Windows 7 może być niewiele szybszy od Visty?

Nasi koledzy z amerykańskiego wydania PC World pokusili się o przeprowadzenie testów porównawczych pomiędzy systemami Windows Vista i Windows 7 RC. Okazało się, że najnowsze oprogramowanie Microsoftu jest niewiele szybsze od swojego często krytykowanego przez użytkowników komputerów poprzednika.

Windows 7 może być niewiele szybszy od Visty?

Przeczytaj koniecznie: najnowszy PC World 5/2009

Dziennikarze skorzystali z następującego sprzętu:

1. Maingear M4A79T Deluxe (3,2 GHz AMD Phenom II X4 955 Black Edition ("podkręcony" do 3,71 GHz), 4 GB pamięci RAM, 2 x ATI Radeon HD 4890).

2. HP Pavillion a6710t (2,6 GHz dual-core Pentium E5300, 3 GB pamięci RAM, Vidia GeForce 930GE).

3. Notebook Dell Studio XPS 16 (2,4 GHz Intel Core 2 Duo, 4 GB pamięci RAM, ATI Mobility Radeon HD 3670).

Do testów wybrali natomiast sprawdzający wydajność systemu w 10 popularnych aplikacjach (takich jak Microsoft Office, Firefox czy Photoshop) program WorldBench 6.

W pierwszej fazie testów na komputerach zainstalowano 32-bitowy system Windows Vista Ultimate (z SP1). Następnie został on zastąpiony przez 32-bitowy Windows 7 RC.

Pobierz Windows 7 RC

Okazało się, że najnowszy OS Microsoftu jest szybszy od swojego poprzednika w prawie wszystkich przeprowadzonych testach. Niestety jego zwolennicy nie mają zbyt wielkiego powodu do radości, gdyż różnice są...prawie niezauważalnie.

Windows 7 może być niewiele szybszy od Visty?

WorldBench 6: ogólnie (źródło: pcworld.com)

Jedynie podczas "pastwienia" się nad programem Nero 7 Ultra WorldBench 6 wykazał znaczącą przewagę "siódemki".

Windows 7 może być niewiele szybszy od Visty?

WorldBench 6: Nero 7 Ultra (źródło: pcworld.com)

Przeprowadzający testy zwracają jednak uwagę na fakt, że Windows 7 jest jeszcze w wersji Release Candidate (czyli Kandydat do wydania). Do czasu premiery systemu może się więc jeszcze sporo zmienić, oczywiście na jego korzyść...