcale nie muszą rezygnować z tego ułatwienia. Program VMLite oferuje dostosowaną do funkcjonalności trybu XP Mode wersję środowiska Virtual Box. Miej na uwadze, że korzystanie z trybu XP Mode jest legalne tylko dla posiadaczy licencji Windows 7 Professional lub Ultimate.

Po zainstalowaniu przywołasz to angielskojęzyczne, bezpłatne narzędzie, klikając menu Start | Wszystkie programy | VMLite Workstation | VMLite Wizard. Tu możesz uaktywnić Specify the path of the XP mode package or a Virtual disk file, a potem kliknąć przycisk z trzema kropkami tuż obok, aby wybrać plik pakietu trybu XP.

Stosowny pakiet można pobrać pod adresem na stronach Microsoftu. W polu listy w rubryce drugiego etapu (Step 2) wskaż opcję Professional lub Ultimate, a w polu tuż obok Polish (Poland). Następnie dostosuj się do wskazówek kreatora, który pomoże ci uruchomić wirtualny Windows XP.