Windows 7 blokuje kodeki firm trzecich

Najnowsza wersja systemu Windows będzie znacznie bardziej multimedialna od poprzednich. Microsoft zaopatrzył najnowsze okienka, m.in. w komplet kodeków (wśród obsługiwanych formatów znajduje się m.in. H.264, MOV czy M4A) - co się jednak okazuje, Windows 7 potrafi równocześnie blokować kodeki firm trzecich.

Windows 7 blokuje kodeki firm trzecich

Przeczytaj koniecznie: najnowszy PC World 5/2009

Problem został odkryty przez jednego z programistów rozwijających świetny zestaw bezpłatnych kodeków i filtrów FFDShow, niejakiego albaina. Odkrył on, że kompilacja 7057, która krąży od jakiegoś czasu po sieciach bittorrent, automatycznie blokuje kodeki firm trzecich (H.264 i MPEG 4) podczas odtwarzania filmów w programach Windows Media Player oraz Media Center. Chcąc odtworzyć wideo w systemowych aplikacjach z użyciem innego kodeku, Windows 7 odcina mu dostęp i odtwarza dalej film z wykorzystaniem "własnych". Albain odkrył to podczas próby uruchomienia autorskiego filtru w WMP 12.

Windows 7 blokuje kodeki firm trzecich

WMP 12 i Media Center w Windows 7 - te programy nie lubią się z kodekami firm trzecich

W Windows 7 znajduje się nowy model architektury multimedialnej - Media Foundation, który jest następcą przestarzałego DirectShow. Oczywiście nowe okienka nadal będą wspierać starszą architekturę, ale preferowana będzie ta nowa. Albain dostrzegł, że kodeki FFDShow działają bezproblemowo z odtwarzaczami Microsoftu, pod warunkiem, że dekodują format nie obsługiwany przez wbudowane kodeki w Windows 7.

Oznacza to, że wbudowane kodeki posiadają większe przywileje od tych instalowanych przez ciebie. Na szczęście istnieje sposób, aby to zmienić. W tym celu wystarczy uruchomić edytor rejestru i przejść do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\MediaFoundation\Transforms\Preferred. W tym miejscu zapisywane są uprzywilejowane kodeki w Windows 7. Deweloperzy, którzy przygotowują paczki z kodekami muszą po prostu dodać je do tej listy - wtedy nowe okienka nie będą ich blokować.

Zapraszamy do Centrum Windows 7 w PCWorld.pl

Warto przeczytać: artykuły "7 powodów, aby pokochać Windows 7", "7 powodów, aby znienawidzić Windows 7" i "7 cech Windows 7, których jeszcze nie znacie"

Aktualizacja: 06 kwietnia 2009 10:46

Według informacji przekazanych przez Microsoft, finalna wersja Windows 7 nie będzie blokować kodeków firm trzecich i będą one traktowane przez system na równi z tymi wbudowanymi.

Aktualizacja: 27 marca 2009 12:10

Oczywiście wspomniany klucz można zmodyfikować, jednak należy on do konta TruestedInstaller - administrator w trybie standardowym nie ma takich przywilejów. W celu ich uzyskania należy z menu kontekstowego, wywołanego na kluczu, wybrać opcję Permissions..., następnie Advanced i na końcu Owner. Dokonać odpowiednich zmian w uprawnieniach i zatwierdzić poprzez Apply.

Windows 7 blokuje kodeki firm trzecich

W celu modyfikacji wspomnianego klucza rejestru należy wpierw nadać kontu odpowiednie uprawnienia

@dude: dzięki za podsunięcie pomysłu.