Windows 7 bardziej popularny od Windows XP! Według badań firmy StatCounter

Według danych przedstawionych przez firmę analityczną StatCounter, system Windows XP "przekazał koszulkę lidera" Windows 7. Nieco innego zdania na ten temat jest jednak firma Net Applications.


System Windows XP to "staruszek", który niedawno obchodził swoje dziesiąte urodziny. Przez długie lata był nie tylko najpopularniejszym systemem na świecie, ale pracował na większej liczbie komputerów niż wszystkie pozostałe systemy operacyjnie łącznie.

Windows XP spada na drugie miejsce na podium

Według danych firmy analitycznej StatCounter w styczniu udział Windows XP w rynku spadł poniżej 50 %. Z najnowszych informacji wynika, że właśnie stało się to co było nieuniknione, czyli "staruszek" oddał w końcu pozycję lidera młodszemu Windows 7.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do czyszczenia systemu Windows
  • Windows XP dominuje w jednym z krajów świata. Zgadnij, gdzie?

StatCounter dzieli obecnie rynek systemów operacyjnych następująco:

1. Windows 7 - 39,04 %

2. Windows XP - 38,62 %

3. Windows Vista - 11,18 %

4. Mac OS X - 7,3 %

5. iOS - 1,1 %

Według Net Applications jest inaczej

Warto przypomnieć, że odmienne informacje na ten tema przedstawia firma analityczna Net Applications, według której (dane za wrzesień) rozkład popularności systemów jest następujący:

1. Windows XP - 50,5 %

2. Windows 7 - 32,42 %

3. Windows Vista - 9,09 %

4. Mac OS X 10.6 - 3,53 %

5. Mac OS X 10.5 - 1,15 %

Jak widać, różnice są dosyć duże. Wynikają one z innej metodologii badań stosowanej przez obie firmy.

Net Applications bada popularność systemów operacyjnych z baz danych ponad 40 tysięcy partnerskich stron internetowych, co przekłada się na bazę około 160 mln unikalnych użytkowników (uu) miesięcznie. Analizy uwzględniają również takie elementy jak m.in. grupa osób korzystających z Sieci w danym państwie.

StatCounter zbiera dane z ponad 3 mln witryn za pomocą udostępnianego darmowego narzędzia statystycznego.

A jak to wygląda w Polsce?

W Polsce, zresztą jak na całym świecie, od dawna niepodzielnie rządził Windows XP. Nie inaczej jest też w tej chwili. Zgodnie z danymi zamieszczonymi w serwisie Ranking.pl, podział naszego rynku systemów operacyjnych przedstawia się następująco (pod uwagę wzięty został okres 03.10 - 09.10.2011 r.):

1. Windows XP - 51,42 %

2. Windows 7 - 31,47 %

3. Windows Vista - 13,7 %

4. Mac OS X - 1,12 %

Łatwo zauważyć, że dane przedstawione przez Ranking.pl, jeżeli chodzi o głównych bohaterów tego artykułu, są bardzo zbliżone do tych, które prezentuje Net Applications.

Jak faktycznie wygląda rynek systemów operacyjnych?

Wydaje się, że bliżej prawdy są jednak dane przedstawiane przez firmę Net Applications, której badania dokładniej odzwierciedlają faktyczne wykorzystanie systemów operacyjnych w tak ogromnych krajach jak np. Chiny.

Przyjmując, że tak jest i biorąc pod uwagę dane Net Applications za ostatnie 12 miesięcy, Windows 7 powinien prześcignąć XP w czerwcu przyszłego roku.

Z danych obu firm wynika jednak jednoznacznie, że Windows XP, co jest nieuniknione m.in. ze względu na działania Microsoftu (np. brak wsparcia dla IE9; natarczywe namawianie na przejście na "siódemkę) i rynku (nowe komputery dostarczane są z następcami XP), systematycznie oddaje pola młodszym systemom. Nie zmienia to jednak faktu, że ciężko będzie innemu systemowi w przyszłości osiągnąć taką popularność oraz, co ważniejsze, utrzymywać ją przez tak długi okres czasu!

________

PS: powyższy tekst został napisany na komputerze pracującym pod kontrolą Windows XP;)