Windows 7 goni Linuksa

Najnowszy system operacyjny Microsoftu - Windows 7 pomimo, że znajduje się ciągle w fazie beta, cieszy się coraz większym uznaniem wśród użytkowników. To nie prima aprilis - według najnowszych statystyk zainstalowany został on już na 0,25% komputerów. Dla przykładu Linux pochwalić się może tylko 3,5 razy większym udziałem.

Windows 7 goni Linuksa

Przeczytaj koniecznie: najnowszy PC World 5/2009

Boom na Windows 7 rozpoczął się po upublicznieniu pierwszej bety systemu - przez pierwsze kilka dni z trudem można było podłączyć się do serwerów Microsoftu. Od tego czasu gigant z Redmond nie udostępnił publicznie żadnej nowej kompilacji, jednak te co chwilę wyciekają do Sieci.

Skąd tak duża popularność nowych "okienek"? Przyjąć można, że połowa instalacji to Windows 7 beta 1 build 7000 (licząc według danych Microsoftu dotyczących liczby pobrań systemu), pozostałe to kompilacje, które pochodzą z sieci bittorrent. Warto dodać, że nowy system zbiera bardzo pozytywne opinie, zarówno w prasie, jak i wśród użytkowników. Następca Visty jest także znacznie stabilniejszy, w porównaniu z poprzednikiem, gdy ten znajdował się w podobnym stadium rozwoju (faza beta).

Obecnie Windows 7 ma więcej instalacji, niż Windows 98 i pomału dogania Linuksa, który zainstalowany jest na mniej więcej co setnym komputerze na świecie. Jeśli tak dalej pójdzie, to nowe okienka "przegonią" systemy operacyjne spod znaku wolnego oprogramowania - jeszcze przed premierą oficjalnej wersji, a może stanie się to już po wydaniu edycji RC.

Zapraszamy do Centrum Windows 7 w PCWorld.pl


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: