Windows 7 - brak zgodności aplikacji i rozruch systemu

W systemie Windows może wystąpić wiele błędów, które uniemożliwią nam uruchomienie aplikacji lub włączenie samego komputera. Zobacz, jak radzić sobie z problemami zgodności programów i błędami podczas rozruchu systemu, a także przyśpieszyć uruchamianie samego systemu.

Użytkownicy, którzy niedawno przesiedli się na Windows 7, mogą być przyzwyczajeni do pracy z aplikacjami, które nie współpracują z najnowszą wersją systemu Microsoftu. Na szczęście problem ten można rozwiązać dzięki odpowiedniemu ustawieniu trybu zgodności. Dla posiadaczy lepszych wersji Windows 7 (Professional i wyżej) Microsoft daje również możliwość odpalenia komputera w tzw. XP Mode (czyli Windows XP na maszynie wirtualnej).

Kolejnym źródłem problemów dla posiadaczy komputera z Windowsem może być pojawienie się błędów podczas rozruchu systemu. Zazwyczaj jest to spowodowane zmianą pewnych ustawień systemu lub uszkodzenia potrzebnych plików. Niestety treść komunikatu błędu często nie jest zrozumiała dla przeciętnego użytkownika - w rozwiązaniu tego problemu pomoże uruchomienie tzw. rozruchu diagnostycznego.

W przypadku, gdy nasz system działa poprawnie, możemy zadbać także o szybkość jego uruchamiania. W tym celu wystarczy zrewidować listę programów uruchamiających się automatycznie wraz ze startem systemu, a także wyłączenie niektórych nieużywanych usług systemowych.

Instrukcje, jak krok po kroku wykonać każdą z wymienionych czynności znajdziecie w artykule Porady do Windows 7 - uruchamianie systemu i zgodność aplikacji.